מאות בני אדם ליוו למנוחות את בן יוסף (בני) לבנת, אשר נורה הלילה (ראשון) למוות על ידי שוטרים פלסטינים סמוך לקבר יוסף בשכם. מסע ההלוויה יצא מאלון מורה להר הזיתים בירושלים. להלוויה הגיעו בין השאר גם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ושר החינוך גדעון סער.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב עם שרת התרבות והספורט לימור לבנת, דודתו של בן יוסף, הביע את השתתפותו בצערה של וביקש לחזק את ידי המשפחה. נתניהו "דורש מהרשות הפלסטינית לנקוט צעדים קשים נגד המתפרעים שביצעו את המעשה הנפשע נגד מתפללים יהודים שהיו בדרכם לתפילה", נאמר בהודעת ראש הממשלה.

השרה לימור לבנת שהגיעה להלוויית בן יוסף לבנת יחד עם הוריה אמרה כי "אחייני נרצח על ידי מחבל במסווה של שוטר פלסטיני, על לא עוול בכפו, בגלל שרצה להתפלל. הוא אדם שרק רצה לעשות טוב". לבנת אמרה בדמעות כי "אחייני נקרא על שם שלמה בן יוסף שמסר את נפשו על ארץ ישראל, גם אחייני נרצח על ארץ ישראל, בן יקר לי".

לבנת סיפרה כי "התעוררתי בבוקר ואמו של בן יוסף התקשרה אלי וסיפרה לי שהוא נרצח על ידי מחבל מחופש לשוטר פלסטיני. זה רצח בדם קר, בן יוסף הלך עם כמה יהודים להתפלל ופשוט רצחו אותו כי הם היו יהודים. הוא אדם שעשה רק טוב, קשה לתפוס את הדברים האלו". היא ציינה כי "בן יוסף קרוי על שמו של שלמה בן יוסף מעולי הגרדום - גם הוא עלה לגרדום בקידוש קבר יוסף. האחיין הפרטי שלי, הקורבן האישי שלי. הלוואי ויהיה הקורבן האחרון".

השרה לימור לבנת בהלוויה, היום. תצלום: תומר אפלבאום

אביו של בן יוסף נועם לבנת אמר בהלוויה כי "יש הרבה דברים להגיד בפרטי ויש הרבה דברים להגיד בכללי. בפרטי, מה טוב חלקי ומה נעים גורלי שזכיתי לבן כזה... בכללי, נקמה היא דבר שעל הרצח הזה הוא לא רלוונטי שום שכבר מזמן שלם עוון האמורי בפני נרצחים רבים ובפני מלחמות הרבה, ואי אפשר להוסיף על חוב מוחלט וטוטאלי כזה שצריך להיפרע. הנקמה שצריך אינה נקמה חדשה".

אחד מחבריו של בן יוסף אמר כי "ביום שישי סגרנו שאתה ואלישיב תהיו העדים שלי בחתונה. שכחת לומר 'בלי נדר' והשארת חשבון פתוח. לכן אתה צריך לחזור, אתה זוכר את בנק התפילות שהיינו חוסכים? אני מבקש לפרוע אותו - רוץ ותצעק לבורא עולם שהילדים שלך זקוקים לגאולה".

במהלך מסע ההלוויה ולאחריו נרשמו עימותים אלימים מצד המשתתפים. עשרות צעירים יהודים רעולי פנים יידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים בכפר חווארה ובמחסום הסמוך לו, מכונית פלסטינית הוצתה וכן דווח על ניסיון כושל להצית בית. ילד פלסטיני נפצע וטופל במקום. כוחות גדולים של משטרה וצבא נפרסו בשטח הכפר מחשש שהאלימות תמשך, בעוד עשרות צעירים פלסטינים התאספו בכוונה להתעמת עם המתנחלים. חלק מהצעירים היהודים פנו לחיילים ואמרו להם: "אתם עזרתם לרוצחים, תפשטו מדים והצטרפו אלינו".

מתנחלים יידו אבנים על מכונית פלסטינית, היום בחווארה. תצלום: מוטי מילרוד

קרוב משפחה אחר של ההרוג אמר כי "ממשלת ישראל שנטשה את קבר יוסף בביזיון ובתבוסה, וחימשה עשרות אלפי רוצחים בכלי נשק, רושמת כעת חרפה נוספת שלא תסתיים עד לחזרתם המלאה של יהודים לשכם בצורה גלויה וראויה".

לבנת, תושב ירושלים בן 25, אב לארבעה ילדים, נולד ביישוב אלון מורה הסמוך לשכם, ואביו נועם לבנת, הוא דמות מוכרת בהתיישבות. חברו של ההרוג, בני מחלב, אמר הבוקר כי בן יוסף "מת על קידוש השם", וסיפר כי הוא היה אדם שהקדיש את חייו לזולת. בן יוסף היה פעיל בנושא הכניסה לקבר יוסף, שעל שמו נקרא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ