יצחק הרצוג: על ישראל לתמוך בהכרה במדינה פלסטינית

חבר הכנסת המתמודד לראשות העבודה מתכונן להציג תוכנית מדינית שבמסגרתה תכיר ישראל במדינה פלסטינית שגבולותיה יסוכמו במו"מ

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

ח"כ יצחק הרצוג מציע שישראל תודיע כבר כעת על תמיכתה בהחלטת או"ם בדבר כינונה של מדינה פלסטינית. הרצוג, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, גיבש בשבועות האחרונים תוכנית מדינית חדשה אשר פרטיה הגיעו לידי "הארץ". על פי תוכנית הרצוג, ישראל תכיר במדינה פלסטינית שגבולותיה יסוכמו במשא ומתן בין הצדדים, תאשרר את הסכמתה למתווה קלינטון, תקפיא את הבנייה מעבר לגדר ותעביר חוק לפיצוי המתיישבים שירצו לחזור אל תוך הקו הירוק.

התוכנית המדינית של ח"כ הרצוג מבוססת על ההנחה שבספטמבר הקרוב ישראל עלולה להיקלע למשבר מדיני ולבידוד בינלאומי. כדי למנוע זאת הרצוג מציע להכיר מראש במדינה הפלסטינית תוך התנעת המשא ומתן איתה.

על פי הצעתו, הבסיס הטריטוריאלי של פתרון שתי המדינות יהיה גבולות 67' עם חילופי שטחים מוסכמים שיאפשרו סיפוח של גושי ההתיישבות: "נתכנס כאומה סביב הסכמה רחבה בנוגע להותרת גושי ההתיישבות והמקומות הקדושים בריבונות ישראל ונתבצר סביב עמדה זו". הרצוג מציע שלפליטים פלסטינים יותר לשוב אך ורק למדינת פלסטין, וכי בהר הבית יופעל משטר מיוחד שישאיר את המצב המנהלי כמות שהוא אך בניהול של ועדה בינלאומית מוסכמת.

הרצוג התייחס אמש להסכם הפיוס בין פתח לחמאס ואמר כי "נתניהו פועל כמי שמחפש תירוץ להתחמק מיוזמה מדינית נועזת, שתמנע התנגשות עם הקרחון המדיני בספטמבר הקרוב. על נתניהו להודיע שכל ממשלה פלסטינית שתכיר בישראל, תכבד את ההסכמים אתה ותפסיק את הטרור, היא ממשלה קבילה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ