מצרים משנה את כללי המשחק ברצועת עזה

גורמים פלסטיניים: קהיר הבטיחה לחמאס את פתיחת מעבר רפיח כדי שאנשי הארגון יחתמו על הסכם הפיוס

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

חתימת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס הוא רק הפרק הראשון ביוזמה מצרית שבכוונתה להעביר את סיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני לזירה הבינלאומית. "אנו פועלים עכשיו לקיים ועידה בינלאומית בחסות האו"ם ואולי ארה"ב שבה נגיע להסכם על אופן סיום הסכסוך, מבלי שנצטרך לשוב אל דגם המשא ומתן הבילאטרלי אשר נולד מת", הבהיר שלשום שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי.

להסכם הזה צפויות עכשיו להיות גם תוצאות ראשונות בשטח, אותן הבהיר שר החוץ אל-ערבי כאשר הודיע שבתוך שבוע עד עשרה ימים ייפתח מעבר רפיח. אל-ערבי, שצפוי לבוא לרמאללה בימים הקרובים, ואולי לבקר גם בירושלים, לא פירט כיצד תתבצע הפתיחה, אבל הצעד הזה יהיה משום הסרה דה פקטו של הסגר על עזה וריסוק מדיניותה של ישראל ברצועה. גורמים פלסטיניים אמרו אתמול כי פתיחת המעבר היתה הבטחה שניתנה לחמאס בתמורה לחתימה על ההסכם, אולם אין לכך אישור מצרי מפורש.

על פי מקורות מצריים, שואפת קהיר לשכנע את מדינות המערב ובעיקר את ארה"ב לאמץ נוסחה שתכלול הכרה עתידית במדינה פלסטינית עם ציון גבולותיה, תוך מתן פרק זמן קצר למשא ומתן בין הצדדים. אם ייכשל המשא ומתן, יבטיחו מעצמות המערב את נכונותן לתמוך בהכרה בינלאומית במדינה הפלסטינית. דברים אלה עולים בקנה אחד עם דבריו של מחמוד עבאס, לפיהם הוא מוכן לדחות את הפנייה לאו"ם אם ישראל תהיה מוכנה למשא ומתן משמעותי, שלא יעסוק בצעדים בוני אמון אלא בסיום הסכסוך.

היוזמה המצרית החדשה נשענת על התמיכה הבינלאומית הרחבה שגייס עבאס לרעיון ההכרה במדינה פלסטינית, והיא מנצלת את המציאות המדינית החדשה, שבה כוחן של סוריה ואיראן לעכב תהליכים הולך ופוחת.

נכונותה של מצרים לנסח יוזמה חדשה החלה בסוף חודש מארס, כאשר ראש ממשלת חמאס אסמעיל הנייה שיגר איגרת לגנרל טנטאווי, ראש המועצה הצבאית העליונה במצרים אשר מנהלת את ענייני המדינה מאז ההפיכה. באיגרת ביקש הנייה שטנטאווי ייפגש עם משלחת של חמאס. טנטאווי, אשר בתקופת מובארק הורחק מפעילות מדינית, ראה בפנייה הזאת הזדמנות כפולה: גם להפגין את כישוריו המדיניים וגם לנסות ולעצב מציאות חדשה ובכך להחזיר למצרים את מעמדה כמדינת ציר חיונית לפתרון סכסוכים. זאת, אחרי שבסוף תקופת מובארק הפכה מצרים למדינה משנית לעומת הציר החדש שבו שותפות סוריה, טורקיה, איראן ועיראק. במקביל, שיגר טנטאווי שליחים לסוריה כדי להפשיר את הנתק בן שש השנים שהיה קיים בין מובארק לבשאר אסד, ואף הנחה את שר החוץ להבהיר כי מצרים אינה רואה באיראן אויבת.

אחרי פגישה עם משלחת חמאס הזמין טנטאווי בתחילת אפריל את מחמוד עבאס, עמו דן במציאות שהשתנתה ולמעשה "כופף את ידו" לקבל את הסכם הפיוס, שעיקריו נשענים על הנוסחה שחיבר מובארק לפני כשנתיים, אבל עם שינויים מסוימים שאותם דרש חמאס. בעקבות הפגישה החיובית עם אבו מאזן, נועדו אנשי הפתח והחמאס לפני כמה ימים.

סוריה אינה שותפה פעילה במהלך הפיוס, אבל נראה כי מצרים וחמאס קיבלו את הסכמתו של בשאר אל-אסד להמשיך במהלך, על רקע שיקום היחסים בין המדינות.

ישראל תצטרך עכשיו להתמודד עם הפיוס הפלסטיני לא רק במישור המדיני, אלא עם מציאות שבה מדיניותה בעזה עלולה להתרוקן מתוכן. מול מצרים לא תוכל ישראל לבוא בטענות, שכן מצרים אינה חתומה על הסכם המעברים שנחתם בין ישראל, הפלסטינים והקוורטט משנת 2005. רק נכונותו של מובארק לאמץ את תנאי ההסכם איפשרו לישראל להטיל את הסגר במלואו ועכשיו החליטה מצרים כנראה לקבוע את הכללים מחדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ