תוכנית אובמה: ויתור על זכות השיבה, ירושלים בירת שתי המדינות

הניו יורק טיימס מדווח מפי בכיר בממשל האמריקאי, כי בוושינגטון גובשה טיוטה לתוכנית אפשרית שאובמה וקלינטון מעוניינים להציג בקרוב

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

הידיעה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לנאום בקונגרס האמריקאי בסוף מאי עוררה את הציפיות כי הוא יציג תוכנית מדינית שתביא לפריצת דרך בתהליך השלום התקוע. אך הלחצים מכיוון אירופה והתחושה כי ארה"ב לקחה "פסק זמן" מהתהליך גורמים לחלק מבכירי הממשל האמריקאי לדחוף להגברת מעורבותם - אולי אף הצגת תוכנית שלום של הנשיא אובמה.

העיתון ניו יורק טיימס מדווח מפי בכיר בממשל האמריקאי, כי שרת החוץ האמריקאית קלינטון וגם הנשיא עצמו נוטים להציג את היוזמה האמריקאית - בעוד שהיועץ הבכיר של הנשיא דניס רוס (שבולט יותר בתהליך בחודשים האחרונים, מאחר והשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל הפסיק להגיע למזרח התיכון), מתנגד לכך מחשש שהמצב באזור לא מאפשר לקדם הסכם בר קיימא, ושני הצדדים אינם בשלים ויוזמה שתידחה עשויה להחליש את הנשיא.

התוכנית האמריקאית האפשרית צפויה לקרוא לישראל להכיר במדינה פלסטינית בהתבסס על גבולות 1967 עם קבלת ערבויות בטחוניות, בעוד שהפלסטינים יצרכו לוותר על זכות השיבה - אך יקימו את בירתם במזרח ירושלים.

ממשל אובמה החל לסגת מהפעלת לחץ על ישראל לקראת בחירות אמצע הכהונה שהתקיימו בנובמבר אשתקד, והשליטה הרפובליקאית בבית הנבחרים מבטיחה לנתניהו קבלת פנים חמה בעת הנאום שיישא כנראה לקראת סוף הוועידה השנתית של איפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית, בוושינגטון. מבחינה זו, מדובר במעין נסיון לשכנע את המשוכנעים - למרות קיומם של מספר חברי קונגרס הקוראים להפסקת סיוע החוץ במסגרת תוכנית הקיצוצים - כולל הסיוע לישראל - ישראל נהנית מתמיכה רחבה בקונגרס.

אובמה. תצלום: אי-פי

המצב שונה בתכלית באו"ם. שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, אמרה אמש בתוכניתו של צ'רלי רוז ברשת פי-בי-אס, כי על ישראל והפלסטינים לחזור למשא ומתן הישיר "למרות כל מה שקורה באזור". בתוכנית, שבה התראיינה יחד עם שר החוץ לשעבר הנרי קיסינג'ר, אמרה קלינטון: "אני מקווה, והנשיא אובמה גם אמר שהוא ימשיך ללחוץ על שני הצדדים, שזה מה שאנו מאמינים שאנו חייבים לעשות, וכולם מבינים שהמשא ומתן זו הדרך היחידה. יש צורך מיידי לחזור למשא ומתן, כי ההערכה שלנו היא שזהו האינטרס של הישראלים והפלסטינים - לעשות עבודה קשה בקביעת הגבולות, הגדרת הדרישות הבטחוניות והתמודדות עם כל הסוגיות האחרות שהם חייבים להתמודד איתן".

קלינטון הדגישה כי ארה"ב "לא תומכת בשום מאמץ חד-צדדי של הפלסטינים ללכת לאו"ם לנסות להשיג הכרה והצבעה בהקשר של הקמת מדינה, כי אנו חושבים שפתרון שתי המדינות ניתן להשגה רק באמצעות משא ומתן. אנו קוראים לשני הצדדים לשאת ולתת בפועל. שני הצדדים מודאגים מהסיבות שלהם מהתקדמות במשא ומתן ומהצגת עמדותיהם בסוגיות רגישות מאוד, אפילו לפני ההתעוררות באזור. אך זה ברור לגמרי שעם כל חוסר הוודאות, שני הצדדים מנסים כעת להעריך מה המשמעות של זה כלפי העמדות העתידיות שלהם".

אפילו במגזין "טיים" שהכליל את נתניהו ברשימת מאה האנשים המשפיעים, הוקדשו שתי הפסקאות שנכתבו עליו לתיאור האתגרים שעמם עליו להתמודד. "ישראל היא הצלחה כלכלית ותושביה מרגישים בטוחים יחסית מאחורי גדר הבטחון, אך המדינה חשה בידוד גובר", כתב ריצ'רד האס, נשיא המועצה ליחסי החוץ בוושינגטון. "רוב העולם רואה את ישראל בתור המכשול העיקרי לשלום במזרח התיכון. ההכרה במדינה הפלסטינית בסתיו השנה צוברת תנופה. ישראלים רבים חוששים מההשלכות. לחץ גובר על ישראל להתפשר, אך קשה לדמיין עיתוי גרוע יותר בהתחשב במהפכות בסמוך לגבולותיה, כשהחמאס מתבצר בעזה והחיזבאללה בלבנון. וביבי עומד בראש הקואליציה שמתאימה יותר למדיניות הביתית מאשר לדיפלומטיה".

לפחות אתגר אחד ירד בשבוע האחרון מרשימת הצרות של נתניהו: הלן תומס, הכתבת הוותיקה שאמרה שעל היהודים "לעוף מפלסטין ולחזור לגרמניה, פולין, ארה"ב וכל מקום אחר", לא תישא את נאומה בועידה נגד איפא"ק במקביל לזה של נתניהו. בעקבות התגובות הזועמות על השתתפות בועידת פעילי השלום, ביטלה תומס את השתתפותה ואמרה שהיא רוצה שהדיון יתמקד במדיניות החוץ של ארה"ב, ולא בה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ