בלייר ל"הארץ": ישראל חייבת להעביר את הכסף לרשות

שליח הקוורטט פנה בנושא גם לרה"מ נתניהו. "זוהי עמדתנו", הבהיר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקהילה הבינלאומית מפעילה לחץ רב על ישראל להעביר לרשות הפלסטינית 300 מיליון שקלים מכספי המסים, חרף החתימה על הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס אתמול בקהיר. שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, ושליח הקוורטט טוני בלייר פנו בנושא לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשו ממנו שהכסף יועבר.

בראיון ל"הארץ" אמר בלייר כי "מדובר בכסף פלסטיני שישראל חייבת להעביר. זוהי עמדת הקוורטט וקלינטון הדגישה את אותה נקודה". בלייר הוסיף: "מה שיקרה כאשר תקום ממשלת אחדות הוא דבר אחר, אבל כרגע פיאד הוא ראש הממשלה והסידורים נותרו על כנם".

ראש הממשלה נתניהו מגבה בשלב זה את שר האוצר יובל שטייניץ שהחליט לעכב את העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים. נתניהו השיב לקלינטון ולבלייר כי המשך העברת כספי המסים לפלסטינים נבחן כעת על ידי שטייניץ וכי תתקבל החלטה בימים הקרובים. בתוך הממשלה קיימת מחלוקת חריפה בין שר הביטחון אהוד ברק לבין שטייניץ בעניין זה.

ברק כינה בשיחות סגורות את המהלך של שטייניץ "קפריזי", והוסיף כי מדובר בכסף פלסטיני ובהפרה של הסכמים בינלאומיים. למרות הדרישה מישראל להעביר את הכספים לאלתר, בלייר הבהיר כי הקהילה הבינלאומית תתקשה לסייע לממשלה הפלסטינית החדשה אם זו לא תקבל על עצמה את תנאי הקוורטט - הכרה בישראל, נטישת הטרור ומחויבות להסכמים קודמים. "יהיה קל יותר לעבוד עם הממשלה החדשה אם היא תהיה מחויבת לעקרונות הקוורטט", אמר בלייר. "אם זה לא יקרה, זה יסבך את המצב - התרומות מגיעות עם תנאים ברורים מאוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ