סקר "הארץ": הנשיא פרס הכי פופולרי, ברק הכי פחות

קצת לפני שימלאו לו 88 שנים, הנשיא הוא האישיות הפופולריות ביותר במדינה. גם מבקר המדינה זוכה לציון גבוה מצד הנשאלים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

חודשים ספורים לפני שימלאו לו 88 שנים, ולכהונתו כנשיא המדינה ארבע שנים, שמעון פרס הוא האישיות הפופולרית ביותר במדינת ישראל. מבין 16 בעלי התפקידים הבכירים במדינה, בכל תחומי החיים המרכזיים, פרס כובש את המקום הראשון, במרחק ניכר מהבאים אחריו. מסקר מיוחד שנערך בעבור "הארץ" על ידי חברת "דיאלוג", בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב, עולה כי 72% מהציבור שבעי רצון מתפקודו כנשיא, לעומת 20% בלבד שהביעו אי שביעות רצון ממנו.

שביעות הרצון העממית מפרס חוצה מחנות ומגזרים ושותפים לה מי שמגדירים עצמם חילונים, דתיים, חרדים, מסורתיים, וכן העולים ממדינות חבר העמים. רק במגזר הערבי אין התפעלות מתפקודו של האזרח מספר 1, חרף פעילותו "למען השלום". יש לציין כי זוהי תופעה מוכרת: האזרחים הערבים בדרך כלל אינם שבעי רצון מאיש בצמרת המדינה.

בסקר נבדק מעמדם של אישים בכירים מתחומי הפוליטיקה, המשפט, הכלכלה, הביטחון ועוד. סקר כמעט זהה נערך עבור "הארץ" לפני שנה, כך שניתן לעמוד על השינויים לחיוב ולשלילה במעמדם הציבורי של רוב האישים.

את המקום האחרון ברשימה, המקום ה-16, תופס שר הביטחון, אהוד ברק. רק 30% מהנשאלים הביעו שביעות רצון מתפקודו, לעומת 63% שהביעו אי שביעות רצון ממנו. על אף שהנשאלים התבקשו לחוות את דעתם על תפקודו של ברק כשר ביטחון, ברור למדי שהם התייחסו בתשובתם לאישיותו מעוררת המחלוקת של ברק ולהתנהלותו המרגיזה כפוליטיקאי.

אחד מבעלי התפקידים שזוכה לציון גבוה יחסית מהציבור הוא מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס - 57% לעומת 25%. נתון זה אינו מפתיע: לינדנשטראוס אינו עושה חיים קלים לפוליטיקאים. הפופולריות שלו נבנית על גבם. אבל הוא נתפש כמי שממלא את תפקידו ביושר, ללא מורא ובעיקר - ללא משוא פנים.

סקר דיאלוג מיוחד ל"הארץ"

מקבוצת אמנת. בפיקוח הפרופ' קמיל פוקס, מאוני' ת"א

מרוצים מפרס

72%

מרוצים מהמבקר

57%

לא מרוצים מברק

63%

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ