אדם נהרג ושלושה נפצעו מירי בשכם סמוך לקבר יוסף

מספר מתפללים הגיעו לקבר יוסף באופן לא מתואם ובדרכם החוצה נפגעו מירי לעבר מכוניותיהם. על פי החשד, שוטרים פלסטינים ירו על המתפללים. בצה"ל ובמנגנוני הביטחון של הרשות החלו לחקור את האירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אדם אחד נהרג ושלושה בני אדם נפצעו הבוקר (ראשון) מירי לעבר כלי הרכב שלהם בכניסה לשכם. מפרטי החקירה עולה כי שוטרים פלסטינים ירו לעבר מתפללים שהגיעו על דעת עצמם לקבר יוסף. למרכז הרפואי רבין בפתח תקוה הגיעו שלושה פצועים. פצוע אחד שמצבו מוגדר קשה נותח בבטנו. אדם נוסף נפצע באורח בינוני מפגיעת ירי בכתף, ואחר נפצע באורח קל.

מבדיקה ראשונית עולה כי קבוצת מתפללים יהודים הגיעה הבוקר לקבר יוסף בשכם באופן לא מתואם. בדרכם החוצה, החל ירי לעבר שלוש המכוניות בהן נסעו. נהג אחד המכוניות נפגע, חבריו הוציאו אותו מהמכונית ונמלטו מהמקום בנסיעה.

על פי אחת העדויות, לאחר שיצאו המתפללים מקבר יוסף, כוח של המשטרה הפלסטינית זיהה אותם. כלי הרכב ניסו להימלט מהשוטרים, אך הם פתחו לעברם באש. צה"ל והמנהל האזרחי מנסים לברר כעת עם מנגנוני הביטחון הפלסטיני מה הוביל לירי. גם ברשות הפלסטינית החלה חקירה עצמאית בניסיון לברר את נסיבות הירי, ובמסגרה עוכבו השוטרים הפלסטינים לחקירה. נציגים מהרשות מסרו לצה"ל כי השוטר שירה טען בחקירתו כי ראה דמויות חשודות ולכן פתח באש. בעקבות האירוע התקבלו דיווחים משכם על פלסטינים שהדליקו צמיגים סמוך לקבר.

פינוי הפצועים. תצלום: ניר קידר

מסוף שנת 2000, כאשר צה"ל התפנה מקבר יוסף בתחילת האינתיפאדה השנייה אחרי הקרב בו נהרג מדחת יוסף, סוגיית הכניסה לקבר יוסף בשכם מהווה כאב ראש משמעותי עבור כוחות צה"ל ביהודה ושומרון. למרות אזהרות הצבא ממשיכים חסידי ברסלב וקבוצות נוספות לנסות ולהגיע למקום ללא אישור בשעות לילה מאוחרות. בעבר כבר אירעו מקרי ירי לעבר מתפללים שניסו להיכנס למתחם הקבר.

בשנים האחרונות, בעקבות התיאום הביטחוני המשתפר עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, הושגו הסכמות לפיהם ניתן להכניס באופן מתואם, בדרך כלל פעם בחודש, קבוצות מתפללים לקבר יוסף. במקרים מיוחדים הצליחו גם לאפשר ביקורים מחוץ לארץ, בהם גם כוכבי קולנוע הוליוודים. בחלק מהמקרים אף התלוו למתפללים קצינים בכירים בצה"ל, כדי לעודד אותם להגיע אך ורק באופן מתואם. במקביל, הפלסטינים, בשיתוף פעולה עם ישראל, שיפצו לפני כשנה את מתחם הקבר שנהרס לחלוטין בתחילת האינתיפאדה השנייה.

למרות זאת, המתפללים שנפגעו היום נכנסו לקבר יוסף ללא אישור וללא תיאום עם צה"ל. במערכת הביטחון יש כעס רב על העניין וקריאות להחמיר את הטיפול בנכנסים למקום ללא אישור. עד היום , בכל המקרים בהם תפסה המשטרה מתפללים שנכנסים לתוך שכם ללא אישור הם נעצרו והועברו לתחנת המשטרה באריאל, אך שוחררו כעבור מספר שעות ולא ננקטו נגדם צעדים משמעותיים.

בצה"ל מביעים ביקורת קשה על המשך ההסתננויות של חסידי ברסלב לקבר יוסף, ומדגישים שרק לפני שבועיים היתה כניסה מתואמת ומסודרת שבה נתנו למאות אנשים להגיע בצורה מאובטחת אל הקבר, וכי כניסות כאלה מתרחשות מדי חודש. בצה"ל רואים את המשך כניסת המתפללים למקום כהפקרות וכעבירה על החוק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ