עבודללה גול: "ישראל צריכה להתאים עצמה לשינויים באזור"

הנשיא הטורקי כתב במאמר שפורסם בניו יורק טיימס כי "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיחשב לאי של אפרטהייד" והציע שאנקרה תתווך במו"מ

ניו יורק טיימס
עבדוללה גול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
עבדוללה גול

גל ההתקוממויות במזרח התיכון ובצפון אפריקה, הוא בעל משמעות היסטורית השקולה בחשיבותה למהפכות 1848 ו-1989 באירופה. עמי האזור, בלא יוצא מהכלל, התקוממו לא רק בשם ערכים אוניברסליים, אלא גם כדי להחזיר לעצמם את כבודם ואת גאוותם הלאומית, שנרמסו זמן רב. ואולם השאלה אם התקוממויות אלה יובילו לדמוקרטיה ושלום, או לעריצות ועימות, תלויה בגיבוש הסכם שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים והסכם שלום מקיף יותר, ישראלי-ערבי.

מצוקת הפלסטינים היא שורש אי היציבות והעימות באזור, המנוצלת כעילה לקיצוניות בפינות אחרות בעולם. ישראל, יותר מכל מדינה אחרת, תצטרך להתאים את עצמה לאקלים הפוליטי החדש המשתרר באזור. אבל אל לה לחשוש; צמיחתה של שכונה דמוקרטית סביב ישראל, היא הערובה האולטימטיווית לביטחון המדינה.

שני כוחות עיקריים מעצבים בימי סוערים אלה את העתיד: כמיהתם של העמים לדמוקרטיה והשינוים הדמוגרפיים המתהווים באזור (...). במשך שנים ארוכות לא התחשבו רוב ממשלות האזור ברצון עמיהן כשבאו לגבש את מדיניות החוץ שלהן. ההיסטוריה שבה והוכיחה ששלום אמיתי, הוגן ובר קיימא, יכול להיעשות רק בין עמים, לא בין אליטות שליטות.

אני קורא למנהיגי ישראל לגשת לתהליך השלום מתוך זווית ראייה אסטרטגית, במקום לנקוט תמרונים טקטיים קצרי רואי. הדבר יהיה כרוך בהתייחסות רצינית ליוזמת השלום של הליגה הערבית מ-2002, שהציעה חזרה לגבולות שלפני 1967 ויחסים דיפלומטיים מלאים עם מדינות ערב.

היצמדות לסטטוס קוו בלתי יציב רק תעמיד את ישראל בסכנה גדולה יותר. ההיסטוריה לימדה אותנו שהדמוגרפיה היא המרכיב המכריע ביותר בקביעת עתידן של אומות. ב-50 השנים הבאות, יהוו הערבים רוב גדול בין הים התיכון לים המלח. הדור החדש של הערבים מודע הרבה יותר לדמוקרטיה, לחופש ולגאווה לאומית. בנסיבות אלה ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיחשב לאי של אפרטהייד המוקף בים ערבי של זעם ועוינות (...).

אנחנו מוכנים על כן להשתמש במלוא יכולותינו כדי לקדם שיחות קונסטרוקטיוויות. פועלה של טורקיה בשנים שקדמו למבצע הצבאי של ישראל בעזה בדצמבר 2008, מעידה על מסירותנו לקידום תהליך השלום. טורקיה תהיה נכונה למלא את התפקיד שמילאה בעבר, ברגע שישראל תהיה מוכנה להמשיך בקידום השלום עם שכניה. בהיעדר הסכם שלום עם הפלסטינים ושאר העולם הערבי, יהיה כמעט בלתי אפשרי לישראל להתמודד עם הזרמים הדמוקרטיים והדמוגרפיים המתהווים. טורקיה, המודעת לאחריותה, ניצבת נכונה לסייע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ