שיחת היום | "אהרן זאבי, פעולות חיסול מוכיחות את עצמן?"

שיחת היום

עמוס הראל
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
שיחת היום

בשנות השיא של האינתיפאדה השנייה, עד אמצע העשור שעבר, פיתחה ושכללה ישראל את שיטת ההתנקשויות בפעילי טרור, שזכתה כאן לשם המכובס "סיכולים ממוקדים". האלוף (מיל') אהרן זאבי (פרקש) שימש באותן שנים ראש אגף המודיעין במטכ"ל. מבצע ההתנקשות האמריקאי בחייו של אוסמה בן לאדן אמנם נעשה בהיקף גדול בהרבה מהפעולות הישראליות, ורחוק מאוד מגבולות ארצות הברית, אבל במידה רבה נעשה בו שימוש במתכונת דומה לזו שהפעילו קודם לכן צה"ל והשב"כ.

אהרן זאבי (פרקש), האם חיסולו של בן-לאדן בידי ארצות הברית יכשיר גם מהלכים דומים של ישראל בעתיד, נגד חסן נסראללה או אפילו מחמוד אחמדינג'אד?

"אסור לנו לשכוח שאיננו מעצמה. לא כל מה שמותר לאמריקאים, מותר גם לנו. ובכל זאת, יש כאן שינוי הדרגתי בכללי העימות במסגרת המלחמה בטרור. נפתח מרחב תמרון רחב יותר. גם נסראללה מבין זאת. לא במקרה הוא ממעט לצאת מהבונקר בשנים האחרונות. קיימת היום לגיטימציה רבה יותר, גם לישראל, למהלכים נגד ראשי ארגוני טרור שמסרבים לכל סוג של משא ומתן. בעבר, מדינות המערב התנגדו לטענה הישראלית שאין מקום להפריד בין דרג מדיני כביכול לדרג ?צבאי' בארגוני הטרור. יש מסר חשוב בהחלטה האמריקאית לחסל את בן לאדן: אי אפשר להפריד בין המנהיג לדרג המבצעי שמתחתיו. מקבלי ההחלטות שם צריכים להיפגע. לפני שבע שנים, כשאנחנו הרגנו את בכירי החמאס, כמו אחמד יאסין ועבד אל-עזיז רנטיסי, העמדה שלנו לא התקבלה בקהילה הבינלאומית".

במבט לאחור, מדיניות ההתנקשויות הישראלית בכלל הוכיחה את עצמה? היא לא סיפקה רק עידוד לפיגועי נקמה ולהמשך מעגל הדמים?

"מכיוון שישראל, לרוע מזלה, ספגה יותר פיגועי טרור, היא הפכה למעין מעבדת ניסויים, לקו החזית במאבק הזה. ההתנקשויות היו כלי חשוב. לא יעזור כלום. המנהיגים הללו לא אוהבים להתאבד. זה שונה מלשלוח אנשים אחרים לבצע פיגועי התאבדות עבורם. כשהם נתונים למרדף, הם פחות אפקטיביים. הסיכול הממוקד נותר כלי חשוב מאוד להרתעת המנהיגים הבכירים של ארגוני הטרור. נכון שלכל מנהיג טרור יש מחליף: גם לבן לאדן יהיה. מה שחשוב הוא רצף הסיכולים שמכוון אל צמרת הארגון ומאותת לה שגם לה יש מה להפסיד".

השאלה המיידית שהרבה ישראלים שאלו את עצמם, אחרי הדיווח על ההצלחה האמריקאית, היתה: מדוע אנחנו איננו מצליחים לאתר את גלעד שליט, שלא מוחבא בקצה השני של העולם, אלא כמה קילומטרים מגבולנו?

"ארגונים כמו החמאס וחיזבאללה למדו היטב את נקודות העוצמה והחולשה שלנו. הם מבינים איזו זהירות צריך לנקוט כדי לשמור על נכס כמו חטוף ישראלי. אני חושב שאותה נחישות אמריקאית שהופגנה כדי לפגוע לבסוף בבן לאדן, קיימת גם במדינת ישראל כדי להחזיר את גלעד הביתה. גם פה צריך למצוא חיבור די דומה של נסיבות: מידע מודיעיני מדויק, יכולת מבצעית שאפשר יהיה לארגן אותה בתוך שעות כשהיעד עוד ?חם', רלוונטי, יחס סביר בין סיכויי ההצלחה לסיכון שיהיו אבידות - אנחנו עוד זוכרים את כישלון החילוץ של נחשון וקסמן - והאפשרות להימנע מנזק סביבתי גדול מדי. זה צירוף נתונים שלצערי מתרחש רק לעתים נדירות. אני לא מסכים עם הטענה שפרשת שליט היא כישלון מהדהד של המודיעין. הרי אם היית שואל אותי על מאמצי האמריקאים לפגוע בבן לאדן לפני חודש, מה היינו אומרים? בוודאי היינו מתארים אותם כשלומיאלים. אני אומר לך באחריות: נעשים מאמצים אדירים וייתכן שייווצר עיתוי שיאפשר להוציא את זה לפועל בעתיד. יש לישראל יכולת מודיעינית מצוינת, אבל הדברים צריכים להתחבר יחד. אי אפשר לבצע פעולת חילוץ בכל מחיר. אילו אמרו לנשיא אובמה שקיים סיכון גדול שכל הכוח האמריקאי ייפגע, הוא לא היה משגר את החיילים להרוג את בן לאדן השבוע".

כולם משבחים את המודיעין שהיה לאמריקאים במבצע. מה זה אומר באמת?

"צריך לתת קרדיט לסוכנויות המודיעין האמריקאיות על המאמץ הממושך. אני יודע מה משמעותו של מרדף אחר טרוריסט לאורך שנים. בראשות הסוכנויות האנשים מתחלפים כל כמה שנים. צריך הרבה מאוד נחישות, התמדה ורמת ארגון גבוהה כדי שמבצע כזה ימשיך לרוץ, עד לסיום המוצלח שלו. בעידן הזה, מדובר בשילוב: מידע מדויק, שיתוף פעולה בין זרועות המודיעין ולעתים גם עם שירותים זרים ויכולת מאוד חדה של הכוח המבצע. זו מעין ?אמבטיית מודיעין', לעתים בינלאומית, שכל המידע הרלוונטי מתנקז אליה. תחשוב על היכולת שהפגינו כאן הכוחות המיוחדים האמריקאיים: עוצמת אש גדולה, דיוק, ביטחון עצמי, היכולת לפגוע במי שבאת להרוג ולצאת בלי שריטה. אפס נפגעים אינה תוצאה שמושגת במקרה. דווקא סדרות טלוויזיה כמו ?24' מציגות את הפעולות הללו בצורה סבירה למדי. זה לא מדע בדיוני. יש כאן פאזל אין סופי של מידע שצריך לאסוף ולחבר יחד. בלי התכת כל המידע הזה, המבצע לא יעבוד. גם לפרטים קטנים לכאורה קיימת חשיבות עצומה. ראינו את זה בדיווחים בתקשורת, על כך שהעובדה שבמתחם שבו התגורר בן לאדן לא היתה פעילות אינטרנט הגבירה את החשדות של האמריקאים. פועלים כאן סוגים שונים של איסוף: יומינט (מידע מסוכנים אנושיים), ויזינט (איסוף חזותי) סיגינט (מודיעין אותות, האזנות). בסוף, הכל מתלכד לאפשרות לומר ללוחם שנמצא בראש הכוח: אל תיכנס כרגע לחצר, יש שם תנועה חשודה. אני, אגב, קצת הופתעתי מהנוכחות של הנשיא אובמה בחמ"ל בזמן אמת, עם יכולת לצפות על המסכים במה שרואה הכוח בשטח. כראש אמ"ן, לא רציתי שמנהיגים ומפקדים בכירים ייכנסו לחמ"ל היחידתי שמנהל את הלוחמים הקדמיים. גם אני השתדלתי שלא להיכנס לשם. המפקדים לא צריכים יותר מדי קיביצערים שייתנו עצות כשהעסק עוד מתנהל. זה עלול להשפיע על האפקטיביות של הכוח הלוחם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ