מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו: האתר הסורי שישראל הפציצה היה כור גרעיני

ראש הסוכנות הכריז לראשונה באופן רשמי וחד-משמעי כי אתר בדיר א-זור, שנהרס ב-2007, היה אכן חלק מתוכנית הגרעין הסורית

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

יו"ר הסוכנות הבינלאומית לארגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, הודיע לראשונה באופן רשמי כי האתר שהופצץ בסוריה ב-2007 היה כור גרעיני. לדברי אמאנו, בעת ההפצצה הכור היה בשלבי בנייה.

האתר הסורי הופצץ בידי ישראל בליל ה-9 בספטמבר 2007. על פי דיווח של השבועון הגרמני דר שפיגל משנת 2009, לתקיפה קדם מבצע מודיעיני מורכב.

האתר המופצץ כפי שצולם בידי הסי-איי-אי. תצלום: אי-פי

אמאנו אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בפאריס, שהיתה אמורה להתמקד במצב בכור בפוקושימה שביפאן. זו הפעם הראשונה שבה סבא"א והעומד בראשה יוצאים בהודעה מפורשת כל כך בנושא. עד היום נמנעו סבא"א ואמאנו עצמו לומר במפורש כי סוריה בנתה כור גרעיני.

בדוחות סבא"א עד כה נאמר רק כי באתר בדיר א-זור, ליד נהר הפרת, התגלו שרידים של אורניום. הסוכנות דרשה מסוריה למסור הסברים על דרך הגעתו של החומר למקום. כמו כן דרשה סבא"א מסוריה לאפשר לפקחיה לבקר באתר ובעוד כמה מתקנים, בהם גם מתקנים צבאיים, אך סוריה סירבה. סבא"א האשימה את סוריה בהתחמקות ובסירוב לשתף פעולה בהעברת מידע, כפי שהיא מחויבת מכוח חברותה בסבא"א ובאמנה למניעת הפצת (NPT). מעבר לכך מעולם לא טענה סבא"א כי באתר היה מתקן גרעיני.

האתר בדיר א-זור הופצץ בידי חיל האוויר בספטמבר 2007, אף שישראל מעולם לא נטלה אחריות לתקיפה. אולם חודשים אחדים לאחר מכן הציג הסי-איי-אי מצגת שבה הופיעו תמונות מתוך המבנה לפני הפצצתו וגם צילומי לוויין של המבנה החיצוני.

מומחי סוכנות הביון האמריקאית קבעו במצגת כי מדובר בכור שסופק על ידי צפון קוריאה והוא דומה מאוד לכור הפלוטוניום שצפון קוריאה מפעילה ביונגביונג. בכור זה צפון קוריאה מייצרת את החומר הבקיע בעבור פצצות האטום שלה וההערכה היתה כי סוריה התכוונה לפעול באורח דומה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ