שמחה מוקדמת מדי

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במוקטעה לא הופתעו מתגובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לידיעה על הסכם הפיוס עם החמאס. אין זו הפעם הראשונה, וייתכן מאוד שגם לא הפעם האחרונה, שהפיוס נראה לרגעים בהישג יד, וכעבור מספר ימים לחיצות הידיים מפנות את מקומן למהלומות בין הפלגים. אין זו גם הפעם הראשונה, ומן הסתם גם לא האחרונה, שנתניהו מציב בפני הנשיא מחמוד עבאס שאלה בנוסח "את מי אתה אוהב יותר - את אבא או אמא?". עבאס אינו מתאבד שיעי. הוא הביא בחשבון שנתניהו ינצל את תנאי הקוורטט להכרה בחמאס (גינוי האלימות, הכרה בישראל וכיבוד ההסכמים עם ישראל), כדי להשליך עליו את הביצה שלא נולדה. עבאס יודע שבעוד שלושה שבועות, "הפיוס עם הטרוריסטים", בווריאציות שונות, יהיה המסר המרכזי בנאומו של נתניהו בפני שני בתי הקונגרס ובוועידה השנתית של אייפא"ק.

בכלל לא בטוח שמלאכתו של נתניהו תהיה קלה כל כך. ראשית, עבאס הבהיר אתמול בפני עשרות מיקרופונים, מצלמות ופנקסים מכל העולם, שאם אכן תקום ממשלת אחדות זמנית, היא תורכב מטכנוקרטים, שיהיו כפופים למרותו ולמדיניותו. והמדיניות, הדגיש הראיס, לא תשנה כמלוא הנימה. כדי להסיר ספק הוא פירט: חוק אחד, נשק אחד, סמכות אחת, חתירה לפתרון של שתי מדינות על בסיס גבולות 4 ביוני 1967. אבל, מה אתה אומר על ההצהרה של דובר בכיר מהחמאס שהם לעולם לא יכירו בישראל, נשאל עבאס. "אז הוא אמר" השיב הנשיא בחיוך סלחני.

שנית, במזרח התיכון החדש, שבו אנשים מוכנים למות על קידוש הדמוקרטיה והחופש, קשה יותר לגייס כוחות נגד פיוס בין מפלגות והסכם על קיום בחירות דמוקרטיות. אחרי הכל, החמאס ניצח בבחירות שנשיא רפובליקאי, ג'ורג' בוש, כפה על הפלסטינים. אי אפשר גם לטעון שאין טעם לדבר עם מנהיגות שמייצגת רק מחצית מהעם הפלסטיני, וכאשר מסתמן סיכוי שהיא תייצג את כל העם הפלסטיני, להוריד מהבוידעם את ה"אין פרטנר".

שלישית, הנשיא הסורי בשאר אל אסד, אחד הפטרונים הראשיים של החמאס, טרוד בימים אלה במאבק הישרדות. בה בעת, במצרים, האחים המוסלמים, האחים הגדולים של החמאס, בדרך לממשלה שתוסיף לקיים יחסים דיפלומטיים עם ישראל ותכיר בריבונותה בתחומי הקו הירוק.

לראיה, קהיר החדשה אירחה בימים האחרונים את ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, ואת מנכ"ל משרד החוץ רפי ברק.

אפשר להמר על כך שעבאס לא יחתום עם החמאס על שום הסכם, קודם שיוודא שהחתימה שלו לא תשמוט ברגע האחרון מתחת לרגליו את השטיח, בדרך להכרה של האו"ם במדינה פלסטינית בגבולות 67'. או שהחמאס יסתפק גם הוא בקו הירוק, או שהוא יקבל מעבאס עוד כרטיס אדום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ