דיון ראשון בשביעייה על המשט הבא לעזה

בדיון שיכנס הבוקר ראש הממשלה צפויות לעלות חלופות למדיניות הנוכחית לפיה ניסיונות לפריצת המצור ייעצרו בכוח. צוות הבדיקה של מזכ"ל האו"ם עתיד לפרסם מסקנותיו בעוד שבועיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכנס הבוקר (רביעי) את שרי השביעייה לדיון ראשון על משט גדול נוסף לרצועת עזה העשוי לצאת בתקופה הקרובה. המשט, שתוכנן למאי, נדחה על ידי מארגניו לאמצע יוני, בשל הבחירות לפרלמנט בטורקיה. צוות הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט הקודם עתיד לפרסם את מסקנותיו בעוד שבועיים.

המשט החדש, שגם אותו מארגנים פעילי שמאל קיצוני מאירופה ומארה"ב יחד עם ארגון IHH הטורקי, נועד לציין שנה למשט עם מאווי מרמרה. בעצירת המשט ב-31 במאי אשתקד נהרגו תשעה בני אדם בידי לוחמי הקומנדו הימי. במשט החדש צפויים להשתתף כ-20 כלי שיט, ובהם גם המרמרה.

ארגון ה-IHH הבהיר בשבועות האחרונים שבניגוד למשט הקודם, הפעם לא יפליגו כלי השיט מנמל בטורקיה, אלא ממדינה אחרת בים התיכון. עובדה זו, יחד עם דחיית המשט, הביאה להערכה במשרד החוץ שמארגניו מנסים להימנע ככל האפשר מהבכת ממשלת טורקיה. "דברים כאלה מראים את חוזק הקשר בין ממשלת טורקיה למארגני המשט, ואת היכולת להשפיע עליהם", אמר מקור במשרד החוץ.

מדיניות הממשלה, לפיה ניסיון לפרוץ את המצור הימי על רצועת עזה ייעצר בכוח, לא השתנתה. אבל בדיון הבוקר יעלו גם חלופות אחרות. אחת מהן, שנידונה במשרד החוץ ובצה"ל, היא לאפשר לספינות להגיע לעזה, לאחר שיעברו בידוק ביטחוני בנמל אשדוד או בנמל נייטרלי.

ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט לעזה מתחה ביקורת חריפה על קבלת ההחלטות של הדרג המדיני לפני המשט במאי 2010. באותה תקופה התקיים דיון אחד של השביעייה בעניין - חמישה ימים בלבד לפני הגעת המשט, ולא נבחנו חלופות להשתלטות בכוח.

בדיון היום יציגו משרד החוץ ומערכת הביטחון את תמונת המודיעין על המשט ומארגניו ואת המאמצים הדיפלומטיים הנעשים אצל כמה מדינות, וטורקיה בראשן, למנוע את יציאתו. ארה"ב, בריטניה, אירלנד ומדינות נוספות, שאזרחיהן ישתתפו במשט, פרסמו אזהרות מסע שקוראות להימנע מהגעה לעזה בדרך הים. ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון התבטאו פומבית נגד המשט והדגישו שאין בו צורך.

מנגד, שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו, אמר אתמול לעיתון "סידני מורנינג הראלד", שממשלת טורקיה אינה יכולה למנוע את המשט. הוא קרא לישראל "לא לחזור על הטעות של השנה שעברה".

היום יופיעו נציגי ישראל לפני צוות הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט לעזה, שבראשו עומד ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר ג'פרי פאלמר. אתמול הופיעו בפני הצוות נציגי טורקיה. צוות הבדיקה קיבל את דו"חות החקירה של ישראל וטורקיה ולאחר שמיעת עדויות שני הצדדים יחובר דו"ח מסכם. הצוות יפרסם את הדו"ח ב-15 במאי וצפויה להימתח בו ביקורת חריפה על ישראל וגם על טורקיה.

בתוך כך, שר החוץ אביגדור ליברמן ייצא מחר לביקור קצר בקפריסין. מטרת הנסיעה היא להשתתף בכינוס שרי חוץ מקפריסין, בולגריה ויוון בנושא הגירה בלתי חוקית, בעיקר מטורקיה. עם זאת, ליברמן צפוי להעלות גם את הצורך בבלימת המשט החדש לעזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ