פעילי ימין ושמאל התעמתו באירוע תמיכה בהכרה במדינה פלסטינית בת"א

עשרות מפגיני ימין התעמתו עם מאות פעילי שמאל ואנשי רוח שחתמו על "הכרזת העצמאות מהכיבוש". בשמאל התלוננו על יחס מקל של המשטרה

הארץ
שירות "", בהכנת הידיעה השתתף רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות "", בהכנת הידיעה השתתף רועי צ'יקי ארד

עשרות פעילי ימין התעמתו בצהריים (חמישי) עם מאות פעילים, אמנים ואנשי רוח מהשמאל שהתכנסו מחוץ לבית דיזינגוף בתל אביב כדי לחתום על "הכרזת העצמאות מהכיבוש" ולהביע תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967.

פעילי הימין, מצוידים במגאפונים וצפצפות נטמעו בקהל, השמיעו קריאות נאצה כמו "בוגדים", "כהנא צדק" ו"פרופסורים שמאלנים, הכל יתפוצץ לכם בפרצוף". כמה ממארגני העצרת טענו כי המשטרה לא דאגה להפריד בין הצדדים, כפי שלדבריהם היא נוהגת לעשות באירועי מחאה של הימין.

מגילת העצמאות מוצגת, היום בתל אביב. תצלום: מוטי קמחי

נאומה של כלת פרס ישראל חנה מרון, שפתחה את האירוע בהקראת המגילה, נקטע כמה פעמים על ידי מפגיני הימין שצעקו לעברה "את גיס חמישי". מנחה האירוע הזכיר כי מרון היא נפגעת טרור אך מחאת הימין נמשכה בקריאות שהאשימו את המשתתפים בתמיכה בטרור וקבעו כי "אם אתם אמנים, מדינת ישראל לא צריכה אמנים".

אחד מיוזמי האירוע, הסופר ספי רכלבסקי, התייחס לעימותים שליוו את האירוע ואמר כי "אלו אנשים שמזכירים את אלו שהשתוללו לפני רצח רבין, על המשטרה לעצור אותם".

עימות בין מפגין ימין לשמאל. תצלום: מוטי קמחי

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לעימות שפרץ בין פעילי הימין לבין החותמים על ההכרזה וקרא "לכולנו לגלות אחריות". לדבריו, "המדינה ניצבת בפני הכרעות גורליות וכולנו רוצים ישראל בטוחה וחזקה. יש בינינו מחלוקות. תמיד היו ותהיינה, אולם יש ללבן אותן בשיח ציבורי אחר, מתון ואחראי בלי המילה בגידה וללא אלימות. לפנינו אתגרים קשים, אולם עלינו לזכור שכולנו בסופו של יום אחים".

המשתתפים בעצרת, בהם 21 חתני פרס ישראל, חתמו על ההכרזה המברכת על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

בין השאר, נכתב במסמך כי "בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו. בפלסטין קם העם הפלסטיני, בה עוצבה דמותו... אנו החתומים מטה, קוראים לכל אדם שוחר שלום וחופש ולכל האומות - לברך על הכרזת העצמאות הפלסטינית, לתת יד ולפעול כדי לעודד את אזרחי שתי המדינות לקיים ביניהם שלום על בסיס גבולות 67', והסדרים המוסכמים ביניהן. סופו המלא של הכיבוש הוא תנאי יסודי לשחרור שני העמים, לקיומה של הכרזת העצמאות הישראלית ולעצמאותה של מדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ