גרמניה תמשיך לתווך בעסקת שליט, נציגה יוחלף

לשכת ראש הממשלה הכחישה דיווחים בכלי תקשורת ערביים לפיהם "גורם אירופי אחר" החליף את המתווך קונרד. נועם שליט: לא ידוע לנו על מתווך חדש

אבי יששכרוף
עמוס הראל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
עמוס הראל
ג'קי חורי

גרמניה תמשיך לתווך בין ישראל לחמאס במשא ומתן על העסקה להחזרתו של החייל החטוף גלעד שליט. עם זאת, נראה שאת מקומו של המתווך הגרמני גרהרד קונרד יתפוס בהדרגה מתווך אחר - גם הוא איש ביון גרמני - וזהו המקור לידיעות בדבר שינוי בתיווך בימים האחרונים.

העיתון המצרי אל-אהרם דיווח שלשום, מפי גורמים בחמאס, כי "גורם אירופי" פועל במקום קונרד במטרה להתניע מחדש את המו"מ. גם מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, אמר דברים דומים בראיון טלוויזיה ואילו גורמים אחרים בחמאס הביעו בשבועות האחרונים אכזבה מתפקודו של קונרד.

בעקבות הדיווחים הודיעה אתמול אחר הצהריים לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי "ישראל תמשיך לפעול בהובלת המתווך הגרמני, על בסיס ההצעה שנבנתה על ידו מול החמאס". ההודעה מפריכה את ההשערות השונות שעלו אתמול, בעקבות הצהרות החמאס, כאילו פועל כעת בין הצדדים מתווך ממדינה אירופית אחרת, לנוכח הכישלון הגרמני בהשגת עסקה.

לבקשתו של קונרד, ישראל נמנעה במשך כשנה מלפרסם את זהותו. גם באחרונה, לאחר ששמו פורסם בתקשורת הזרה, לשכת נתניהו נמנעת מאזכור שמו. הנוסח המעורפל שפרסמה הלשכה מאפשר לה להתעלם מהשאלה אם קונרד עצמו הוחלף. לפני כשנה החליף קונרד תפקיד בתוך משרד המודיעין הגרמני, אולם התחייב להמשיך ולעסוק במשא ומתן על שליט, מנימוקים הומניטריים. נראה שכעת הוא מכשיר אדם אחר למשימה במקומו.

הידיעות על החלפת המתווך הגרמני, שבאו ימים אחדים לאחר החלטת נתניהו למנות את בכיר המוסד דוד מידן לשליחו במשא ומתן במקום חגי הדס שפרש, יצרו תחושה מוטעית כאילו אירעה התקדמות כלשהי במגעים על העסקה. בפועל, ככל הידוע, המצב הפוך - והמשא ומתן שרוי בקיפאון עקב הפער בעמדות הצדדים.

נועם שליט, אביו של החייל החטוף, אמר בשיחה ל"הארץ" כי מבחינת המשפחה לא ידוע על שום מתווך חדש שנכנס לתמונה ולמגעים לעסקת חילופי השבויים וכי המתווך הגרמני עדיין בתמונה. שליט ציין כי הדברים שיוחסו למוסא אבו מרזוק, סגנו של משעל, בעניין מאמצי תיווך חדשים, אינם משנים את תמונת המצב מבחינתו. בעניין המתאם החדש מטעם ראש הממשלה, דוד מידן, אמר שליט כי בשלב זה טרם נקבעה פגישה בינו לבין בני המשפחה. משפחת שליט עדיין שוהה במאהל מול מעונו של ראש הממשלה, ומאות אזרחים וגם אנשי ציבור ממשיכים להגיע לאוהל ולהביע תמיכה במשפחה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ