אבו מאזן: "אובמה איים בסנקציות אם נקדם את גינוי ההתנחלויות באו"ם"

יו"ר הרשות התייחס לעמדת אובמה בנוגע להקפאת הבנייה ואמר "שנינו עלינו על העץ. ואחרי זה הוא ירד מהעץ עם סולם, סילק את הסולם ואמר לי 'קפוץ'"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

תסכולה של ההנהגה הפלסטינית מהממשל האמריקאי אינו חדש, אך בכתבה נרחבת על יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), במגזין "ניוזוויק" הוא מקבל גוון אישי יותר. בראיון חושף המנהיג הפלסטיני פרטי שיחות שנוהלו בינו לבין נשיא ארה"ב, ברק אובמה. "הכרנו אותו לפני שהוא הפך לנשיא", אמר אבו מאזן על אובמה ומידת הזדהותו עם הפלסטינים. "הוא היה מאוד פתוח".

על פרשת הקפאת הבנייה בהתנחלויות והתעקשותו עליה כתנאי להמשך השיחות, אמר אבו מאזן: "זה היה אובמה שהציע את הקפאת הבנייה. אמרתי אוקי, מקובל עלי. שנינו עלינו על העץ. ואחרי זה הוא ירד מהעץ עם סולם, סילק את הסולם ואמר לי: 'קפוץ'".

על השליח המיוחד לאזור, ג'ורג' מיטשל, שממעט מאז נובמבר לבקר במזרח התיכון, אמר אבו מאזן כי הוא לא עשה את מה שציפו שיעשה. "בכל ביקור שלו דיברנו איתו ונתנו לו רעיונות. בסוף גילינו שהוא לא העביר אף אחד מהרעיונות האלה לישראלים. מה זה אומר?". ואולם דובר הבית הלבן, טומי וייטור, הכחיש את הטענה ואמר ש"מיטשל העביר רעיונות מצד אחד לשני כל הזמן".

אבו מאזן ואובמה. הציג "בצורה סלקטיבית" את השתלשלות העניינים. תצלום: רויטרס

וייטור גם סתר את הגרסה של אבו מאזן בנוגע לשיחה שקיים עם אובמה ב-17 בפברואר, כשבכירי הממשל האמריקאי ניסו להפעיל עליו לחץ על מנת לשכנעו למשוך את טיוטת ההחלטה על גינוי ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. לשון הטיוטה, לטענת הפלסטינים, לא סתרה את מה שהאמריקאים אמרו בפומבי, אך תחילה הנשיא אובמה, ואז שרת החוץ קלינטון ועוד שורה של פקידי ממשל בדרג נמוך יותר, הפעילו מסכת לחצים על אבו מאזן ואנשי רשות נוספים.

לדברי אבו מאזן, "הוא (אובמה: נ.מ) אמר 'זה יותר טוב בשבילך ובשבילנו והיחסים שלנו'". יו"ר הרשות הוסיף כי בהמשך השיחה הנשיא האמריקאי הציג בפניו "רשימה של סנקציות" נגד הרשות אם ההצבעה תיערך במועצת הביטחון בכל זאת? כולל מניעת הסיוע הכלכלי בסך 475 מיליון דולר. אבו מאזן אמר כי הוא לא ציפה שארה"ב, כולל "החברה שלו סוזן רייס", תטיל וטו על ההחלטה, אלא תימנע בהצבעה.

דובר הבית הלבן אמר בתגובה לטענות יו"ר הרשות כי אבו מאזן הציג "בצורה סלקטיבית" את השתלשלות העניינים, כי השיחות היו קצרות יותר וכי אובמה לא הציג בפניו שום צעדי ענישה וזה "לא מדויק לטעון שהוא איים על הנשיא עבאס. הוא אמר בדיוק מה שהוא אומר בפומבי, שהניסיון (לפעול באמצעות האו"ם: נ.מ) לא יעזור לפלסטינים, לישראלים או לקידום השלום".

גם היחס של אובמה לנשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, זכה לביקורתו של אבו מאזן. הוא הגדיר את הלחץ של הממשל האמריקאי על מובארק כ"לא מנומס ולא חכם". אבו מאזן סיפר: "אמרתי לגברת קלינטון, האם אתם יודעים מה יהיו ההשלכות? או כאוס, או האחים המוסלמים, או שניהם יחד. עכשיו יש להם את שניהם".

על מה שיקרה בחודשים הקרובים, כשהנשיא האמריקאי צפוי לצלול עמוק יותר לקמפיין הבחירות לקראת 2012, אמר אבו מאזן בחוסר סובלנות מסוימת: "אני לא יכול לחכות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ