ישראל קוראת לעולם להחרים את הממשלה הפלסטינית

נתניהו הזכיר אתמול שקלינטון הצהירה ב-2009 שהממשל לא יקבל ממשלה עם החמאס. שרת החוץ של האיחוד האירופי ושליח האו"ם לאזור הביעו אתמול תמיכה בהסכם הפיוס

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל תקרא למדינות המערב להחרים את ממשלת האחדות הפלסטינית שתוקם בעקבות הסכם הפיוס, אם זו לא תכיר בישראל ולא תתנער מהטרור. ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא בשבוע הבא ללונדון ולפאריס, שם יבהיר את העמדה הישראלית.

מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק שיגר אתמול מברק לשגרירי ישראל באיחוד האירופי שבו הנחה אותם להעביר מסרים חריפים, ולהבהיר כי ישראל מצפה שממשלות אירופה לא יברכו את הממשלה הפלסטינית באופן אוטומטי.

בשיחה שקיים אתמול עם חברי קונגרס אמריקאים רמז ראש הממשלה כי על ארה"ב לשקול את הפסקת הסיוע לרשות אם ממשלת האחדות לא תכיר בישראל ולא תתנער מהטרור. "ארה"ב לא היתה מדברת עם אף ממשלה בעולם, אם היו חברים בה אנשי אל-קאעדה", אמר נתניהו לחברי הקונגרס.

ראש הממשלה הקריא לחברי הקונגרס דברים שאמרה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון באפריל 2009, שלפיהם הממשל לא יקיים מגעים ולא יממן ממשלת פלסטינית שתכלול את החמאס, אלא אם כן הארגון יכיר בישראל וינטוש את דרך האלימות.

מאז 2005 העבירה ארה"ב יותר מ-500 מיליון דולר לאימון כוחות הביטחון הפלסטיניים, ועוד כמה מאות מיליוני דולרים ישירות לתקציב הרשות. ביממה האחרונה התבטאו שורה של חברי קונגרס בדבר הצורך לשקול את הפסקת הסיוע.

שרי פורום השביעייה שמעו אתמול את הערכת אמ"ן, שלפיה החמאס הסכים לחתום על הסכם הפיוס על רקע חשש מההשלכות של המחאה בסוריה על עתיד הארגון. בדיון השביעייה, שאליו הצטרף גם שר האוצר יובל שטייניץ, השתתפו גם הרמטכ"ל בני גנץ וראש אמ"ן אביב כוכבי. לפי ההערכה שמסר כוכבי, גם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הופתע מהסכמת החמאס לפיוס.

בכירים בירושלים סיפרו כי ההחלטה המרכזית של השביעייה היתה לפתוח במאמצים דיפלומטיים למנוע הכרה בינלאומית בממשלת האחדות הפלסטינית, אם זו לא תעמוד בתנאי הקוורטט לחמאס. לאחר ניצחון החמאס בבחירות לפרלמנט ב-2006 החליטו ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם לדרוש מהארגון להכיר בישראל, להתנער מהטרור ולכבד את ההסכמים שעליהם חתם אש"ף בעבר, כתנאי לקבלת הכרה בינלאומית. בשנים האחרונות חל כרסום הולך וגובר בתנאי הקוורטט לחמאס.

"החמאס הוא ארגון טרור רצחני שאין על מה לדון אתו", אמר אתמול שר הביטחון אהוד ברק, "ממשלה כזאת, אם ינסו להקים אותה, אין סיכוי שאנחנו נדון אתה, ואנחנו דורשים מידידינו בעולם לא לדון אתה, אלא אם כן היא תעביר את החמאס שינוי מהותי ועמוק - קבלת תנאי הקוורטט ונכונות למשא ומתן עם ישראל. רק בתנאים אלה יש מה לדבר עם חמאס".

שר החוץ אביגדור ליברמן קרא אתמול לגלי צה"ל לנקוט סנקציות נגד הרשות, כגון הפסקה של העברת כספי המסים. עם זאת, בשלב זה החליטו שרי השביעייה שלא לנקוט צעדי ענישה נגד הרשות.

רוב ההודעות שפורסמו אתמול על ידי גורמים בינלאומיים בעקבות הפיוס הפלסטיני לא התייחסו לדרישות הישראליות. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה כי "האיחוד האירופי קורא זמן רב לפיוס פנים-פלסטיני", ולא הזכירה את תנאי הקוורטט לחמאס. גם שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי התייחס בעקיפין בלבד לתנאי הקוורטט, ואמר כי האו"ם תומך במאמצים להשיג אחדות בין הגדה לעזה. שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה בירך על ההסכם, אך ציין כי על החמאס להכיר בישראל: "כל עוד חמאס מטיל ספק בזכותה של ישראל להתקיים, הוא אינו יכול להיות פרטנר בעבורנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ