עוד לילה בקבר יוסף: הסתערות של חרדים, מחבואים עם צה"ל ו-55 עצורים

הימין מגביר את המאבק להשבת הנוכחות הישראלית לשכם

חיים לוינסון
שכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
שכם

קשה היה שלא לשפשף את העיניים: בשעה ארבע וחצי לפנות בוקר, שעה שחיילי צה"ל התכוננו לעזוב את קבר יוסף בשכם, הגיחו מהסמטאות בריצה 55 חרדים ופעילי ימין מיוזעים, לרגליהם נעלי סירה או סנדלים. המתפללים, שהפתיעו את צה"ל לגמרי, נכנסו למתחם הקבר וביקשו להתבצר בו. זה היה שיאו של מבצע שתוכנן מראש, בניסיון להביא להחזרת הריבונות הישראלית בקבר יוסף.

את המבצע תיכננו חסידי ברסלב, תלמידיו של הרב אליעזר ברלנד מירושלים, ופעילי ימין מ"גרעין הערים העבריות", שדורשים שיבה לשכם, ליריחו ולחברון. אתמול, לראשונה מאז נורה למוות המתפלל בן יוסף לבנת על ידי שוטרים פלסטינים, נערכה כניסה מסודרת ומאובטחת לקבר.

הכניסות לקבר נעשות באופן קבוע בשלושה סבבים: האוטובוסים ממוגני הירי, דחוסים בצפיפות, פורקים את המתפללים, מעמיסים, יוצאים, חוזרים, עד אור הבוקר. בכניסת המתפללים האחרונה, לקראת עלות השחר, אמורים היו לפי התכנון הראשוני להגיע 200 פעילים עם שרשראות, במטרה לקשור את עצמם לקבר. עוד תוכנן להצטייד בדוקרנים, כדי לחתוך את גלגלי האוטובוסים ולמנוע את יציאתם.

הערב התחיל באופן רגוע. גדוד גבעתי תפס עמדות בעיר, ואיפשר את תחילת התפילות. לנסיעה לשכם הצטרף נעם לבנת, ששכל את בנו בקרבת המקום, והתייחד עם הקבר דקות ממושכות. אחריו הגיע חיים פוגל, ששכל את בנו באיתמר לפני חודשיים.

לקראת שלוש בבוקר החלו הפעילים להתכונן. אחדים התחבאו מתחת לכלי הרכב עד שאותרו והוצאו בכוח. אחרים הסתתרו בשירותים. מסתננים שהתחבאו בשיחים נמצאו רק כעבור חצי שעה. הצבא, שנודע לו מבעוד מועד על התוכנית, החל לסרוק את כל מתחם הקבר על מנת לוודא שלא נותר איש. האוטובוסים עם התגבורת שחיכו בחוץ נעצרו על ידי המשטרה.

בשלב הזה ירדו מהאוטובוס 55 איש, שהחלו לשעוט לתוך שכם. בריצה מהירה הם חצו את העיר, עברו סמוך למחנות הפליטים והסתערו על הקבר בתפילות. התוכנית היתה להתבצר במקום עד אור יום, דבר שיאלץ את הצבא להזרים כוחות כדי להגן עליהם. כך, קיוו המתפללים, תתחיל החזרה לעיר להתגלגל, בדומה לדרך שבה החלה ההתנחלות בלב חברון.

אחרי משא ומתן קצר וכושל, נתן מפקד כוח מג"ב את האות. רביעיות שוטרים החלו להרים את המתפללים ולדחוס אותם לכלי הרכב המשטרתיים. משם נלקחו המתפללים לתחנה באריאל. בסך הכל, עצרו שוטרי מג"ב 55 איש בהתבצרות. חלקם הואשמו בהשחתת ניידת משטרה נוסף להפרת צו אלוף, לאחר שהתפרעו בתוך הזינזאנה. 20 מסתננים הובאו להארכת מעצר בבית המשפט בפתח תקווה, ושוחררו ללא תנאי.

אתמול, שעה שאחרוני העצורים עשו דרכם הביתה, התכנסה עצרת אחרת בכניסה לשכם, של ועד מתיישבי שומרון, הממסדית יותר. בעצרת השתתפו רבנים בכירים, בהם הרב שלמה זלמן מלמד. בתום העצרת, הנוכחים עלו על אוטובוסים וביקשו מצה"ל להיכנס לשכם, אולם פניהם הושבו ריקם.

זהו חלק ממאמץ משולב, שמתנהל מאז מותו של לבנת. בהיעדר הקפאה, ובעוד חששם של המתנחלים מהצגת תוכנית מדינית גובר, בימין מתלכדים סביב הדרישה לחזור לקבר יוסף.

בצבא ובמשטרה עוקבים בדאגה. לדברי קצין בפיקוד מרכז, "החזרת הנוכחות הקבועה לקבר יוסף תדרוש סדרי כוחות משמעותיים. מבחינתנו זה כלל לא עומד על הפרק. אנשים כלל לא מבינים במה הדבר הזה כרוך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ