חברי הקונגרס מזהירים: האיחוד הפלסטיני עלול לפגוע בסיוע האמריקאי

מארק קירק, סנטור הרפובליקאי מאילינוי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "חמאס + פתח = השהיית הסיוע האמריקאי לרשות הפלסטינית"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

במשרד החוץ האמריקאי והבית הלבן הגיבו אתמול (רביעי) בזהירות על הדיווחים על הפיוס בין הפלגים הפלסטינים, למרות שהקפידו להדגיש כי מדובר בצעד מבורך, כל עוד החמאס עומד בתנאים של הקווארטט - כלומר דחיית האלימות והכרה בזכות הקיום של ישראל.

אולם מספר חברי קונגרס, ביניהם הנושאים בתפקידי מפתח ביחסי החוץ בגבעת הקפיטול, הזהירו שהאיחוד עלול לפגוע בסיוע האמריקאי לפלסטינים. הראשון להגיב היה מארק קירק, הסנטור הרפובליקאי מאילינוי, שכתב בחשבון הטוויטר שלו: "חמאס + פתח = השהיית הסיוע האמריקאי לרשות הפלסטינית. חמאס תומכים בטרור, הרגו 26 אזרחים אמריקאים".

ניטה לאווי, חברת הקונגרס הדמוקרטית מניו יורק וחברה בתת הוועדה של בית הנבחרים לסיוע החוץ, הדגישה, בדומה למשרד החוץ, כי "אם החמאס לא ידחה אלימות ולא יכיר בישראל, ממשלת האחדות עם פתח תהווה מכת מוות לתהליך השלום" ? אך גם הוסיפה כי "ממשלת האחדות עם החמאס תשים את הסיוע האמריקאי בסכנה, בהתבסס על המגבלות שהוצאתי בתור יו"ר תת הועדה לתקצוב פעילות החוץ של בית הנבחרים".

אילאנה רוס-לטינן, יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, הוציאה גם היא הודעה חריפה. "משמעות ההסכם בין פתח לחמאס, שקרא להשמדת מדינת ישראל, היא שארגון טרור יהיה חלק מהרשות הפלסטינית. כספים של משלמי המסים האמריקאים לא צריכים לשמש לתמיכה באלה שמאיימים על בטחון ארה"ב, האינטרסים שלנו ובעלת הברית שלנו, ישראל", אמרה רוס לטינן. "עם כניסתו להסכם הזה, אבו-מאזן והמנהיגות הפלסטינית שוב הוכיחה שהוא לא פרטנר לשלום. אם הדיווחים נכונים, הרשות תעמוד לצד אלה שמעוניינים רק במוות והרס של ישראל".

איש הקונגרס גארי אקרמן, דמוקרט מניו יורק, הזהיר גם הוא שמדובר ב"מתכון לכשלון שיוביל לאסון" ו"טעות שאני חושש שהמחיר עליה יהיה חיי ישראלים חפים מפשע".

מאז אמצע שנות ה-90, ארה"ב תרמה לפלסטינים בגדה המערבית ובעזה מעל 3.5 מיליארד דולר. ארה"ב היא גם התורמת הגדולה לאונר"א, ארגון הסיוע לפליטים הפלסטינים. מדובר בשבריר הסיוע שישראל מקבלת מדי שנה (3 מיליארד דולר מדי שנה למשך עשור, והשנה עוד 205 מיליון נוספים למימון "כיפת הברזל"). זו לא הפעם הראשונה בשבועות האחרונים שהרעיון של שלילת הסיוע עולה בהקשר הפלסטיני - האזהרה הקודמת נקשרה לכוונת הפלסטינים להשיג הצבעה על ההכרה במדינתם באו"ם בספטמבר, גם בלי הסכם עם ישראל.

הבעיה של הממשל האמריקאי בכך שבמזרח התיכון, כך מודים בכירי הממשל, עדיף כשיש לך מנוף השפעה כלשהו על השחקנים, כגון הסיוע במקרה של מצרים ? מאשר השפעה מועטה, כמו במקרה של סוריה, שאינה מקבלת סיוע ואף מצויה כבר תחת משטר הסנקציות מצד ארה"ב. החשש הוא שהריק לא יישאר לזמן רב, ובמזרח התיכון סיוע משחקנים אחרים עשוי להיות מלווה בתנאים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ