ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לשלוח לקהיר את יועצו

שינוי המדיניות כלפי חמאס, ההקצנה בהתבטאויות קהיר וההתקרבות לאיראן מדאיגים את ישראל. נתניהו שוקל לשגר השבוע את שליחו האישי לשיחות עם הממשל הזמני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רמטכ"ל צבא מצרים הזהיר אתמול את ישראל מפני התערבות בהחלטת קהיר לפתוח את מעבר רפיח לרצועת עזה. לדברי סמי ענאן, "מדובר בעניין מצרי פנימי ולישראל אין זכות להתערב בו". גורם ישראלי בכיר אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי "פתיחת המעבר הצפויה וההתפתחויות האחרונות במצרים מטרידות את ישראל ועלולות להשפיע על ביטחונה ברמה האסטרטגית".

בעקבות ההתקרבות בין מצרים לאיראן, הסכם הפיוס בין פתח לחמאס שהושג בתיווך קהיר, וההצהרות על פתיחתו הקרבה של מעבר רפיח, שוקל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשגר השבוע שליח מיוחד מטעמו לשיחות עם בכירי הממשלה הזמנית בקהיר. השליח יהיה יועצו הקרוב ביותר של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו. דיונים על נסיעת מולכו למצרים התקיימו בימים האחרונים, אולם עדיין לא בטוח שהיא תצא לפועל. אם ביקורו של מולכו בקהיר אכן ייצא לפועל הוא צפוי לפגוש את שר החוץ נביל אל-ערבי ובכירים במודיעין המצרי. לא ברור אם מולכו ייפגש גם עם ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, או עם ראש הממשלה הזמנית עיסאם שרף.

נתניהו הביע בשבועות האחרונים בשיחות עם שגרירים אירופים ועם סנאטורים אמריקאים דאגה מההקצנה בהתבטאויות המצריות כלפי ישראל וכן מההתקרבות לאיראן. מולכו צפוי להעביר למצרים שורה של מסרים בעניין זה, וכן בנוגע לממשלת האחדות הפלסטינית, לפתיחת מעבר רפיח והתכנים הצפויים של נאום נתניהו בקונגרס האמריקאי.

בלשכת נתניהו סירבו להתייחס להתבטאויות הרמטכ"ל המצרי. בכיר במערכת הביטחון אמר שהדברים - שפורסמו בעמוד הפייסבוק של ענאן - "לא היו אמירה רשמית", אך הם מהווים התפתחות מדאיגה, במיוחד בעקבות היחסים הטובים שהיו בעבר בין הגנרל ענאן והרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי.

ביום חמישי הצהיר שר החוץ המצרי כי בימים אלו נערכות הכנות לפתיחתו הקבועה של מעבר רפיח, בין מצרים לרצועה. "הדבר יקרה בוודאות. בתוך שבוע עד עשרה ימים יינקטו כמה צעדים כדי להקל את המצור על עזה ועל סבל העם הפלסטיני", אמר אל-ערבי. ההכרזה מסמנת את סיום מדיניות המצור הישראלית על עזה, שהופעלה בתיאום עם ממשלת מצרים, בימיו של הנשיא המודח חוסני מובארק. פתיחתו של מעבר רפיח תאפשר כניסה ויציאה של אנשים ושל סחורות לעזה וממנה, ללא צורך באישור ישראלי, כפי שהיה עד כה.

גורמים בצה"ל ביקשו להדגיש אתמול שגם בעבר לא היה מעבר רפיח סגור הרמטית ואפילו במהלך מבצע עופרת יצוקה, אפשרו המצרים להעביר ברפיח סיוע הומניטרי. ההודעה המצרית לא ציינה כיצד ייפתח המעבר, ולדברי הגורמים, קשה להניח שמצרים תאפשר מעבר חופשי לגמרי.

יכולת צבא מצרים להילחם בהברחות אמצעי הלחימה נפגעה בחודשים האחרונים בשל הכאוס הביטחוני בסיני השורר מאז המהפכה, אבל צה"ל המשיך להילחם בהברחות דרך מנהרות רפיח בתקיפות מן האוויר. כעת חוששים במערכת הביטחון שבמעבר רפיח יועברו לא רק אמצעי לחימה, אלא גם כספים וחומרי בנייה שהוגבלו עד כה, ואשר ישמשו את חמאס לבניית ביצורים ובונקרים. גורמים אחרים במערכת הביטחון ובמשרד החוץ אמרו אתמול כי לצד ההשלכות שליליות של פתיחת המעבר - כגון כניסה ויציאה חופשית של פעילי טרור מהרצועה - יש גם היבטים חיוביים. "זה ישרת את ישראל מבחינת המשך ההתנתקות מרצועת עזה ויפחית את הלחץ הבינלאומי לגבי ייצוא סחורות מעזה דרך ישראל", אמר גורם במערכת הביטחון.

בעקבות ההפיכה במצרים, מיהרו ראשי הצבא וראש המועצה הצבאית טנטאווי להרגיע את מקביליהם הישראלים שהם ידאגו להמשיך לשמור על כל ההסכמים שנחתמו בין שתי המדינות, ושיתאמו את המהלכים באזור רפיח. מאז נפילת מובארק ביקר בקהיר מנכ"ל משרד החוץ, רפי ברק.

פקיד בכיר בירושלים ציין שמולכו קיים בשבוע שעבר שיחות בוושינגטון עם בכירי הבית הלבן לקראת נאום נתניהו בקונגרס ב-24 במאי ולקראת נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה. ל"הארץ" נודע כי הנשיא האמריקאי תיכנן לשאת נאום בנושא מדיניות ארה"ב במזרח התיכון ביום רביעי הקרוב בוושינגטון. עם זאת, הנאום צפוי להידחות בשבוע אחד לפחות. פרשן ה"וושינגטון פוסט" דיוויד איגנשיוס דיווח בסוף השבוע כי הסיבה לדחייה היא החתימה הצפויה ביום רביעי בקהיר - בנוכחות מחמוד עבאס וחאלד משעל - על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס ורצון הבית הלבן להמתין להתבהרות המצב ולבחון את משמעויות הקמת ממשלת האחדות.

מקורות פלסטיניים בכירים הבהירו בסוף השבוע כי יו"ר הרשות עבאס אינו מתכוון להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות שצפויות להיערך בחודש מאי 2012, בחלוף שנה מיום חתימת הסכם הפיוס. בשלב זה לא ברור כלל מי יהיה מועמד הפתח או אש"ף במקומו של עבאס, שאמר כמה פעמים בשנים האחרונות כי לא יתמודד שוב.

לאחרונה הוזכרו שמותיהם של נאסר אל-קידווה, אחיינו של יאסר ערפאת ושר החוץ לשעבר, וכן של מרווואן ברגותי היושב בכלא הישראלי, כמועמדים אפשריים להתמודד בבחירות מטעם הפתח. לעת עתה מוביל עבאס במרוץ לנשיאות על פי סקרי דעת הקהל מול כל מתמודד מטעם החמאס. אולם הדברים עלולים להשתנות במקרה שתושלם עסקת גלעד שליט או שעבאס יפרוש מתפקידו. מנגד, הצהיר אתמול אחד מראשי החמאס מחמוד א-זהאר כי בכוונת ארגונו להציב מועמד לנשיאות מול זה של הפתח בבחירות הקרובות. על פי הערכות בכירי החמאס, יהיה איסמעיל הנייה, ראש הממשלה הנוכחי בעזה מועמד הארגון לנשיאות.

בסוף השבוע שיגרו יו"ר ועדת הקצבות החוץ בקונגרס האמריקאי, הרפובליקנית קיי גריינג'ר, וסגניתה הדמוקרטית ניטה לואי, מכתב ליו"ר עבאס ובו איימו עליו כי אם ימשיך בהקמת ממשלת אחדות עם חמאס ויימנע ממו"מ עם ישראל יביא הדבר להפסקת הסיוע האמריקאי לרשות הפלסטינית. "אנו מודאגות מאוד מכוונותיך להקים ממשלת אחדות עם חמאס, שלא הכירה בזכותה של ישראל להתקיים", כתבו השתיים. "הסיוע האמריקאי מתבסס על כך שממשלתך מחויבת לשלום עם ישראל... כיוון הפעולה הנוכחי שלך מאיים על המשך הסיוע של ארה"ב".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ