הסרט בדרך, הצרות נשארו

נתניהו מחכה

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

חיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן הפך בן לילה את ברק אובמה מלוזר לגיבור אמריקאי. במשחק סכום האפס בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, במגרש הישראלי-פלסטיני-אמריקאי, אלה חדשות רעות לנתניהו. נתניהו בנה את ביקורו הקרוב בארה"ב בעוד שלושה שבועות על קונגרס חזק מול נשיא שמאבד בהתמדה גובה בדעת הקהל, בתקשורת ואפילו במפלגה הדמוקרטית.

נתניהו מיהר אתמול להתחבר אל אובמה הווינר. באקווריום של המאבק בטרור, הוא שוחה כדג. מעתה ועד שימריא לוושינגטון, ראש הממשלה לא יחמיץ מן הסתם הזדמנות להזכיר לאמריקאים שכבר לפני שנים רבות הוא עצמו ערך ספר שבו הציע להכריז מלחמה חסר פשרות בטרור. החיסול של הארכי-טרוריסט שאילץ את האמריקאים לחלוץ את הנעליים כל אימת שהם עוברים בשדה התעופה בדרך לביקור אצל הדודה, יעזור לנתניהו להעביר את המסר הפשטני שלו שאין לסמוך על המוסלמים. ספטמבר 2001 יגויס מעתה על ידי נתניהו לקרב הבלימה שלו נגד הכרזה על מדינה פלסטינית הצפויה בספטמבר 2011.

ואף על פי כן מלאכתו של נתניהו אינה פשוטה כלל ועיקר. ראשית, די בפעולת תגמול אחת רבת נפגעים של אל-קאעדה כדי שהאמריקאים, שחגגו אתמול את הניצחון על אוסמה, יורידו שוב את אובמה אל הקרשים. החיסול ההרואי לא חיסל את הבעיות של ארה"ב באפגניסטאן ובפקיסטאן. הדרך של אובמה אל מחוץ לשדות הקרב מעבר לים מסובכת פי כמה מהכניסה של קודמו ג'ורג' בוש לאותה מלכודת. פעולת הקומנדו תזכה בוודאי בקרוב לסרט הוליוודי, אך הצרות שיוסיפו לעמוד בפני הנשיא, יוסיפו להטריד אותו בתוכניות החדשות בטלוויזיה. הצרה הגדולה ביותר היתה ונותרה הכלכלה האמריקאית. הסקרים מראים כי 60% מהאמריקאים אינם מרוצים מתפקודו של אובמה בתחום הזה. השבועון "אקונומיסט" ייחד השבוע את כתבת השער שלו לנתוני האבטלה שוברי השיאים ולגירעון האסטרונומי בתקציב האמריקאי.

המשבר הכלכלי, בצד המציאות הסהרורית במזרח התיכון, העמידו את ארה"ב בפני דילמות אסטרטגיות, שנשיאים מעטים אולצו להתמודד עמן, והפכו את אובמה לשק חבטות. המהלומה שהנחית על בן לאדן העניקה לו שעת חסד קצרת מועד. לקראת פגישתו עם נתניהו בשבוע האחרון של החודש, אובמה יצטרך להחליט אם לרכוב על גל אהדה הזמני ולגרור את נתניהו למשא ומתן רציני עם הפלסטינים והקפאת הבנייה בהתנחלויות, או להסתפק בהישג של חיסול טרוריסט זקן ולהתפנות לאסיפות בחירות בבתי כנסת וסעודות ערב עם החברים היהודים של נתניהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ