פיוס פלסטיני: ממאבק מזוין למאבק מדיני

ארה"ב תתקשה להתנגד לממשלה פלסטינית עם חמאס אחרי שקיבלה ממשלה בלבנון עם חיזבאללה. פרשנות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

במשך ארבע שנים היה ברור לפתח ולחמאס שאין מנוס מהסכם פיוס. המחלוקת היתה על המחיר. גם עכשיו, כאשר ההסכם בראשי פרקים חתום ומוסכם, הוא עדיין כפג באינקובטור. חלוקת התיקים עדיין לא סוכמה, אופן ביצוע הבחירות ומועדן הוא נושא לדיון וכך גם שמותיהם של השרים וראש הממשלה המיועדים.

ואולם, הסיכוי הגדול למימושו של הסכם הפיוס נעוץ בהכרה של שני הצדדים כי הם יצטרכו להגיע להסכמות ולשיתוף פעולה ללא "הורים תומכים". מעמדו של אסד, שניהל וניווט את מהלכיו המדיניים של חמאס, מעורפל במקרה הטוב. אין כל ודאות שהוא יוכל להמשיך ולקבוע את סדר היום המדיני במזרח התיכון, כפי שקיווה לעשות אחרי נפילתו של מובארק. לפתח, ובעיקר למחמוד עבאס, ברור כי מצרים של הגנרל טנטאווי איננה מצרים של מובארק, וכי הלחץ הציבורי המצרי לפתוח את מעברי הגבול בעזה, ונכונות הממשל המצרי להיענות ללחץ הזה - תשלול ממנו את מנוף הלחץ העיקרי על החמאס.

מצעד בעזה למען הפיוס הפלסטיני. תצלום: רויטרס

חשיבותו של הפיוס נוגעת ישירות לכוונתו של מחמוד עבאס לבקש את הכרת האו"ם במדינה פלסטינית עצמאית. מדינה כזו כוללת את רצועת עזה, כפי שהוסכם עוד בהסכם אוסלו וכפי שעבאס חזר והדגיש כל העת. עבאס לא יוכל להציג עצמו כמי שמייצג את מדינת העם הפלסטיני ללא פיוס עם חמאס, במיוחד כאשר לעזה יש תרומה מכרעת לאהדה הבינלאומית, אולי יותר מאשר לתשתית שהקים עבאס בגדה.

מבצע "עופרת יצוקה", פרשת המשט הטורקי והסגר הארוך על עזה, לצד מדיניות ההתנחלויות של ישראל, עזרו לעבאס לשכנע מנהיגים בעולם להסיר את תמיכתם בעמדת ישראל ולאמץ את רעיון המדינה הפלסטינית. אם תושג הסכמה בינלאומית היא תשען בין היתר על השאיפה שהיא תסלק גם את איום המאבק המזוין שכן חמאס לא יוכל לנהל מדיניות לוחמנית עצמאית שעלולה לפגוע בתשתית הכלכלית של הגדה.

לפיוס הזה מסייעת גם הטענה שלפיה חמאס לא יאלץ להכיר במדינת ישראל, שכן אם תוכר המדינה הפלסטינית באו"ם, להכרה ספציפית של חמאס בישראל לא תהיה כל משמעות - חמאס יהיה חלק מממשל פלסטיני שיקבל החלטות מדיניות ריבוניות. בה בעת, חמאס כבר הצהיר בעבר שהוא מוכן להכיר בכל ההסכמים וההחלטות שקיבלה הליגה הערבית, בהן היוזמה הערבית.

לממשלה פלסטינית מאוחדת, שבה חמאס יהיה שותף (גם אם נציגיו הבכירים יישארו מאחורי הקלעים) לא תוכל גם ארה"ב להתנגד. היא תתקשה להסביר מדוע אינה מוכנה לקבל את חמאס בממשלה פלסטינית כאשר הסכימה לאמץ, ואף לתמוך צבאית וכלכלית, בממשלה לבנונית שבה היה שותף חיזבאללה. ארה"ב ומדינות אירופה לא יוכלו להתנגד גם לבחירות כלליות חדשות בשטחים, או להתכחש לתוצאותיהן, כאשר באותה עת דורש המערב ממנהיגים ערביים ליישם רפורמות דמוקרטיות. ישראל עלולה למצוא עצמה שוב בעמדה מבודדת אם תתנגד לפיוס או לקיום הבחירות.

חמאס וחיזבאללה מוגדרים אמנם כארגוני טרור, אך ההבדל הוא שכאשר חמאס יצטרף לממשלה פלסטינית, קל וחומר אם תוכר מדינה פלסטינית, קיים סיכוי טוב שחמאס יחזור אל "החיק הערבי" ויוכל לוותר על התמיכה האיראנית, במיוחד אם הבסיס הסורי שלו יתפורר. סימן ראשון לכך אפשר לראות בעצם ההסכמה לחתום על הסכם הפיוס בקהיר ולא בדמשק או בקטאר, ובכך להעניק למשטר החדש במצרים קלף פתיחה חשוב לשיקום מעמדה במזרח התיכון. נותר עכשיו רק לראות אם הפיוס הפלסטיני יהפוך לשיתוק על פי הדגם הלבנוני או ייבנה מציאות פלסטינית חדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ