חמאס: ממשלת המעבר לא תכיר בישראל ולא תנהל איתה משא ומתן

כך אמר אתמול בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר לאחר חתימת הסכם הפיוס בין חמאס לפתח; בישראל חוששים לפגיעה בתיאום עם מנגנוני הרשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"התוכנית שלנו אינה כוללת ניהול משא ומתן עם ישראל או הכרה בה", כך אמר אתמול מחמוד א-זהאר, חבר ההנהגה המדינית של תנועת חמאס, לאחר ההכרזה על הסכם הפיוס ההיסטורי בין הפתח והחמאס. "זה יהיה בלתי אפשרי לממשלת המעבר הלאומית לקחת חלק בתהליך השלום עם ישראל", אמר א-זהאר.

אחרי ארבע שנים של קרע ביחסים, חתמו אתמול במפתיע הפתח והחמאס בראשי תיבות על הסכם פיוס היסטורי. החתימה התאפשרה לאחר שהחמאס שינה את עמדתו, והודיע כי יצרף את חתימתו למסמך שגיבש המודיעין המצרי - מסמך שנציגי הפתח כבר חתמו עליו באוקטובר 2009.

על פי ההסכם, תוקם ממשלת אחדות פלסטינית זמנית ובה שרים-מומחים, שאינם חברים בשתי התנועות. כמו כן, יתקיימו בחירות לנשיאות, לפרלמנט ולמועצה הלאומית הפלסטינית בתוך שמונה חודשים.

עד היום נמנע החמאס לחתום על ההסכם, למרות הצעות חוזרות ונשנות מצד מצרים. הסירוב נבע כנראה מלחץ שהפעילו שתי הפטרוניות הגדולות של הארגון, איראן וסוריה. ייתכן שהפלת שלטונו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, לפני כחודשיים, זירזה את השינוי בעמדת החמאס. יחסי הארגון עם קהיר השתפרו מאוד מאז חילופי המשטר שם.

נציגי שני הארגונים, עזאם אל-אחמד מהפתח, וסגן ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, מוסא אבו מרזוק, נפגשו אתמול בקהיר בחסות ראש המודיעין המצרי החדש, מוראד מואפי, ושר החוץ נביל אל-ערבי. הם סיכמו כי יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), וראש הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, חאלד משעל, ייפגשו בשבוע הבא בקהיר כדי לחתום על ההסכם הסופי.

מחמוד א-זהאר, בכיר החמאס שהשתתף בפגישה אתמול, אמר שבמסגרת ההסכם שונו כמה מסעיפי המסמך מ-2009, ובכך נסללה הדרך לחתימת החמאס. א-זהאר אמר שבמסגרת ההסכם, הגיעו שני הצדדים להבנה על שמותיהם של חברי ועדת הבחירות המרכזית. בנוסף, הוחלט להקים ועדה ובה 12 שופטים, שתפקח על הבחירות. ועדה ביטחונית משותפת לשני הארגונים תהיה אחראית על כוחות הביטחון. הממשלה שתקום תורכב מאישים עצמאים "מומחים" ושני הצדדים יסכימו על זהותם ועל זהות ראש הממשלה.

ההודעה על החתימה התקבלה בהפתעה מסוימת בישראל.

אף שהיו כנראה איתותים מודיעיניים על מהלכי הצדדים, האפשרות של פיוס פנים-פלסטיני לא עלתה על הפרק באחרונה כמהלך שסביר כי יתרחש בזמן הקרוב. עם זאת, הסיכוי שהפיוס אכן יתממש והמגעים בין הצדדים לא יתרסקו בשל מכשולים נוספים, אינו ברור. כמה הסדרים קודמים בין הפתח והחמאס התמוטטו בשל האיבה הגדולה בין שני הארגונים.

בזירה הביטחונית, הפיוס - אם יתממש, ומדובר ב"אם" גדול - יביא עמו בשורות מעורבות. החשש המיידי בצד הישראלי נוגע לתיאום הביטחוני בין ישראל למנגנוני הרשות בגדה המערבית. מתן דריסת רגל, ולו מוגבלת, לחמאס במנגנוני הביטחון של הרשות פירושו נטרול האפשרות להחלפת מודיעין עם הפלסטינים.

בתקופה שבין הבחירות לפרלמנט הפלסטיני בינואר 2006 להפיכת החמאס בעזה ביוני 2007, ניהלה ישראל תמרונים מסובכים, שנועדו לשמר (לפחות למראית עין) היעדר קשר ישיר לחמאס. כל המגעים נעשו מול נציגי הפתח, תוך התעלמות מנציגי הארגון האיסלאמי. צריך לזכור גם כי שחרור מאות אסירי חמאס מבתי הכלא של הרשות בגדה, צעד מתבקש מהפיוס, טומן בחובו סכנה משמעותית להתגברות מעשי הטרור.

מנגד, הצטרפות החמאס לממשלת אחדות, ולו באמצעות מומחים בלתי-תלויים לכאורה, תצמצם למינימום את העניין שלו בהסלמה צבאית מחודשת עם ישראל ברצועת עזה. הדבר יכול לסייע, לפחות לזמן מוגבל, להשגת יציבות מסוימת בגבול הדרומי.

לפיוס, בתרחיש אופטימי, עשויה אפילו להיות השפעה חיובית על המגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. עד היום הפגינה הזרוע הצבאית של החמאס, שאנשיה מחזיקים בשליט, עמדות נוקשות במיוחד במשא ומתן. הפגת המתיחות עם הפתח וירידה בחיכוך היומיומי עם צה"ל עשויות להועיל במקצת לאווירה במגעים לשחרור שליט. בנסיבות כאלה, גם ההתנגדות הקשה של הרשות לעסקת חילופים, שבמסגרתה ישוחררו מאות אסירים (מחשש שיהיה זה ניצחון מורלי עצום לחמאס, על חשבונם של ישראל והפתח), תיחלש.

בניגוד לעבר, נראה כי הפתח והחמאס מגלים הפעם רצון אמיתי להגיע להסכם וכבר הסכימו על רוב פרטיו. עם זאת, כרגיל, השטן נמצא בפרטים. כך לדוגמה, לא סוכמה עדיין זהותם של חברי הממשלה החדשה, לא נאמר מי יכהן כראש הממשלה ומה יעלה בגורלם של הנושאים בתפקיד במקביל כיום - ראש ממשלת החמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, וראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד.

הדילמה הזאת קשה בהרבה עבור הרשות, שזוכה כיום למעמד הולך ומשתפר בעולם, בעיקר בזכות תפקוד ממשלתו של פיאד. לנוכח האיבה שרוחשים לו בפתח ובחמאס, הוא עלול להיות הראשון שישלם את מחיר האחדות. סעיף אחר שעלול לעורר לא מעט מהומות נוגע למנגנוני הביטחון: עד כה אין הבנה על פירוק כוחות הביטחון משני הצדדים, ואולם גם במה שכבר סוכם, קיים פוטנציאל מסוים לשינוי המציאות שנוצרה בגדה וברצועה מאז ההפיכה בעזה.

חגיגות ניצחון הלילה בעזה. תצלום: אי-פי

הפיוס צפוי להקשות על הפלסטינים לזכות בסיוע הכספי מארה"ב. אפשר לשער שהקונגרס האמריקאי יהיה פחות נלהב לאשר העברת מאות מיליוני דולרים, שעלולים להגיע לידי חמאס בתוך פחות משנה, במקרה שינצח בבחירות.

השאלה שנשאלת, אם כן, היא מדוע הרשות הפלסטינית, ערב הכרזה אפשרית לטובתה באו"ם בספטמבר, הסכימה למהלך שכזה? נדמה שדווקא לישראל ולארה"ב היה חלק מרכזי בכך. לנוכח המבוי הסתום במשא ומתן עם נתניהו ותחושת הרשות כי הבית הלבן אובד עצות (ואפילו אדיש במידת מה) במגעים המדיניים, ייתכן שעבאס חיפש דרך להציג הישגים אחרים לציבור שלו.

דעת הקהל הפלסטינית מייחלת לפיוס. זו הסוגיה הבוערת ביותר ברחוב הפלסטיני - הרבה יותר מכל הסכם עם ישראל. הנשיא הפלסטיני מחל על כבודו, וחרף הניסיונות של החמאס להשפילו, כמו בדחיית ביקורו בעזה לפני כחודש, חתר כל העת להסכם הפיוס.

ייתכן שגם נפילת מובארק, בעל בריתו של עבאס, וחולשתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, התומך בחמאס - דרבנו את ההסכם. הרשות והחמאס נותרו לבדם לטפל בענייניהם, והגיעו למסקנה שהסדר משרת את האינטרסים שלהם. ועדיין, הכל זמני מאוד, מותנה באינספור הבנות והתפתחויות - והדברים יכולים לשוב ולהשתבש, כפי שקרה פעמים רבות בעבר.

השלכות ההסכם

שיתוף הפעולה הביטחוני

מתן דריסת רגל, ולו מוגבלת, לחמאס במנגנוני הביטחון של הרשות פירושו נטרול החלפת המודיעין עם ישראל

הסיכוי להתלקחות בעזה

הצטרפות החמאס לממשלת אחדות, עשויה לצמצם למינימום את העניין שלו בהסלמה צבאית מחודשת

המגעים לעסקת שליט

הפיוס עשוי להשפיע באופן חיובי על המגעים לשחרורו של החייל החטוף, בשל הפגת המתיחות עם הפתח

עתיד התהליך המדיני

נתניהו יוכל להציג את הפיוס כחיזוק לטענתו שהרשות אינה רוצה בשלום. עבאס יטען שהוא מייצג את כל העם

הממשלה וכוחות הביטחון

לא ברור מי יכהן כראש הממשלה, ומה יעלה בגורלם של הנייה ופיאד. אין הבנה על פירוק כוחות הביטחון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ