סקר: יותר ממחצית מהמצרים רוצים לבטל את הסכם השלום עם ישראל

כך עולה מסקר שהקיף כ-1,000 מאזרחי מצרים. על פי הסקר רק 36% היו מעוניינים לשמר את הסכם השלום, בעוד 54% היו מעוניינים בביטולו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

למעלה ממחצית מתושבי מצרים היו מעוניינים לראות את סופו של הסכם השלום עם ישראל שנחתם ב-1979, כך עולה מסקר שפורסם במהלך הלילה (שלישי). הסקר הקיף 1,000 תושבים מצריים ברחבי המדינה, ונערך על ידי מכון מחקר אמריקאי בין ה-24 במארס ל-7 באפריל. עורכי הסקר טוענים כי יש לו סטיית תקן של 4%.

הסקר מצביע על כך שהסכם השלום, שבמשך שלושה עשורים היווה עוגן מרכזי במדיניות ארה"ב באזור ושנתמך על ידי הנשיא היוצא חוסני מובארק, זוכה לחוסר פופולאריות בקרב הציבור המצרי. במקביל, הסקר חושף גם כי רוב המצרים אופטימיים בנוגע לעתיד ארצם, בעקבות ההפיכה שנמשכה 18 ימים שהביאה לחילופי השלטון במדינה. נפילתו של המנהיג שנהנה משלטון יחיד מביא עימו בשורה של עלייתה הדמוקרטיה במדינה, אולם גם מאיים על היחסים עם השכנה ישראל.

על פי הסקר, רק 36% מהציבור המצרי היו מעוניינים לשמר את השלום עם ישראל, בעוד 54% היו מעוניינים בביטולו. חרף שלושה עשורים של שלום וקשרי מסחר מוגבלים בין שתי המדינות, מרבים המצרים רואים את הישראלים באור שלילי, בעיקר בשל הסוגיה הפלסטינית.

מהסקר עולה כי הגישה בנוגש לשלום עם ישראל משתנה בהתאם לרמת ההכנסה. על פי הסקר, 60% מקרב בעלי ההכנסה הנמוכה במדינה תומכים בביטול הסכם השלום עם ישראל, בעוד שרק 45% מבני המעמד הגבוה יותר במדינה חושבים שיש לבטלו.

הסקר האחרון מצביע על עלייה באופטימיות ובשינוי סדרי העדיפות הלאומיים. מסקר שנערך ב-2007, עלה כי המצרים חצויים ברמה כמעט שווה בין הצורך במנהיגות חזקה לדמוקרטיה, אולם הסקר האחרון מצביע על כך שמרבית העם המצרי בוחר כעת בדמוקרטיה. יחד עם זאת, המצרים עדיין נותרו חצויים בנוגע לשאלה מי היו רוצים שינהיג אותם, בתקופה בה כוחות פוליטיים חדשים צצים ועולים במצרים לאחר עשורים של דיכוי הנהגתי. בספטמבר ייערכו בחירות לפרלמנט חדש, לאחר פירוק מפלגתו של מובארק.

האחים המוסלמים ותנועת ה-6 באפריל, שתי תנועות שהיו מעורבות בהתקוממות במדינה, זוכות לשיעורי תמיכה גבוהים בקרב הציבור עם 70% שרואים אותם "באור חיובי". על פי הסקר גם הצבא, שתרם לסילוקו של מובארק וכעת שולט במדינה, זוכה לאחוזי תמיכה חיוביים.

בדומה לישראל, גם ארה"ב זוכה על פי הסקר לאחוזי תמיכה נמוכים בקרב העם המצרי. רק 20% מקרב תושבי המדינה מעידים כי הם רואים "באור חיובי" את ארה"ב. רק 15% חושבים כי מצרים צריכה לקיים קשרים הדוקים יותר עם הממשל האמריקאי, בעוד 43% סבורים ששתי המדינות יכולות לצנן את היחסים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ