גואנטנמו: עצירים פלסטינים נחשדו בהשתייכות לאל-קאעדה

מסמכי ויקיליקס חושפים את העצירים

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בגואנטנמו הוחזקו כמה עצירים ממוצא פלסטיני, ילידי הגדה המערבית או עזה - כך עולה ממסמכים חדשים של ויקיליקס שהגיעו לידי "הארץ". המסמכים מתפרסמים כאן לראשונה, בהמשך לסדרת הפרסומים הבלעדיים של "הארץ" על מסמכי ויקיליקס. מדובר בתיקים אישיים של אותם אסירים, שנחשדו בהשתייכות לארגונים איסלמיים קיצוניים כמו אל-קאעדה או ארגונים המזוהים עם אל-קאעדה.

חלק מאותם עצירים מוגדרים בתיקים כמי שסובלים מדיכאון, ומומלץ לפקח עליהם היטב בשל חשש כי ינסו להתאבד. מהתיקים עולה כי העצירים עזבו את בתיהם בעזה או בגדה המערבית, משם עברו לירדן בדרכם לערב הסעודית. חלקם עברו מערב הסעודית לתימן וממנה לפקיסטן ולאפגניסטן במסגרת חיפושיהם אחר תעסוקה ופרנסה. העצירים באו במגע עם פעילי אל-קאעדה, ואלה שכנעו אותם לבוא לאפגניסטן, שם עברו אימונים צבאיים.

בשיחותיהם עם החוקרים האמריקאים הביעו חלק מן העצירים חשש גדול כי יוסגרו לישראל ויועברו לידי שירותי הביטחון שלה. ואולם, לאחר שהובטח להם כי לא יועברו לידי ישראל הם הסכימו למסור פרטים על עצמם ובמקרים אחדים אף לשתף פעולה. על רקע זה ועל פי המדיניות שנהג "הארץ" מתחילת חשיפת תיקי ויקיליקס, נקבע כי למען ביטחונם של האסירים וכדי לא לפגוע בביטחון הלאומי של ארה"ב, ובעקיפין גם של ישראל, לא יתפרסמו שמותיהם של אלה ששיתפו פעולה.

כך לדוגמה, סיפורו של עציר שנולד ב-1980 בכפר בדרום רצועת עזה. העציר סיפר כי באפגניסטן שהה בעיר קנדהאר בבית הארחה במה שהוגדר "הבית הערבי". בחקירתו הוא הודה כי הוא מאמין באידיאולוגיה של האיסלם הקיצוני וכי הוא נכון להקריב את חייו למען הג'יהאד. הוא סיפר עוד כי הוא עבר אימונים צבאיים בבסיס פארוק של אל-קאעדה.

תיק אחר מפר את סיפורו של עציר שנולד בעזה 1965, ונחשב לבכיר באל-קאעדה. "העציר היה ככל הנראה בחברתו של אוסמה בן לאדן יותר מפעם אחת", נכתב. על פי המידע בתיק, היה העציר אחראי על ניהול ספרי החשבונות של אספקת האמצעים הלוגיסטיים עבור לוחמי אל-קאעדה בטורה בורה, האזור ההררי באפגניסטן שבו הסתתרו בן-לאדן ואנשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ