ביקורת גבולות | שמחת עניים ממעש

למראה שמחת נתניהו יש לקוות, שהאמריקאים שיקללו את סכנת הנקמה כשהחליטו לסגור חשבון עם בן לאדן | 3 שנים מלאו להתחייבות המדינה לפנות את מגרון, והבנייה נמשכת

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

כל אימת שארכי-מחבל נשלח בסערה השמימה, אני נזכר במראה של חיילים ישראלים בקיץ 1994 נוברים בהריסות של בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס שקרס תחתיו בפיגוע תופת. 85 בני אדם נהרגו ו-330 נפצעו בפעולת התגמול ההיא על חיסול מזכ"ל החיזבאללה, עבאס מוסאווי, ב-16 בפברואר 1992. באותה התקפה של מסוקים ישראליים על השיירה של מזכ"ל החיזבאללה בכבישי דרום לבנון נהרגו אשתו של מוסאווי, בנו וארבעה אנשים נוספים. בדיוק חודש אחר כך נהרגו 29 ישראלים וארגנטינאים ויותר מ-200 בני אדם נפצעו בפיגוע טרור בבניין שגרירות ישראל בבואנוס איירס.

התלוויתי לעוזי ברעם, אז שר התיירות, שנשלח לבירת ארגנטינה, כדי לנחם את המשפחות ולבקר אצל הפצועים. במפגש טעון עם המנהיגות היהודית דיבר ברעם על הקשר האמיץ בין ישראל לפזורה. אחד מראשי הקהילה נעץ מבט נוקב באורח וסינן "אני מודה לשר על דברי התנחומים. אבל בפעם הבאה שתשקלו לחסל מנהיג של ארגון טרור, תחשבו גם עלינו". את מקומו של מוסאווי בהנהגת החיזבאללה החליף חסן נסראללה, העולה עליו בשנאת ישראל.

פיגועי 11 בספטמבר 2001 סייעו לראש הממשלה אריאל שרון להעלות את סכנת הטרור לראש סדר היום ביחסים עם ממשל בוש, ולהוריד משם את הכיבוש והתהליך המדיני. חיסולו של בן לאדן מחזיר את המאבק בטרור למרכז התודעה האמריקאית ועשוי לסייע למאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, העני ממעש מדיני, לסכל את הפיגוע המדיני שמאיים להתרגש עליו בספטמבר 2011 בבניין הזכוכית, לא הרחק מגראונד זירו.

אני מהמר על כך שהאח של יוני נתניהו, גיבור אנטבה, ירכב על גופת בן לאדן כל הדרך לבית הלבן, גבעת הקפיטול וועידת אייפא"ק. היד החזקה של אובמה נגד אל־קאעדה מתיישבת על "היד המושטת לשלום" של ראש הממשלה כמו הפיוס של מחמוד עבאס עם החמאס. מצד אחר, אפשר שהמבצע ההירואי ישנה את יחסי הכוחות בוושינגטון לטובת הנשיא, על חשבון ידידיו של נתניהו בקונגרס.

בחזרה לחיסול מוסאווי; אורי שגיא, שהיה ראש אגף המודיעין בזמן החיסול, התייחס לפני כמה שנים לחיסול ולפיגוע. הוא אמר בראיון עיתונאי, כי "במבט לאחור ייתכן שלא היתה מודעות מספקת לאפשרות הנקמה ולא שיקללנו אותה כשקיבלנו את ההחלטה לתקוף". שגיא אמר בגילוי לב, שאילו היה מודע לכך, הדבר היה מביא, מן הסתם, למחשבה נוספת אם לצאת למבצע. צריך לקוות, שכאשר אובמה ויועציו החליטו לסגור את החשבון עם אוסמה בן לאדן על הרצח ההמוני במנהטן, הם שיקללו את הסכנה של פעולת נקם שתעלה, חלילה, במחיר חייהם של אזרחים אמריקאים; ולמראה השמחה השורה במעונו של ראש הממשלה למשמע הבשורה ביום השואה - גם בחייהם של יהודים.

טחנות הצדק

בספטמבר ימלאו גם חמש שנים לעתירה, שהגישה תנועת שלום עכשיו לבג"ץ נגד מדינת ישראל, בתביעה שיורה על פינוי מאחז מגרון. המדינה אישרה שהמאחז הוקם על קרקעות פרטיות של פלסטינים והתחייבה לפנותו עד קיץ 2008. ואולם גיבור ישראל אהוד ברק התקפל תחת לחץ המתנחלים ושיכנע את בג"ץ לדחות את החזרת האדמה השדודה לבעליה, עד שהמדינה תפצה את הגזלנים בשכונה חדשה, שתוקם בעבורם בהתנחלות אדם.

אף שקיץ 2011 בפתח, לא רק שאין בשטח שום סימן שאנשי המאחז מתכוננים להיפרד מהקרוואנים שלהם; בשבועות האחרונים תיעד הדוקטור להתנחלויות, דרור אטקס, במצלמתו בנייה נמרצת של מבנה קבע רחב ידיים. הוא לא נזקק לפלאש. הבנייה נעשית לאור היום.

תגובת דובר מתאם הפעולות בשטחים: "במהלך השבועיים מאז החלה הבנייה במגרון פקדו פקחי המינהל האזרחי את המקום מספר פעמים, הוציאו צווי הפסקת עבודה והחרימו עשרות כלים ומשטחים ששימשו לבנייה. אתמול הוחלט להוציא צו הריסה". נחכה ונראה.

מגרון לא לבד. גם במועצה המקומית בית אל המתנחלים שמים ללעג את רשויות האכיפה, ואלה עומדות ככלי ריק לפני בית המשפט העליון. במענה לעתירה של תושב דורא אל-קרע, אשר הוגשה בסיוע עמותת "יש דין", הוציא בג"ץ לפני שלושה חודשים צו שמחייב את המדינה לנקוט את כל הצעדים הדרושים, כדי לקיים את צווי הפסקת העבודה שהוצאו לחמישה מבני קבע גדולים. גם במקרה הזה המדינה הודתה, שהבתים מוקמים על אדמה פרטית של פלסטיני, הפעם בשטח שנתפס "לצרכים צבאיים זמניים". הפרקליטות אישרה, כי הבתים מוקמים בלא היתרי בנייה, ותוך הפרה של צווי הפסקת עבודות וצווי הריסה.

בתשובה לתלונה, שחרף כל זאת הבנייה נמשכת במלוא המרץ, הודיע המינהל האזרחי ל"יש דין" בכתב, כי "עבודות הנעשות באתר נועדו רק לפרק עצים לצורך בנייה באתר אחר". והנה, במענה לעתירה בהליך של ביזיון בית המשפט, הודיעה הפרקליטות, כי בשבוע שעבר תפסו פקחי המינהל האזרחי כלי עבודה וגנרטורים. זאת ועוד, ראש המינהל "החליט, כי פעולות האכיפה יימשכו ביתר שאת". הוא אף "ישקול צעדים נוספים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ