בצה"ל לא חוששים עדיין מהפסקת התיאום הביטחוני

אמ"ן: כתבנו שהסבירות לפיוס גבוהה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בצה"ל טרם התקבלו החלטות לגבי שינויים באופן התיאום הביטחוני עם מנגנוני הביטחון הפלסטיני בגדה בעקבות הפיוס עם החמאס. המסר שיוצא מהמגעים בשטח בין קצינים בשני הצדדים הוא "עסקים כרגיל". לפחות בינתיים.

בשנתיים האחרונות התהדק מאוד התיאום בין הצדדים, כשהאינטרס המרכזי של הצד הפלסטיני היה לבלום ניסיונות של חמאס להגיע לעמדות השפעה בגדה. בעקבות השיפור ביחסים וכניסתם של כוחות דייטון, שהוכשרו על ידי האמריקאים, אפשרה ישראל לפלסטינים להרחיב את השליטה בערים ובאזורים הכפריים בגדה. צה"ל מצדו צמצם בהדרגה את כניסת כוחותיו לערים. במקרים שצה"ל נכנס לערים, בעיקר כדי לבצע מעצרים, הכוחות הפלסטיניים נסוגים מהשטח. כך היה גם בתחילת השבוע, כשכוח צה"ל נכנס לשכם כדי לחקור את אירוע הירי ליד קבר יוסף שבו נהרג חסיד ברסלב.

בצה"ל דחו אתמול טענות מכיוון הדרג המדיני על כך שלא סיפקו התראה לגבי הסכם הפיוס העומד להיחתם. למרות שלא היתה התראה ספציפית על החתימה הצפויה בקהיר, אגף המודיעין מעריך כבר תקופה ארוכה שפתח וחמאס צפויים להגיע להסכם מסגרת. בהערכה המודיעינית השנתית האחרונה שהוצגה לשר הביטחון אף נכתב שיש לכך "סבירות גבוהה".

בהיעדר הוראה מהדרג המדיני לשנות את רמת התיאום הביטחוני, ימשיכו בצה"ל לשמור את היד על הדופק ויבחנו את פעילות הפלסטינים כדי להבחין בשינויים לאור הפיוס עם חמאס. בינתיים רואים בצבא בפיוס "הסכם בראשי פרקים", שבו אין עדיין מהות מעשית או פרטים לגבי הסדרי ביטחון. למעשה, מעריכים בצה"ל, אחת הסיבות לכך שהפיוס הוכרז היא רצון לפייס את הרחוב הפלסטיני, שתובע משני הצדדים אחדות. הרצון להפיס את דעת הקהל הפלסטינית נובע גם מכך שגם ממשלת חמאס וגם יו"ר הרשות מחמוד עבאס מכהנים מעבר לתקופה שנקצבה להם. החשש מביקורת נרחבת שעשויה להתלקח היה בין הסיבות לכך שכל חלקי חמאס - ההנהגה בדמשק, ההנהגה הפוליטית בעזה והזרוע הצבאית - סמכו ידיהם על ההסכם עם הפתח.

אחד הסימנים שינחו את צה"ל בהחלטותיו לגבי המשך התיאום יהיה מדיניות המעצרים של המנגנונים הפלסטיניים. אם הם יפסיקו לעצור פעילי חמאס, יהיה בכך סימן שיש להוריד את רמת התיאום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ