צה"ל יתגבר את כוחותיו בגדה לקראת יום הנכבה

חלק גדול מהאימונים יופסק

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בצה"ל נערכים לתגבור משמעותי של הכוחות סביב ריכוזי אוכלוסייה פלסטינית בגדה המערבית בעוד שבועיים, לקראת אירועי "יום הנכבה".

שורה של ארגונים פלסטיניים קראו בשבועות האחרונים באמצעות אתרים באינטרנט לארגן בכל רחבי הגדה וברצועת עזה "אירועי זעם", הפגנות ותהלוכות המוניות ב"יום הנכבה" ב-15 במאי, שיקראו לפיוס בין כל הפלגים הפלסטיניים ולהקמה מיידית של מדינה פלסטינית עצמאית. חלקם אף קראו לפתיחתה של "אינתיפאדה שלישית" נגד ישראל. ההשראה להתארגנות היא המהפכות האחרונות במדינות ערב. בצה"ל לא בטוחים לגבי עצמת האירועים ואם הם יגלשו אל מחוץ לאזורים הנמצאים בשליטה פלסטינית, אבל נערכים לאפשרות שאלפי פלסטינים ינסו לצעוד אל עבר ההתנחלויות היהודיות בגדה או אל גדר ההפרדה ואל גדר המערכת שסביב רצועת עזה.

כדי לקדם אפשרות כזאת, מתכננים בצה"ל להפסיק בעוד שבועיים את האימונים של חלק גדול מהיחידות הסדירות, ולהציבן בקרבת מוקדי חיכוך פוטנציאליים באזורי יהודה ושומרון. לפני הצבתן בגדה, יעברו היחידות אימון בהפעלת אמצעים לפיזור הפגנות (אלפ"ה) והכנה מנטלית להתמודדות עם אזרחים. כמו כן, יתוגברו מאוד כוחות משמר הגבול המתמחים בפיזור הפגנות.

בארבע השנים האחרונות, מאז מלחמת לבנון השנייה, צמצם צה"ל מאוד את סדר הכוחות (סד"כ) הקבוע, המורכב מיחידות סדירות וחיילי מילואים, המוצב בגדה, על מנת לאפשר ליחידות לבצע אימונים ארוכים ומורכבים יותר מבעבר. הכוח הנוכחי המוצב בשטחים אינו גדול דיו למצב של התפרעויות המוניות במוקדים רבים, כפי שהתרחשו בשתי האינתיפאדות.

בצה"ל מקווים שהכוחות הפלסטיניים יבלמו בעצמם את יציאת התהלוכות מחוץ לערים, כפי שהיה בכמה מקרים בחודשים האחרונים. עם זאת, בפיקוד מרכז ובאוגדת יהודה ושומרון, הוכנו גם תרחישים פוטנציאליים שלפיהם כוחות הרשות לא יתערבו כשאלפי אזרחים פלסטינים ינסו להגיע אל גדר ההפרדה וההתנחלויות. במסגרת התוכניות, נקבעו "קווים אדומים" הכוללים עורקי תחבורה מרכזיים בגדה, גדרות ההתנחלויות וגדר ההפרדה, שאליהם לא יאפשרו לפלסטינים להגיע. מכיוון שבצה"ל ערים לעובדה שאל התהלוכות יתלוו גם גורמי תקשורת וצוותי צילום, מנסים בצבא למנוע שפיכות דמים שתתסיס את האווירה ותגרום לגל חדש של אלימות בשטחים.

הצבא גם עוקב מקרוב אחרי הפעילות של קבוצות פלסטיניות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, כדי לנסות ולצפות מראש היכן עלול להתרחש חיכוך.

סביב רצועת עזה יש לצבא פחות גמישות. בעקבות ההודעה על הסכם הפיוס בין חמאס לפתח, לא ברור כיצד חמאס ינהג ב"יום הנכבה" הקרוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ