לא על הכיפה לבדה

כיפת ברזל ראויה לתשואות, אך בשל עלותה הגבוהה והעובדה שאינה נותנת מענה לירי הפצמ"רים ממליץ מדען הטילים ד"ר נתן פרבר לשלב במערך ההגנה עוד מרכיבים

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בשוך האופוריה מהיירוטים המוצלחים של כיפת ברזל בעימות המוגבל האחרון בדרום מבקש ד"ר נתן פרבר להחזיר את הדיון, שגלש לדמגוגיה ולפסים אישיים, לדפוסים רציונליים, מדעיים וכלכליים. ד"ר פרבר, שהיה בעבר מדען טילים בתעשייה הצבאית ומרצה בפקולטה לאווירונאוטיקה בטכניון, אינו חוסך שבחים מכיפת ברזל, שהצליחה ליירט שמונה מתשעה טילים ששוגרו אל אשקלון ובאר שבע. "הוכח, שהמערכת מסוגלת ליירט רקטות גראד המגיעות מטווחים של 20 עד 40 קילומטר", הוא אומר, "זו הצלחה טכנולוגית, ועל כך מגיעות מחמאות לכל מי שתרם להצלחה".

אך לדבריו, "לא הוכח כי המערכת מסוגלת ליירט רקטות קצרות טווח (וקצרות זמן מעוף) המגיעות מטווחים של קצרים מאוד. הניסיון להניח, כי מאחר שהיירוטים בבאר שבע ואשקלון היו מוצלחים כך יהיה המצב גם ב"עוטף עזה" - אין לו על מה להסתמך. זאת ועוד, העובדה שאף לא אחת מהמערכות לא הוצבה ב"עוטף עזה" מצביעה על החששות הכבדים של מפעילי המערכת מפני כישלון אפשרי ביירוטים הקצרים. "כדאי לזכור", אומר ד"ר פרבר, "כי 85% מהירי בדרום הופנה עד כה ליישובי 'עוטף עזה', ורק חלק קטן יחסית אל הערים באר שבע, אשקלון ואשדוד. כך אירע, שבאשקלון יצאו התושבים לחזות בנפלאות היירוטים, בעוד שב'עוטף עזה' הם שכבו מתחת לשולחנות".

לדעתו, המפתח היה ונותר בהיבט הכלכלי. להבהרת דבריו הוא נעזר בתרחיש של המלחמה הבאה, כפי שהציג נציג המוסד על פי מסמכי ויקליקס שפורסמו ב"הארץ". בעימות הבא עלולים להיות משוגרים כ-40 אלף טילים ורקטות לעבר ישראל - פי עשרה מה-4,000 ששוגרו במלחמת לבנון השנייה ב-2006 - וכל זאת מצד חיזבאללה בלבד.

ועדה מיוחדת של הכנסת בראשות שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ מציעה להצטייד ב-13 סוללות של כיפת ברזל, שמחיר כל אחת מהן כ-75 מיליון דולר, על מנת להגן על ערי הצפון והדרום. לישראל יש כיום שתי סוללות. הואיל והנתונים המדויקים לא פורסמו על ידי משרד הביטחון ורפאל אפשר רק להעריך, שעלות הפיתוח וייצור שלהן הגיעה ל-700 מיליון עד מיליארד שקלים. עוד ארבע ייוצרו בעזרת סיוע אמריקאי של 200 מיליון דולר, והשלמה מתקציב הביטחון של כ-100 מיליון דולר. כלומר, עלות ייצור כל סוללה מלאה היא כ-75 מיליון דולר. לשם מלוא ההצטיידות תצטרך אפוא ישראל להקצות כמה מיליארדי דולר מתקציבה, דבר שאין לו שום היגיון כלכלי.

אבל אפילו הצטיידות כזאת לא תעזור בעת מלחמה. "ניקח לדוגמה את קרית שמונה", מסביר ד"ר פרבר. "במלחמת לבנון השנייה כרבע (כלומר, כאלף) מכלל הרקטות שנורו שוגרו לעבר העיר. 500 פגעו. אם אותו שיעור יישמר גם בעימות הבא, קרית שמונה צפויה לספוג כארבעת אלפים רקטות. סוללה של כיפת ברזל (ובה כמה מאות טילים) שתוצב להגן על העיר תוכל לטפל בחלק קטן מהן. היא תסיים את תפקידה בתוך ימים מספר, ותשאיר את העיר חשופה לפגיעה של אלפי רקטות.

"תרחיש דומה יתקיים גם בנהריה, בחיפה, בכרמיאל ובצפת. חשבון פשוט מעלה, שישראל תצטרך להקצות בשנים הקרובות מיליארדי דולרים לייצור הסוללות וטילי היירוט. זו תוכנית דמיונית, שאין לה שום הצדקה עניינית, ומובן שגם אין לה שום סיכוי להתממש. היא המחשה מצוינת לכשל הכלכלי של מערכת כיפת ברזל. מדובר בפשיטת רגל מובהקת של כל תפישת ההגנה. רעיון בלתי ריאלי, שאיננו מקובל גם על מערכת הביטחון".

לכן ד"ר פרבר משוכנע, כי יש הכרח להצטייד בנוסף גם במערכות לייזר ליירוט טילים. "דבר זה ניתן לביצוע בתוך שנה וחצי מהיום, בעזרת מספר מערכות סקאי-גארד. מערכת זו מסוגלת להגן על שטח הגדול פי שלושה ויותר מזה של כיפת ברזל. היא גם מסוגלת לטפל בצורה יעילה בטילים הנורים במסלולים קצרים ושטוחים, שבעימות הנוכחי לא נאלצנו להתמודד אתם. והחשוב מכל: שיטת השמירה שלה איננה 'אישית' (אם להשתמש במונחים מתחום הכדורסל), אלא 'אזורית'. כלומר: היא איננה צמודה לעיר זו או אחרת, אלא פועלת כחלק ממערך אזורי, היכול לסגור בקלות את רצועת עזה מכל כיווניה, שכן טווח פעולתה הוא כעשרה קילומטר, בעוד רוחב הרצועה הוא שבעה-עשרה קילומטר".

השילוב של כיפת ברזל וסקאי גרד הוא מענה טוב לאיום הטילים והרקטות, אך נותרה עדיין בעיית פגזי המרגמה, במיוחד קצרי הטווח.

פרבר, שהיה מהראשונים שהמליצו למערכת הביטחון להצטייד בתותחי וולקן פלנקס כדי להגן על שדרות ויישובי עוטף עזה, שב וקורא לעשות זאת. "חמישים אחוז ממה שנורה על 'עוטף עזה' עד כה היו פצמ"רים. זו היתה אחת הסיבות שבגללן פותחה כיפת ברזל. האם לא הגיוני לשלב במהלך תקופה זו תותחי 'וולקן-פלנקס', שצברו ניסיון מבצעי מוכח במשך שנים רבות של יירוט פצמ"רים בעיראק ואפגניסטאן? מדוע העקשנות הבלתי מוסברת הזאת של מערכת הביטחון לא להצטייד בתותחים? מתברר, שקל יותר לומר שעיקר הבעיה היא הגראדים על באר שבע ואשקלון מאשר להתמודד עם מכלול האיומים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ