מצרים: חוליה פוצצה את צינור הגז לישראל

מקור ביטחוני במצרים מסר כי חוליה חמושה שאינה מוכרת פוצצה את הצינור וכי אספקת הגז הופסקה לחלוטין. בישראל אישרו את הדברים

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

"יש להיערך למצב שלא תהיה לנו יותר אספקת גז ממצרים", כך אמר הבוקר (רביעי) שר התשתיות עוזי לנדאו בתגובה לפגיעה החמורה בצינור הגז בסיני מוקדם יותר.

בשעות הבוקר המוקדמות תקפה חוליה חמושה ופגעה בצינור הגז המספק גז לישראל ולירדן, כך מסר מקור ביטחוני מצרי לסוכנות הידיעות רויטרס. המקור אישר כי אספקת הגז לישראל הופסקה לעת עתה באופן מוחלט.

התקיפה אירעה במסוף הגז אל-סביל הסמוך לעיר אל-עריש וגרמה לבהלה בקרב תושבים באזור, שחלקם אף ברחו מבתיהם, בעקבות פיצוץ עז שנשמע במקום. "כנופייה חמושה ובלתי מוכרת תקפה את צינור הגז", אמר הגורם ביטחוני שהתייחס להתקפה כהתקפת טרור.

בעקבות הפיצוץ קיימו בכירי חברת החשמל, בראשות היו"ר יפתח רון טל והמנכ"ל אלי גליקמן, דיון להערכת המצב. במסגרת הדיון נדונו פעולותיה הנדרשות של החברה, בעקבות המצב החדש, והחלופות האפשריות להפעלת תחנות הכוח על מנת לספק את מלוא תצרוכת החשמל.

בהודעה שמסרה לתקשורת הדגישה חברת החשמל, כי "הנהלת החברה תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי להבטיח המשך אספקה סדירה של חשמל, לרבות שימוש בדלקים חלופיים וזאת בהתאם להוראות ובשיתוף משרד התשתיות והמשרד לאיכות הסביבה".

בראיון לגלי צה"ל אמר לנדאו כי "עדיין יש גז מסויים בצינור", וכש"חברת החשמל לא תוכל לספק גז מים תאטיס, היא תספק זאת ממקורות אחרים". לדברי לנדאו, מערכת הביטחון אפשרה לכוחות מצריים להיכנס לראשונה מאז הסכם השלום לסיני "בראש ובראשונה כדי להגן על צינור הגז". לנדאו הוסיף כי "הסכם מכירת הגז לישראל הוא אולי ההסכם החשוב ביותר ואנו מצפים שדברים יתנהלו כהלכה. אני חושב שאף אדם לא צריך להיות מופתע ממה שמתרחש כרגע בסיני, אבל אי אפשר יום בהיר אחד לשנות את כללי המשחק".

"אנחנו צריכים להיערך למצב שלא תהיה לנו יותר אספקת גז ממצרים", אמר "ולקדם חלופות ממקורות ישראלים".

ההתקפה הקודמת על צינור הגז. תצלום: אי-פי

מדובר במתקפה השנייה בתוך כחודש. לפני חודש, ב-27 במרס, חמושים הטמינו מטעני חבלה בטרמינל, אך הם לא התפוצצו. לפי גורמי הביטחון, שמסרו את הדברים בעילום שם, השסתומים השולטים על זרם הגז לירדן נסגרו גם הם. "הרשויות סגרו את מקור הגז העיקרי לצינור ופועלים לכבות את האש", אמר אחד הגורמים, וציין כי במקום השתוללו להבות ענק.

גם בזמן העימותים ברחבי מצרים, ניסו אלמונים לחבל באספקת הגז והיא אף הופסקה באופן זמני. השריפה פרצה, ככל הנראה, מסדרת פיצוצים שנועדו לפגוע בצינורות תעבורת הגז ממצרים לסוריה וירדן. בעקבות האירוע, הופסקה הזרמת הגז ממצרים לישראל.

הגז שמגיע ממצרים מיועד בעיקר לחברת החשמל, המספקת באמצעותו ובאמצעות הגז הישראלי כ-45% מהביקוש לחשמל בארץ.

הנחת צינור הגז בין ישראל למצרים. תצלום: טל כהן

מאז ההפיכה במצרים והדחתו של הנשיא חוסני מובארק ובכירי ממשלו, עלתה לסדר היום סוגיית הגז שמספקת מצרים לישראל, בעקבות הטענה כי הממונים על כך בממשל המצרי מכרו את הגז במחירים זולים במיוחד, תוך שהם גוזרים מכך טובות הנאה. בעקבות הביקורת שנשמעה בציבור, ראש ממשלת מצרים אף הורה לבחון מחדש את הסכם הגז עם ישראל.

בסוף השבוע מסרו גורמים משפטיים במצרים כי שני שרי האנרגיה לשעבר, מחמוד לטיף וסמיה פאהמי, יועמדו לדין בגלל עסקאות הגז עם ישראל. לפי התביעה, השניים חתמו על חוזים שגרמו להפסדים של 714 מיליון דולר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ