ביקורת גבולות | בר מינן 2

המאחזים שנבנו על אדמות פלסטינים, ועומדים עדיין על תלם למרות צו בג"ץ מלפני שנתיים, לא יופיעו מן הסתם בחזון השלום שיישא נתניהו לפני הקונגרס

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

למפגש הראשון של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הנשיא ברק אובמה קדמה החלטה דרמטית של בית המשפט העליון; ב-18 במאי 2009 הוציא בג"ץ צו על תנאי, שהורה למדינה לדווח לו בתוך 90 יום על הצעדים שהיא נוקטת לקראת פינוים של שישה מאחזים: מצפה לכיש, צומת הטי-גבעת אסף, רמת גלעד-גבעת הדגל, מעלה רחבעם, מצפה יצהר וגבעת הרואה. כמו בכל המאחזים - הבתים, הדרכים והתשתיות נבנו בניגוד לחוק, חלקם הגדול על אדמות פרטיות של פלסטינים. במענה לעתירה של שלום עכשיו, דרשו השופטים שהמדינה תסביר מדוע אין היא מפנה את הפולשים.

כעבור ימים אחדים הכריז נתניהו בנאום בר-אילן, כי "בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי". יש להניח, כי "שכנות טובה" אינה כוללת בעיניו גזל שיטתי של אדמות השייכות לפלאחים פלסטינים, בחסות הממשלה וצה"ל.

ואולם, ערב הפגישה הקרובה של נתניהו עם אובמה, מתברר שחצי תריסר המאחזים שמככבים בעתירה עומדים על תלם. רשויות המדינה והצבא יורקות בפרצופו של בג"ץ, והשופטים נוהגים כמו היו אלה גשמי ברכה. פרשת המאחזים היא אות קלון על מצחם של ממשלת ישראל ובית המשפט העליון. אין ביטוי מובהק יותר לפער בין מלל "שתי המדינות לשני עמים" של נתניהו בבר-אילן לבין המדיניות שהופכת את הפתרון הזה לבר מינן.

90 הימים שבג"ץ קצב למדינה במאי 2009 חלפו, ודחייה רדפה ארכה. בראשית החודש שעבר (כלומר, יותר מ-20 חודשים מאז הוצאת הצו) הגישה הפרקליטות תצהיר לבג"ץ, שבו נאמר, כי בישיבה שכינס ראש הממשלה בסוף פברואר, בהשתתפות גורמי הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה, הוחלט כי "בנייה בלתי חוקית שמוקמת על קרקע פרטית - תוסר". באשר לעתירה 7891/07, הנוגעת לששת המאחזים, נאמר בתצהיר, כי "הדרג המקצועי הונחה לפעול להסרת בנייה בלתי חוקית אשר ממוקמת על קרקע פרטית, וזאת עד סוף שנה זו".

בעקבות זאת החליט בג"ץ ב-23 במארס להעניק לממשלה ולמתנחלים פרק זמן נוסף לנישול בעלי הקרקע מאדמתם; השופטים ביקשו, שעד לראשית נובמבר שר הביטחון ומפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית יגישו להם תצהיר משלים, שבו יודיעו מהם הצעדים שננקטו למימוש העמדה שעליה הצהירו בתצהירם הנוכחי.

בינתיים, בגדה המערבית מוסיפים לשלוט כללי המערב הפרוע. המתנחלים פולשים לאדמות פרטיות של פלסטינים, המדינה מתקינה תשתיות, צה"ל מאבטח, הפלסטינים מבקשים סעד מבית המשפט העליון, הפרקליטות מקבלת פסק זמן, והמינהל האזרחי מסביר, כי "אנו פועלים על פי סדרי עדיפויות". כך, למשל, בימים אלה הגישו תושבי הכפר דיר ג'ריר שבחבל בנימין עתירה לבג"ץ בתביעה לפנות את מתנחלי מצפה כרמים, שלטענתם פלשו לאדמותיהם ובונים עליהן בתים חדשים. בעוד הם ממתינים לדיון בעניינם, הציג פרקליטם, חוסם יונס, צילומים עדכניים, שמעידים כי הבנייה בעיצומה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה, כי "הבנייה המופיעה בצילומים לא נעשתה בחלקות שעליהן נסובה העתירה, אלא בחלקות סמוכות". הדובר הציע, שאת השאלות ביחס לבנייה "בחלקות הסמוכות" נפנה למינהל האזרחי. משם נמסר, כי "בתקופה האחרונה נפתחו הליכי פיקוח כנגד מספר מבנים באזור מצפה כרמים". הצילומים מעידים, כי באזור נפתחו גם הליכי בנייה חדשים.

דוגמה נוספת לשלטון החוק ומופת ליחסי שכנות אפשר למצוא בעתירה לבג"ץ שהגיש עו"ד ג'יאת נאסר, בשם תושבים מהעיירה דהרייה שבהר חברון, הטוענים שבמשך שנים ארוכות רשויות האכיפה אינן מתירות את כניסתם לאדמותיהם, שסופחו להתנחלות סנסנה. בתום מאבק משפטי שנמשך ארבע שנים, הצליחו פלסטינים מאותו אזור, בסיוע עורכת הדין קמר מישרקי-אסעד מארגון רבנים שומרי משפט, להביא בתחילת אפריל להחלטה יוצאת דופן לפנות מאדמתם תושב מסוסיא ולעקור את כרם הגפנים שהקים בשטחם. הפינוי לווה במתקפת אבנים של המתנחלים על רועי צאן פלסטינים. הפולש לא הועמד לדין פלילי, בעלי הקרקע לא יזכו לפיצוי על הנזק, איש מהתוקפים לא נעצר, והשטח נותר עדיין סגור בפני הבעלים החוקיים. מהמינהל האזרחי נמסר, שהם שוקדים על תיקון הצו, שמנע את כניסתם של פלסטינים למתחם במשך כל השנים.

לכל הזוטות הללו לא יהיה מן הסתם מקום ב"נאום הפרוגרמטי" שיישא הנשיא אובמה, ולא ב"חזון השלום" שיציג נתניהו בקונגרס.

חינוך לשלום

בעקבות הרצח באיתמר דחה נתניהו פעם נוספת את הצעתו של מחמוד עבאס לחדש את פעילות הוועדה הישראלית-פלסטינית-אמריקאית למניעת הסתה. הנימוק: הנשיא הפלסטיני העניק חסות לטקס קריאת כיכר על שמה של מחבלת-מתאבדת.

בחול המועד הציע מרכז מורשת בגין, מוסד ממלכתי על פי חוק, הפועל בחסותו של שר החינוך וממומן מתקציב המדינה, "סיור לכל המשפחה". כותרת הסיור: "שני הפיצוצים שהרעידו את ירושלים - בעקבות פעולות האצ"ל בתחנת הרכבת ובמלון המלך דוד". בפיגוע במלון הירושלמי, ביולי 1946, נהרגו 41 ערבים, 28 בריטים, 17 יהודים וחמישה אחרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ