שב"חית | עזה, אהובתי

דיפלומטים מצרים התנבאו כבר במארס שמצרים החדשה תביא לפיוס פנים פלסטיני. מצד שני, הם גם קבעו בביטחון שמעבר רפיח לא יכול להיפתח בלא שייפתח גם מחסום ארז

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
שב"חית

כעיתונאית שמרנית, אני לא ששה לדווח על העתיד. יותר מדי כותרות, לטעמי, אומרות מה פלוני יצהיר ומה יהיה גורל X. בתחרות עם הטלוויזיה והאינטרנט, העיתונות הכתובה מפחדת להיוותר בלתי רלוונטית, ולכן נדחפת להתנבאויות. "שכחתי את כדור הבדולח בבית", אני עונה לשאלות "מה יהיה". אני מעדיפה להתרכז במה שקרה ונעשה ונאמר אתמול והיום.

זה הרגע להצטער על שמרנותי. הרגע של הפיוס הפנים-פלסטיני. במצרים, שני דיפלומטים מצרים ודיפלומט אירופי אחד העריכו באוזני כבר במארס, שעכשיו, אחרי המהפכה, מצרים תצליח להביא לפיוס בין פתח לחמאס. האירופי אמר, שחוסני מובארק ועומר סולימאן הקפידו שיהיה "תהליך פיוס", על משקל "תהליך שלום" - התענגות על מראית עין בלי לשנות דבר. מניעת פיוס תאמה את רצונן של ישראל וארה"ב, ציין.

בשל שפע האירועים במצרים והחדשות שהחברה המהפכנית ייצרה מדי יום, דחיתי שוב ושוב את "הפרק הישראלי-פלסטיני" שתיכננתי לכתוב בעודי בקהיר. הסתייגותי מ"התנבאויות" תרמה לדחייה. בפרק זה הייתי, מן הסתם, כוללת את קביעתם המתנבאת של הדיפלומטים, שחוזה השלום עם ישראל לא ייפגע, אבל "כבר לא יהיה מצב, שכאשר ישראל מפציצה את עזה הנשיא המצרי רץ לארח את ראש הממשלה הישראלי".

מישהו חזה אפשרות של החזרת השגריר, אחר - יוזמות דיפלומטיות תקיפות יותר. אבל שלושת הדיפלומטים העריכו שלא יתחולל שינוי דרסטי ב"מדיניות רפיח" של מצרים. "הקל ביותר, הפופוליסטי ביותר, יהיה לפתוח את רפיח", אמר לי דיפלומט מצרי אחד. "סגירתו של מעבר רפיח היתה אינטרס מצרי, לא תוצאה של 'שיתוף פעולה של מובארק עם ישראל' - כפי שהאשימו אותו רבים", אמרו לי השלושה. "אין סיכוי שמסוף רפיח ייפתח בלי הגבלה, כל עוד מחסום ארז סגור וישראל ממשיכה לנתק את עזה מהגדה המערבית", העריכו שני הדיפלומטים המצרים.

הם גם אמרו, ש"מי שתומך בפתרון של שתי מדינות ומדינה פלסטינית שמורכבת משני חלקי השטח שנכבש ב-1967", חייב להקפיד על השבת חופש התנועה הפלסטיני בין הרצועה לגדה המערבית וזכותם המלאה של העזתים לבקר, לשהות, ללמוד, ולעבוד בגדה. פתיחת מעבר רפיח בלי שהפלסטינים תושבי הרצועה יוכלו להגיע בחופשיות לגדה המערבית משחקת לידי ישראל ותוכניתה "לזרוק את עזה למצרים". אחרי שהים סירב לקבלה.

(אני מודה שאלו ניסוחי שלי. זו עוד הזדמנות לצעוק אל חלל השיכחה-מרצון: מינואר 1991, הרבה לפני עליית החמאס, הרבה לפני פיגועי ההתאבדות, גם לפני "אוסלו" - ישראל הגבילה את זכותם של הפלסטינים לנוע בין הרצועה לגדה. ה"כלוביות" של רצועת עזה נוסדה אז, ומאז הכלוב הלך ונאטם בהדרגה. ב-1997 אסרה ישראל על עזתים להיכנס לגדה המערבית דרך גשר אלנבי. למה? כי מ-1991, כשהונהג משטר איסורי התנועה הקרוי משטר ההיתרים, וכשסטודנטים ואנשי עסקים, למשל, לא הורשו לנסוע את 70 הק"מ שמפרידים בין עזה לרמאללה, הם יצאו מרפיח ונכנסו לגדה דרך ירדן. מ-2000 ישראל התחילה להכריז על עזתים כ"שוהים בלתי חוקיים" בגדה המערבית, אם פג אישור המעבר שבידיהם. מ-2010 החוק הצבאי מגדיר אותם "מסתננים" - שדינם מעצר ו/או גירוש. ב-1996 התברר שישראל, תוך הפרה של הסכמי אוסלו, אינה מתירה לרשות הפלסטינית לשנות בתעודת הזהות את כתובתם של הפלסטינים שהעתיקו את מגוריהם מעזה לערי הגדה).

ואולי, מצד שני, טוב שלא כתבתי את הפרק הישראלי-פלסטיני. כי לפי הצהרת שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי, בעוד שבוע עד עשרה ימים ייפתח מעבר רפיח. בניגוד להערכת שני הדיפלומטים מהמשטר הישן - הוא לא מחכה להשבת זכות התנועה בין הרצועה לגדה.

מצד שלישי, עדיין איננו יודעים מה משמעות "הפתיחה". האם עזתים לא יזדקקו לבקש מראש אשרת כניסה כדי להיכנס למצרים, והיא תינתן מיד במעבר הגבול? או שהאשרה תינתן בקלות ובמהירות, ולא רק ל"חשובים" למיניהם, או לחולים או עשירים מופלגים, כפי שקורה היום? האם משפחות שלמות יוכלו לעלות על אוטובוס בחאן יונס ולנסוע לאלכסנדריה, בלי תיאומים ותכנונים וציפייה מורטת עצבים לתשובה מהמודיעין המצרי? האם ייבנה ברפיח מסוף להעברת סחורות (מה שיביא קץ לכלכלת המנהרות)? האם אזרחים זרים, כולל מצרים, יוכלו להיכנס לעזה דרך רפיח בלי פרוטקציות למיניהן, ובלי להראות מסמכים מהמודיעין המצרי בחצי תריסר מחסומים בדרך מקהיר לאל-עריש? זו תהיה המשמעות של "פתיחה" אמיתית. בלי ספק היא תקל על חיי העזתים. אבל היא גם תתלבש כמו כפפה על יד מדיניות ההפרדה הישראלית.

*

הנה מה שסיפר לי אבו באסל מרפיח (שמשפחתו מהכפר בריר, שעל אדמותיו הוקם קיבוץ ברור חיל): ברגע ששמעו הילדים על הפיוס המפתיע הם צהלו. "עכשיו עמירה (הדודה היהודייה) תוכל לשוב ולבקר", אמרו. צחקתי והתעצבתי: הילדים הסיקו מעצמם שהפיוס ישפיע לטובה על חופש התנועה אל תוך הרצועה. אבל הם לא אמרו: "עכשיו נוכל לנסוע לגדה המערבית". הדמיון שלהם לא מרחיק עד שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ