חיסול בן לאדן | פרשנות: הסבלנות האמריקאית השתלמה

על רקע אינספור כישלונות ללכוד אותו, רבים בעולם זלזלו במודיעין האמריקאי והטילו ספק אם אי פעם בכלל תצלח משימתו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בהנחה שהאמריקאים וידאו לפני ההודעה הדרמטית של הנשיא ברק אובמה כי אכן המחוסל הוא אוסמה בן לאדן, ויש להניח כי הנשיא לא היה מסתכן למסור הודעה כזו אם לא היה משוכנע במאה אחוזים בנכונותה, מדובר באחד ההישגים הצבאיים-מודיעיניים, הפסיכולוגים והמוסריים החשובים ביותר של ארצות הברית מאז מלחמת העולם השנייה.

על רקע אינספור כישלונות ללכוד אותו, רבים בעולם זלזלו במודיעין האמריקאי והטילו ספק אם אי פעם בכלל תצלח משימתו. בן לאדן היה לא רק הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם. הוא היה בעיני ארצות הברית, האויב מספר אחד שלה זה כמעט עשור, מאז הפיגועים בניו יורק ובוושינגטון ב-11 בספטמבר 2001.

ארצות הברית הקציבה פרס כספי של 25 מיליון דולרים למי שהיה מביא לה מידע על מקום מסתורו או תנועותיו, אך תג המחיר שלו היה גבוה הרבה יותר. קהילת המודיעין האמריקאי על כל סוכנויותיה ובראשן הסי.אי.איי והסוכנות לביטחון הלאומי (אן.אס.אי) שאחראית על יירוט תשדורות ופענוח צפנים לא חסכה לא באמצעים כספיים, לא בטכנולוגיה ולא בכוח אדם כדי לתפוס את בן לאדן חי או מת. אפשר להניח שהחיפוש אחר בן לאדן עלה למשלם המיסים האמריקאי מיליארדים רבים. הלילה התברר שכל סנט שהושקע היה שווה.

ההצלחה הלילה היא בראש וראשונה הוכחה לסבלנות הנדרשת מאנשי מודיעין, שאורבים ליעדם כמו צייד לטרפו. גם מזל לא מזיק להם. לעיתים הם מתגלים. לעיתים טרפם לא מגיע ולפעמים הם אורבים במקום הלא נכון. רק בשבוע האחרון התפרסמו פרטים חדשים ממסמכי ויקיליקס, מהתיקים האישיים של העצירים, חייליו של בן לאדן בגונטאנמו שבקובה, שמהם עולה כיצד הצליח בן לאדן לשטות בכוחות המיוחדים של ארצות הברית ובריטניה שצרו בסיום המלחמה בדצמבר 2001 על מקום מחבואו בהרי טורה בורה ולהימלט מהם. בשנים שחלפו מאז, "גלגל" המודיעין האמריקאי והוציא אל הפועל עוד עשרות מבצעי סרק של "כמעט", שבהם המידע על תנועותיו, או מקום מחבואו של רב הטרוריסטים הסעודי לא היה מספיק מדויק.

אף שמרבית הפרטים המבצעיים אינם ידועים עולה מהודעת הנשיא ומתדרוכים שמוסרים פקידי ממשל לעיתונאים כי זה היה בעיקרו מבצע של מודיעין יומינט (אנושי -הסתמכות על מידע שמקורו בבני אדם, י"מ). הקושי לאתרו היה רב. הוא לא השתמש בטלפונים ולא באמצעים טכנולוגיים או דיגיטליים אחרים מחשש שכך יותיר את "חתימתו" ויקל על רודפיו לזהותו. בן לאדן העביר את הוראותיו באמצעות בלדרים ואשגרים (הודעות כתובות מוצפנות).

ראשית המידע שהוביל לחיסול הגיע על סמך החקירות של העצירים בגונטאנמו - חקירות מלוות בעינויים שספגו גינויים מצד ארגונים לזכויות אדם. אחת החקירות האלה, של מקורב לחאלד שייח' מוחמד, מבכירי אל קאעדה, אפשרה לזהות כמה פעילים מקורבים של בן לאדן. המודיעין האמריקאי עלה על עקבותיהם והם היו נתונים במעקב. המידע הראשוני על אחד ממקורביו, ששימש כבלדר, הגיע כבר לפני כארבע שנים, אך למודיעין היו חסרים פרטים נוספים. איסוף המידע נמשך ומעגל הידע הורחב, עד שלפני כחצי שנה התגלה מקום מחבואו.

מקורות אנושיים נוספים של מעגלים רחוקים וקרובים של קומץ האנשים שבהם בטח בן לאדן ושהיו בסוד המחבוא שלו נחשפו גם הם. העיקרון המרכזי שהנחה את אנשי המודיעין היה של "FOLLOW THE MONEY", עקוב אחר הכסף. המידע הראשון על מקום המסתור שלו הגיע כבר לפני יותר מחצי שנה. הם עלו על עקבותיהם של הבלדרים שהיו אחראיים על העברת הכספים למתחם בפקיסטאן שבו הסתתר בן לאדן עם נשותיו כדי לקיים את עצמו. אפשר גם להניח שגם אם המודיעין הפקיסטאני הוכנס ברגע האחרון לתמונת המבצע - ברוב השלבים הוא היה ממודר לחלוטין. מסמכי ויקליקס כבר הוכיחו כי הסי.אי.איי לא בטח בביון הפקיסטאני, שלא מעט מבכיריו היו חשודים באהדה לטאליבן ולאל קאעדה ובשנאה לארצות הברית.

המכה שספגה התנועה הג'יאהדיסטית היא עצומה. בן לאדן לא היה מאז ה-11 בספטמבר איש מבצעים שהוציא מתחת לידיו הנחיות לפעולות טרור. הוא חולה ומותש מהמרדף נגדו. אך רוחו הספיקה. לאל קאעדה לא היה מרכז אחד קבוע ובסיס מרכזי מאז המלחמה באפגניסטאן שהפילה את שלטון הטאליבן והניסה את חסידיו של בן לאדן לכל עבר. אך הרעיון של מלחמת קודש בארצות הברית ובמערב - "הצלבנים הכופרים" כלשונו של בן לאדן - חי ובעט. ברחבי העולם המוסלמי ובריכוזי ומוסלמים במערב קמו לבן לאדן חסידים חדשים, תומכים ומעריצים שהלכו בעקבות תורתו.

אך על אף ההשפעה המוראלית והפסיכולוגית על חסידי תורתו, חיסולו של הרועה הרוחני שלהם אינו סופו של הרעיון. תהליך ההקצנה שעובר על המיעוט בעולם המוסלמי לא יפסק. המלחמה בטרור האיסלאמי הפונדמנטליסטי תמשך.

חיסול בן לאדן | סיקור מיוחד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ