בג"ץ למדינה: נמקו שלילת זכויותיה של ח"כ חנין זועבי

הרכב השופטים הוציא צו המורה על הכנסת להסביר תוך 30 יום מדוע לא תבוטל שלילת זכויותיה של חברת הכנסת מסיעת בל"ד

יהונתן ליס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
ג'קי חורי

בג"ץ הוציא היום (שלישי) צו על תנאי המורה לכנסת לנמק בתוך 30 יום מדוע לא תבוטל ההחלטה לשלול את זכויותיה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד). ההחלטה ניתנה בתגובה לעתירה שהגישה ח"כ זועבי באמצעות ארגון עדאלה והאגודה לזכויות האזרח, ובתגובה לעתירה נפרדת שהגישו ח"כ איתן כבל וכן השר לשעבר עמי אילון, יועץ התקשורת טל זילברשטיין ויו"ר העבודה לשעבר עמרם מצנע.

העותרים טענו כי "תכליתה של החסינות היא הגנה על פעילות פוליטית של חברי כנסת ובפרט - על נציגי המיעוט", וכי הכנסת חרגה מסמכותה כשפעלה בניגוד לחוק החסינות האוסר על פגיעה בחסינותו או בזכויותיו של חבר כנסת בגין פעילות פוליטית.

העותרים טענו כי "שלילת זכויותיה של זועבי יוצרת תקדים מסוכן, המאפשר לנציגי הרוב בכנסת 'להעניש' ח"כים בשל עמדותיהם הפוליטיות, בניגוד לתכלית העיקרית של החסינות - הגנה על חופש הפעולה הפוליטי של כלל נציגי הכנסת, באופן שווה. התקדים הזה עלול לקעקע את הזכות לחופש ביטוי פוליטי והזכות לשוויון של נציגי המיעוט, והמיעוט הלאומי בפרט".

עוד ציינו העותרים, כי הכנסת יצאה מנקודת הנחה משפטית מוטעית, כאילו החסינות העניינית לא נועדה להגן על פעילותו של חבר הכנסת מפני הכנסת עצמה, אלא רק מפני הרשות המבצעת.

בתגובה לצו שהוציאו שופטי בג"ץ מסר ח"כ מיכאל בן-ארי שנמנע ממנו לשמש כצד משיב בעתירה, כי "בג"ץ ממשיך במסורת של נתינת פרס לאויבי ישראל, מי שהכשיר את השרץ שנקרא בשארה שריגל וכיוון טילים לאזרחי ישראל, מגונן על המחבלת זועבי, תוך סתימת פיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ