ח"כים ערבים - בחתימת הסכם הפיוס הפלסטיני במצרים

אחמד טיבי, מוחמד ברכה וטאלב א-סאנע הוזמנו ע"י המצרים להשתתף בטקס החתימה היום "כאות הערכה על מאמציהם להשגת הפיוס"

אבי יששכרוף
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
ג'קי חורי

חברי הכנסת הערבים אחמד טיבי, מוחמד ברכה וטאלב א-סאנע, השוהים בקהיר, הוזמנו על ידי המצרים להשתתף בטקס החתימה על הסכם הפיוס הפלסטיני שייערך היום (רביעי), ועליו יחתמו יו"ר הרשות הפלסטינית ותנועת פתח מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל.

בהודעה שפרסמו הבוקר השלושה, הם מסרו כי ההודעה הועברה אליהם על ידי המצרים כאות הערכה על השתתפותם במאמצים בשנים האחרונות למען הפיוס. אתמול נפגשו השלושה עם מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא. בשלב זה, לא ידוע אם השלושה יהיו חלק מהקהל או שיקחו חלק פעיל לצד נציגי הפתח והחמאס.

יו"ר צוות התגובות של הליכוד, ח"כ אופיר אקוניס אמר בתגובה כי "השתתפותם של הח"כים הערבים בטקס של ארגון טרור השולל את קיומה של מדינת ישראל, מהווה חציית קו אדום נוסף ומציב את נאמנותם בסימן שאלה גדול. כמו במקרים קודמים, גם הפעם הכריעו הח"כים הערבים נגד מדינת ישראל ובעד ארגוני הטרור".

הבוקר דיווחה הטלוויזיה המצרית, כי הושלמו כל ההכנות לטקס החגיגי בחתימה על הסכם הפיוס הפלסטיני בנוכחות כל הפלגים הפלסטינים. על פי הדיווח, בנוסף למשלחת החמאס, בראשותו של חאלד משעל, והפתח בראשותו של אבו מאזן, הגיעו גם נציגי הפלגים האחרים: אחמד ג'יבריל ונאיף חוואטמה, מהחזית העממית. וכן נציגים עצמאיים. בנוסף יקחו חלק בטקס מוסטפה ברגותי ואיש העסקים מוניב אל מסרי.

על פי הדיווח, עד אתמול בערב הושלמו החתימות על המסמכים הרלוונטים, והחתימה תערך בהיכל הוועידות בקהיר. אל הטקס הוזמנו נציגים ממדינות ערב, ושגרירים ממדינות זרות.

בכירים בעזה בגבול מצרים בדרכם לטקס החתימה. תצלום: רויטרס

בטקס אמורים להשתתף נציגי המועצה הצבאית העליונה במצרים, שנחשבים לפטרוני "מסמך הפיוס", וכן בכירים משלל הארגונים הפלסטיניים, שחתמו כבר אתמול על ההסכם. המסמך כולל הסכמה לפיוס ולהקמת ממשלת אחדות, שתורכב ממומחים עצמאיים. גם ראש הממשלה יהיה עצמאי ולא מזוהה עם החמאס או הפתח.

על פי ההסכם, הפרלמנט הפלסטיני, שבו לחמאס יש רוב גדול, ישוב לפעול, על אף שתקופת כהונתם של חבריו כבר פגה בינואר 2010. סמכויות ממשלת המומחים יהיו להכין את הבחירות לפרלמנט, הנשיאות והמועצה הלאומית של אש"ף, שייערכו שנה מהיום - 4 במאי 2012. כמו כן תהיה הממשלה אחראית על שיקום עזה בעזרת הכספים שהבטיחה הקהילה הבינלאומית להעביר לרצועה במקרה שתכהן ממשלה שתכיר בהסכמים עם ישראל ובזכותה להתקיים.

דו"ח מסווג של משרד החוץ: הסכם הפיוס הוא הזדמנות חיובית לישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ