מהפכות האזור דחפו את החמאס לפיוס, אבל יישומו ייתקל בקשיים

החמאס מקבל את מעבר רפיח; אבו מאזן יכול להציג אחדות לקראת ההצבעה באו"ם; מצרים שוב בלב העניינים, ונתניהו מגיב בפאניקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זמן שבקהיר נמשכות ההכנות לטקס חתימת הסכם הפיוס הפלסטיני, שיתקיים כנראה מחרתיים, נדמה שצריך לראות את נכונות החמאס להגיע להסדר על רקע ההתפתחויות הנרחבות יותר בעולם הערבי. החמאס קיבל בחודשים האחרונים איתותים על כך שהמשך שליטתו בעזה אינו מובן מאליו בעיני הציבור העזתי.

ההפגנות בעזה, שקראו לפיוס ולדמוקרטיה, אמנם דוכאו ביד קשה, אולם בכירי הארגון הבינו שהפופולריות שלהם בציבור נמצאת בתהליך הידרדרות תלול. כשהחמאס נתפש כבן דמותם של המשטרים הדיקטטורים הנופלים כעת בזה אחר זה בעולם הערבי, חששו ראשיו שגורלם יהיה כזה של משטר מובארק. תחת לחץ ציבורי גובר והולך לפיוס עם הפתח ולחידוש ההליך הדמוקרטי, הם נאלצו לפעול.

ההסכם עשוי לשמש קרש הצלה לחמאס, במיוחד אם מצרים אכן פותחת את מעבר רפיח. הנכונות לחתום על הפיוס היתה ויתור מתבקש בנסיבות, אך אינה מעידה בהכרח שההסדר יוביל לבחירות חדשות בשטחים כמובטח. מן העבר השני, מבחינתו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), הסכם הפיוס יסייע לטעון לקראת הדיונים באו"ם בספטמבר, כי הגדה והרצועה פועלות כעת תחת הנהגה מאוחדת, גם אם זו אינה המציאות בפועל.

בשלב זה, קשה בכלל לחזות אם הצדדים יצליחו להגיע להסכם מלא, לא כל שכן ליישמו בהמשך. הסיבוב הקודם של פיוס פתח-חמאס, לפני כארבע שנים, החזיק מעמד חודשים ספורים בלבד עד להתמוטטותו. אין להוציא מכלל אפשרות שמחרתיים תתקיים שוב חתימה בראשי תיבות, רק בדרג בכיר יותר (עבאס וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל). זאת, משום ששתי התנועות הפלסטיניות יתקשו להגיע במהירות להסכמה מלאה על הסעיפים הרבים שצריכים לקבוע את התנהלותן המשותפת בחודשים הבאים.

גם בהמשך צפויים קשיי יישום לא מבוטלים. אין זו רק האיבה הקשה בין התנועות, שהחריפה אחרי הפיכת החמאס בעזה ביוני 2007 (שבמהלכה נרצחו עשרות רבות של פעילי פתח) וצעדי הדיכוי שנקטה בתגובה הרשות בגדה. מאז, נוצרו שתי מערכות נפרדות בגדה וברצועה. ספק אם יצליחו להתמזג בדרך כלשהי, לפני או אחרי בחירות בשטחים. הפתרון הסביר יותר עשוי היה להיות חלוקת שליטה על-פי השליטה בפועל בשני האזורים, אבל זה הסדר ששני הצדדים מתנגדים לו באופן מוצהר.

אפילו אם הפתח והחמאס יגיעו בקרוב להסכמה על הרכב ממשלת המעבר, שחבריה יהיו שרים מומחים, נותרה שאלת הבחירות, המתוכננות להתקיים בעוד כשנה. ניצחון של החמאס בבחירות יוביל אז למשבר אמיתי עם ישראל, שעלול להידרדר בהמשך לעימות צבאי. מנגד, אם יגבר הפתח, קשה לראות כיצד החמאס מוותר על מה שהשיג ומוסר לידי היריב המר את השליטה ברצועת עזה. גם פירוק מנשקה של הזרוע הצבאית של הארגון, על אלפי חבריה, אינו בא בחשבון.

מול כל כך הרבה אי ודאויות, ודאית רק התגובה הישראלית: שלילה נחרצת, על גבול הפאניקה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב ותקף אתמול את הפיוס הפלסטיני, בפעם השנייה בתוך ארבעה ימים, בדברים בפתח ישיבת הממשלה. נתניהו סבור שהסכם בין פתח לחמאס צריך להבהיל לא רק את אזרחי ישראל, אלא את כל שוחרי השלום בעולם, לא פחות. במקביל, פועלת ישראל לעכב העברת כספים לרשות הפלסטינית. אלה נראים כצעדים נמהרים משהו, כל עוד מצב הדברים טרם הובהר. אם ממשל אובמה, לפי שעה, נראה כמי שלא יוותר לחמאס על דרישות הקוורטט ובראשן הכרה בישראל, מדוע נתניהו חייב לקפוץ בראש?

הפיוס הפלסטיני המסתמן, לצד חזרתה של מצרים ללב העניינים, עשויים לבשר גם התפתחות מסוימת באשר לעסקת שליט. קהיר ויתרה על מעמדה כמתווכת העיקרית במגעים, לטובת גרמניה, לאחר כישלון סבב המגעים בתום מבצע "עופרת יצוקה" בחורף 2009. המשבר בין שלטון מובארק להנהגת החמאס בעזה לא איפשר לה לשמש יותר בתפקיד תיווך אפקטיבי. עכשיו, כשחוסני מובארק הלך, היחסים עם עזה השתפרו והחמאס מבטא בפומבי אכזבה מהגרמנים, המצרים מזהים הזדמנות.

סביר שהמודיעין המצרי ינסה לצרף את חאלד משעל, שבא אתמול לקהיר לקראת טקס החתימה עם עבאס, למגעים על עסקת שליט, המתנהלים ברובם עם ראשי הזרוע הצבאית של הארגון, אחמד אל-ג'עברי ושותפיו. ראשי המודיעין המצרי נשמעים באחרונה נחושים להביא להשלמת העסקה, גם אם משמעות הדבר תהיה עלייה בתמיכת הציבור הפלסטיני בחמאס. זו היתה הנקודה הבעייתית ביותר בשביל הנשיא לשעבר חוסני מובארק. שלטון המעבר בקהיר פועל כעת גם לפתיחתו מחדש של מעבר רפיח, עוד טאבו נחרץ שמובארק סירב לשבור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ