מזכ"ל האו"ם בירך על הסכם הפיוס; דיווח: הנהגת חמאס תעזוב את דמשק

עפ"י העיתון "אל-חיאת", תקלוט קטאר את חאלד משעל ובכירים נוספים, לאחר יותר מעשור בסוריה. באן הזהיר מפני פגיעה בתהליך השלום

הארץ
שלמה שמיר
(ניו יורק), שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה שמיר
(ניו יורק), שירות ""

מזכ"ל האו"ם באן קי מון בירך הלילה (שבת) על הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס, אך הזהיר מפני פגיעה אפשרית בתהליך השלום, כתוצאה ממימושו.

בהודעה שהפיץ באמצעות דובר האו"ם מרטין נסירקי, נאמר כי המזכ"ל "מקדם בברכה את המאמצים הננקטים במטרה לקדם פיוס פלסטיני". כמו כן, ציין המזכ"ל לשבח את תרומתה החשובה של מצרים לפיוס.

מהאופן שבו מסר הדובר את התייחסות המזכ"ל לפיוס, השתמע כי באן מקווה שאת ממשלת האחדות שתקום, יובילו תנועת פתח ומנהיגה אבו מאזן. "האו"ם הדגיש זה מכבר את הצורך בהתקדמות לקראת אחדות פלסטינית, אבל במסגרת הרשות הפלסטינית שינהיג הנשיא אבו מאזן, ובכפוף להתחייבויות של אש"ף".

בכיר במשלחת ישראל באו"ם מסר ל"הארץ" כי שגרירים וגורמים מרכזיים במרכז האו"ם גילו עניין בדיווחים על הסכם הפיוס והפנו שאלות לדיפלומטים ישראלים. לדברי הבכיר, הדעה הרווחת בקרב שגרירים ונציגי ארצות חברות היא שיש להמתין ולראות איך יתגבשו וינוסחו תוכן ההסכם ופרטיו.

כתובות בעזה הקוראות לסיום המחלוקת. תצלום: AFP

מאוחר יותר הלילה, דיווח העיתון "אל-חיאת" כי אחרי יותר מעשור, מתכננת ההנהגה המדינית של חמאס לעזוב את דמשק. לפי הדיווח, הסכימה קטאר לקלוט את ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל וכן בכירים נוספים, אך לא את הדרג הצבאי של חמאס.

"אל חיאת" הוסיף ודיווח כי לפי גורמים פלסטיניים, המעבר לקטאר יצא לפועל לאחר סירוב מצרי וירדני לבקשה ברוח דומה. מצרים, עם זאת, הסכימה להקמת משרד עבור סגנו של משעל, מוסא אבו-מרזוק.

בתגובה לדיווח, הכחיש גורם בכיר בחמאס בפני "קול ישראל" כי הנהגת הארגון החליטה לעזוב את דמשק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ