נתניהו אמר לקמרון: לא ננהל מו"מ עם גרסה פלסטינית של אל-קאעדה

רה"מ נפגש עם ראש ממשלת בריטניה וקרא לו להתנגד לפיוס בין פתח לחמאס; "האיחוד מוכיח שהרשות רואה במדינה הפלסטינית דרך להמשיך בסכסוך", טען

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לא יהיה משא ומתן עם כל ארגון הכולל "גרסה פלסטינית של אל-קאעדה וקורא להשמדתנו", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישותיו עם מקבילו בתפקיד בבריטניה הערב (רביעי) ובצרפת, מחר.

"הכרזת המדינה הפלסטינית בספטמבר היא תכתיב, ואי אפשר להגיע לשלום באמצעות תכתיבים. זה רעיון רע מאוד", אמר נתניהו לראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בפגישתם בלונדון, והוא יחזור על נוסח זה למחרת, כשייפגש עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בפאריס.

נתניהו מחוץ למעונו של ראש ממשלת בריטניה בלונדון. תצלום: רויטרס

בביקור בן יומיים באירופה, נתניהו מתכוון להדגיש בפני בני שיחו עד כמה הסכם הפיוס בין הפתח לבין החמאס הוא רעיון גרוע.

הביקור באירופה, שתוכנן לפני שנודע על הפיוס, נועד להיות חלק מהמאמצים הנמשכים לסכל את ההכרה הצפויה של מדינות אירופה בהכרזה החד-צדדית של הקמת מדינה פלסטינית בספטמבר. כעת, בעקבות ההסכם, נתניהו עסוק בשידול המנהיגים האירופאים להתנגד להסכם בין פתח לחמאס, והוא ינסה להסביר את מה שהוא רואה כהסתעפויות המסוכנות של ההסכם.

"מכה אנושה לשלום וניצחון גדול לטרור"

"מה שקרה היום בקהיר הוא מכה אנושה לשלום ופרס גדול לטרור", אמר נתניהו לעיתונאים בבריטניה והזכיר להם, שרק לפני יומיים גינה החמאס את חיסולו של אוסמה בן לאדן. "כאשר אבו מאזן מחבק את החמאס - ארגון המבקש את חיסולנו - מדובר בנסיגה עצומה של השלום והתקדמות של הטרור".

נתניהו ביטל מכל וכל את ההערכה שההסכם בין הארגונים עשוי להביא למיתון החמאס ואמר שהמצב ברור: "אם זה הולך כמו ארגון טרור, יורה כמו ארגון טרור ומגעגע כמו ארגון טרור, אז זה ארגון טרור".

"אין ספק כי מצויים אנשי אל-קאעדה ביניהם. אפשר להלביש את הארגון בכל בגד שאתם רוצים... אבל מדובר בארגון טרור", חזר ואמר שוב ושוב במפגשים סגורים שהתקיימו במשך היום, לפני פגישתו ברחוב דאונינג.

"נדמה כי הרשות הפלסטינית והחמאס מוצאים להם חיק חמים בקהיר, במצרים של העידן החדש... וכעת הם מתרחקים יחדיו מהשלום", אמר נתניהו והודה כי הוא גם מודאג בנוגע לתפקיד שממלאת מצרים.

"אנחנו מדברים כעת על ממשלה פלסטינית שמחצית מחבריה קוראים להשמדת ישראל ויורים טילים על הערים שלנו. אלה האנשים, ולא אחרים. הם דבקים לגמרי ברעיונות הישנים שלהם", הטעים.

"הסוגייה האמיתית היא שאלת קיומה של המדינה היהודית"

ראש הממשלה אמר לקמרון כי הדרך היחידה להגיע לשלום היא באמצעות משא ומתן ובוויתורים של שני הצדדים. "הסוגייה האמיתית שעל הפרק איננה שאלת קיומה של המדינה הפלסטינית, אלא של המדינה היהודית", הסביר למארחו.

"קשה להיגמל מדעות שמחזיקים בהן זמן רב, והדעה הרווחת כאן היא שמדובר בסכסוך על שטחים. אבל אין זה המקרה. הסכסוך נעוץ בקיומה של המדינה היהודית", אמר.

העובדה כי הרשות הפלסטינית מוכנה לאחד כוחות עם החמאס מוכיחה כי "הם טרם ויתרו על הרעיון העוועים להיפטר מאיתנו", הטעים נתניהו. "הוויתור היחיד שביקשנו מהם, והם מסרבים להיענות לו, הוא שיקבלו את עובדת קיומה של המדינה היהודית ושיכירו בה".

"כאן אני פותח את המורסה: מה שהאיחוד הזה מוכיח הוא שהרשות הפלסטינית מתייחסת למדינה הפלסטינית או לפתרון של שתי המדינות, לא כאמצעי לשים קץ לסכסוך, אלא כדרך להמשיך בו".

"אני מוכן לקבל את פתרון שתי המדינות, לשים קץ לסכסוך ולהפרדת שני העמים", אמר נתניהו. אבל מה שהוא איננו מוכן לקבל הוא משא ומתן עם ארגון הכולל את "הגרסה הפלסטינית של אל-קאעדה הקורא להשמדתנו".

"זאת האמת. לא אכפת לי שכמה דיפלומטים במערב אומרים אחרת. הסירוב של הערבים הפלסטינים לקבל את מדינתנו הוא שורש הסכסוך", הוסיף. "ישראל יכולה להפגין רק אמת ויושר בתגובה לכל התפיסות המוטעות ולשקרים הסובבות אותה", הסביר. "הפלסטינים חלוקים בעניין מי יישב על הבמה. למחמוד עבאס אני אומר: רד מהבמה וחזור אל דרך השלום. לחמאס אינני אומר דבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ