האו"ם טוען שהחזרת מסתננים מנוגדת לחוק, ישראל חולקת עליו

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים היום 34,562 מסתננים שנכנסו מגבול ישראל-מצרים. כ-60% מהם באו מאריתריאה, 24.5% מסודאן והשאר ממדינות אפריקה אחרות. לפי נתוני הרשות, בשנת 2010 חלה עלייה משמעותית במספר המסתננים לישראל - 14,735 בני אדם, לעומת 5,324 בשנת 2009 ו-9,277 בשנת 2008. מתחילת 2011 הסתננו לישראל 1,612 בני אדם.

כל המסתננים שחוצים את הגבול ואינם מוחזרים בנוהל "החזרה חמה", נאספים בידי צה"ל לאחד מהמוצבים על הגבול. שם עובר כל מסתנן תשאול ראשוני ובדיקות רפואיות ראשוניות. מהמוצב עוברים המסתננים למתקן סהרונים, שם ישהו עד לבירור נתינותם ולהמשך טיפול. פירוש הדבר גירוש, אם מדובר באדם בר גירוש, כלומר: מי שלא בא ממדינה שהאו"ם קבע שיש לספק לאזרחיה הגנה קולקטיבית, למשל אריתריאה וסודאן.

יש מקרים שבהם מתעוררת מחלוקת על נתינות של מסתנן. אז הוא עשוי לשהות במתקן סהרונים יותר משנה.

כדי להתמודד עם תופעת ההסתננות, שגברה והלכה, הוחלט בשנת 2007 על שימוש בנוהל "החזרה חמה", או "נוהל החזרה מתואמת". זהו נוהל שמעניק לחיילים סמכות להחזיר מסתננים לידי כוחות הביטחון המצריים, אם טרם חלפו 24 שעות מרגע חדירתם לישראל, ואם לא עברו יותר מ-50 ק"מ מהגבול.

לטענת האו"ם, הנוהל מנוגד לחוק הבינלאומי, אך ישראל אינה מקבלת טענה זו. לפי הנוהל, אמורים חיילי צה"ל לעשות למסתנן תשאול מזורז. בתשאול ייקבע אם הוא מבקש מקלט, ואז הוא יועבר לידי רשות האוכלוסין וההגירה להמשך טיפול בהגשת בקשה למקלט, או שמדובר במהגר עבודה שניתן להחזירו למצרים.

נוהל זה שנוי במחלוקת. חמישה ארגוני סיוע - ובהם מוקד סיוע לעובדים זרים, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם - עתרו באוגוסט 2007 לבג"ץ נגד הנוהל. הם טענו שהוא מסכן חיי אדם ושיש לבחון כל פנייה של מבקש מקלט לגופה. כחלק מהעתירה לבג"ץ הגישה נציבות האו"ם לפליטים בישראל מסמך. לפיו ישראל החזירה למצרים, בשיטה זו, 217 מבקשי מקלט בין ינואר לספטמבר 2009.

אבל דו"ח משרד החוץ האמריקאי שפורסם החודש, העוסק בזכויות אדם, מגלה כי חלה ירידה במספר המוחזרים מישראל למצרים בנוהל "החזרה חמה". בשנת 2010 הוחזרו 136 איש, לעומת 512 בשנים 2008 ו-2009.

לפי אמנת הפליטים של האו"ם, חל איסור להעניש פליט על חציית גבול לא חוקית, ואין לגרשו למקום שנשקפת לו סכנת חיים. ישראל חתומה על אמנת הפליטים של האו"ם והצהירה על מחויבותה לזכויות פליטים. ישראל גם הקימה את היחידה R.S.D בתוך רשות האוכלוסין וההגירה, שתפקידה לבחון בקשות מקלט. על יחידה זו נמתחה ביקורת רבה, בטענה שהיא אינה בוחנת בקשות מקלט של נתיני סודאן ואריתריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ