איש המסתורין שישראל מונעת את שובו לעזה

הפלסטיני, שזהותו חסויה, נמצא בישראל מתוקף אשרה שקיבל מהמינהל האזרחי. השב"כ מתעקש שהוא לא ישוב לביתו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מיהו העזתי, איש המסתורין שישראל מונעת ממנו לשוב לביתו ברצועה? בית המשפט העליון התיר אתמול לפרסם את פסק דינו, הקובע כי אותו פלסטיני יישאר בישראל בכפייה, מכוח צווים של אלוף פיקוד העורף ושר הפנים.

מאז השתלט חמאס על הרצועה ביוני 2007, הפכה עזה לעיר מקלט עבור פלסטינים. במקרים מסוימים, מגרש צה"ל לעזה פלסטינים מהגדה המעורבים בפעילות טרור, מתוך מחשבה שהרצועה ממילא עמוסה בטרוריסטים.

בכלא הישראלי יש גם שבעה ירדנים שהתגוררו בגדה, שהצבא לא מאפשר להם לשוב לבתיהם, ומתיר להם לעזוב רק לעזה או לירדן. גם בעסקת שליט, על פי פרסומים שהיו בעבר, דרשה ישראל שחלק מהאסירים לא ישובו לגדה אלא יעברו לעזה. על רקע זה, מצב שבו מונעים מעזתי לשוב לביתו הוא מצב נדיר.

האיש, שזהותו חסויה, הוא תושב עזה. משפחתו עדיין מתגוררת ברצועה. הוא נמצא בישראל מתוקף אשרה שקיבל מהמינהל האזרחי, המאפשרת לו ללון בישראל. בצו שהוציא שר הפנים, נאסר עליו לצאת מגבולות ישראל.

אלוף פיקוד העורף הוציא צו נוסף, מכוח תקנות החירום, המחייב את האיש להימצא מדרום ליד בנימין, יישוב במועצה האזורית נחל שורק, ולהתייצב פעמיים בשבוע בתחנת משטרה בתל אביב. ההוראות החריגות אושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

ממידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי האיש מוכר זה שנים רבות ומוערך בישראל. הוא יודע היטב כי בעזה חייו יהיו בסכנה מיידית וממשית. שירות הביטחון הכללי מתעקש כי הוא לא ישוב לעזה.

בסוף 2010 עתר הפלסטיני לבג"ץ באמצעות עמותת גישה, בטענה כי הצווים שהוטלו עליו אינם חוקיים, וכי לא ניתן לכפות על מי שאינו אזרח ישראל ולא עבר כל עבירה פלילית להישאר בישראל בניגוד לרצונו.

באופן חריג, ייצג את המדינה המשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, שטען כי חזרתו לעזה מסוכנת עבורו ומהווה גם "סכנה של ממש" לביטחון המדינה. אתמול התירו שופטי העליון לפרסם את פסק הדין ופרטים חלקיים מהסיפור.

השופט אליקים רובינשטיין דחה את העתירה וקבע כי יש בחוק סמכות למנוע את יציאתו של הפלסטיני מישראל. הוא הוסיף, עם זאת, כי בשל הנסיבות המיוחדות, "דלתם של גורמי שירות הביטחון הכללי צריכה להיות פתוחה, כדי לנסות לתת מענה לצרכיו ככל שיהיו".

בעקבות ההחלטה הגיש ארגון גישה בקשה לדיון נוסף בעניינו. מנכ"לית הארגון, עו"ד שרי בשי, אמרה: "אנו סבורים שבית המשפט אישר הרחבה מסוכנת של תקנות החירום באופן שפוגע בזכויות אדם ואינו הולם מדינה דמוקרטית. תקנות החירום התוקנו על ידי הבריטים. הן נועדו לשעת חירום".

לדבריה, "בשנת 2011, מדינה דמוקרטית אינה אמורה להגביל חירויות ללא הליך הוגן. סמכות כזו אינה קיימת גם בתקנות החירום. זה מסוכן מאוד שמדינה תפעל מחוץ למסגרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ