קיי וילסון חוזרת להדריך מטיילים באזור שבו הותקפה

המדריכה, שהותקפה על ידי כנופיה פלסטינית וניצלה לאחר שהעמידה פני מתה, מספרת למטיילים בחג על הרצון לטייל שהשאיר אותה בחיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

המפגש עם קיי וילסון נראה בהתחלה כמו עוד מפגש עם חברים בהרי ירושלים, בדומה למפגשים שבהם נהגה להשתתף בשנותיה כמדריכת תיירים. חודשים ספורים לאחר שהותקפה ביער מטע - וחברתה כריסטין לוקן נרצחה - שבה אתמול וילסון להדריך מטיילים.

"זה קרה לא רחוק מפה", היא פותחת את ההדרכה הראשונה שלה. "האזור הזה, שכינו אותו עד לא מזמן 'היער השחור' בגלל דברים נוראיים שקרו פה, חזר להיות אזור יפה", היא אומרת לחבריה, קוראת מדף שהכינה מראש.

וילסון מגוללת את האירועים האלימים שהתרחשו בדצמבר האחרון, מטרים ספורים ממקום התקיפה שבה נפצעה באורח קשה. זמן קצר לאחר התקיפה עצרה המשטרה שמונה פלסטינים בחשד למעורבות במעשים וכן ברצח נטע בלאט-שורק, תושבת זכרון יעקב בת 53, כשנה קודם לכן במבואות ירושלים. וילסון ניצלה לאחר שהעמידה פני מתה.

את ההדרכה הראשונה וילסון מעבירה מול חבריה הקרובים. "טוב שאת מתאמנת עלינו", אומרת ליאת, אחת מהחברים שליוו אותה בתקופה האחרונה. "עבורי זה לא רק אימון, זה גם טיפול בטראומה", משיבה לה וילסון. המפגשים נערכו בתיאום עם קרן קיימת לישראל, המארגנת סיורים באזור בחול המועד.

לאחר מכן מגיע דדי, איש קק"ל, שמוביל אחריו קבוצה של 30 מטיילים בדרך הקיסר - שלוש שעות של טבע והפעלות "לכל המשפחה". המטיילים עוברים בין תחנות הפעלה והדרכה, באחת מהן הם פוגשים את וילסון, שביקשה להשתתף באירועי הקרן לחג.

דדי מציג את וילסון וכעבור כמה דקות היא מגוללת את סיפורה, כצעד נוסף במסע השיקום שהיא עוברת. "כבר הרבה זמן אני לא מדריכה. באותו יום, העולם המוכר שלי השתנה לנצח. התנפלו עלינו מחבלים והחזיקו אותנו באיומי סכין. הם קפצו עלינו, כפתו אותנו ודקרו אותנו", היא מספרת.

מדי חצי שעה מגיעה אל וילסון קבוצת מטיילים נוספת, בריטואל שהופך להיות קבוע: הסבר על התקיפה, ציון מיקומה המדויק, מחיאות כפיים נרגשות, וקדימה אל המשך המסלול שמתפתל בדרך הקיסר. חלק מהמטיילים, שמופתעים מההדרכה הלא-קונבנציונאלית, שולפים את הטלפונים הסלולריים ומתחילים לצלם את וילסון, כאילו היתה כוכבת טלוויזיה.

היא מפרטת את חוויותיה ומדגישה את הרצון להמשיך לטייל, שהשאיר אותה בחיים. בפני הקבוצה האחרונה וילסון מרשה לעצמה לפרט קצת יותר על שאירע לה: "היו לי 12 דקירות - בסרעפת, בחזה. והלכתי יותר מקילומטר כשאני מדממת. אני נס. אני נס. באמת", היא אומרת בקול רם, כמעט צועקת.

אך לא כל המטיילים ששים לשמוע את הסיפור שלה וחלקם אף מעדיפים להתרחק. "הצורך של קיי לקרוא לאנשים לבוא ולטייל פה הוא כל כך גדול", מסביר גידי בשן, יערן של קק"ל בהרי ירושלים, "לא מטריד אותי גם אם מישהו שלא ירצה שהילדים שלו ישמעו את מהלך האירועים ייקח אותם הצדה".

"יש לי אסוציאציות קשות כשאני חוזרת לכאן, למרות שאני יודעת שהרוצחים של נטע בלאט-שורק ושל כריסטין נתפסו", אומרת וילסון ל"הארץ". "בהתחלה לא רציתי לראות עץ, או את השלט החום שמכוון מטיילים. אבל אני לא הולכת לשבת בבית ולפחד. שיקפצו לי. אני, הנקמה המתוקה שלי זה להיות פה ולא לתת לפחד להשתלט עליי".


וילסון מתחבקת עם חבריה, אתמול בהרי ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ