ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן: תקיפה באיראן - הדבר הכי מטופש ששמעתי

דגן דיבר בפעם הראשונה מאז שסיים את תפקידו בכינוס שנערך אתמול בירושלים. על המהומות בסוריה אמר: נפילת אסד תסייע לישראל

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

"זה הדבר הכי מטופש ששמעתי", כך ענה ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, לשאלה אם חיל האוויר צריך לפעול נגד פרויקט הגרעין האיראני. דגן דיבר ביום שישי בכינוס של עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי באוניברסיטה העברית בירושלים. זו היתה הופעתו הפומבית הראשונה מאז שסיים את תפקידו בסוף 2010.

דגן התייחס באריכות לנושא ואמר בהרצאתו כי באיראן קיימת תשתית חשאית בתחום הגרעין הפועלת לצד התשתית האזרחית הלגיטימית, אך רק זו האזרחית היא שעומדת כל העת לפיקוח בינלאומי מטעם סבא"א. "פגיעה בה היא פעולה בלתי חוקית בעליל מבחינת החוק הבינלאומי", הדגיש ראש המוסד לשעבר, והוסיף כי בניגוד למצב בעת השמדת הכור בעיראק ב-1981, איראן פיזרה את מתקני הגרעין שלה ברחבי המדינה ודבר זה מקשה על האפשרות להוציא לפועל תקיפה יעילה.

כמו כן ציין דגן כי לאיראן יש יכולת מוכחת להסיט את תשתיות הגרעין שלה ממקום למקום כדי להעלימן מן הפיקוח הבינלאומי או מגורמי מודיעין. כך לדוגמה, הוא אמר, אם למישהו באיראן יתחשק לבנות באיזה מרתף של בית ספר מערך של סרכזות (צינטרפוגות, י"מ), אין לו בעיה לעשות זאת.

דגן הדגיש כי הבעיה בנוגע לתקיפה ישראלית באיראן אינה קשורה ליכולותיו של חיל האוויר הישראלי, אלא לספק הגדול ביחס לאפשרויותיו לבצע את המשימה עד תום ולהשיג את כל היעדים. כשנשאל מה עלול להתרחש לאחר תקיפה ישראלית, ענה דגן: "אחר כך תהיה מלחמה עם איראן. זה מסוג הדברים שיודעים איך הם מתחילים, אך לא איך הם נגמרים". הוא ציין כי האיראנים מסוגלים לירות טילים לעבר ישראל במשך מספר רב של חודשים, וכן להפעיל את החיזבאללה שלו עשרות אלפי רקטות גראד וכן מאות טילים ארוכי טווח כגון סקאדים. במקביל, טהראן יכולה להפעיל את החמאס ובנוסף קיימת סכנה שסוריה תצטרף למלחמה.

ראש המוסד לשעבר התייחס גם לתמורות האחרונות בעולם הערבי ואמר כי בניגוד לתיאורים ולהערכות, "אין למעשה צונאמי של שינוי במזרח התיכון". לדבריו, "מה שמתרחש מבטא שסעים היסטוריים בחברה הערבית". בנוגע למצרים אמר דגן כי מה שהאיץ ועורר את התהליך שהביא את ההמונים לצאת לרחובות, לא נבע מ"מהפכה אינטרנטית", במיוחד בהתחשב בעובדה שלמרבית תושבי מצרים אין מחשבים.

להערכת דגן, במצרים לא התרחשה הפיכה אלא חילופי מנהיג, והוא סבור גם כי אין סכנה שהאחים המוסלמים יגיעו לשלטון. לשיטתו, הארגון המוסלמי חושש ממצב שבו כלכלת מצרים תיפגע אנושות, משום שהכנסותיה מתיירות ומהסיוע האמריקאי ייפגעו. בהתייחס לסוריה אמר דגן כי לישראל יהיה טוב יותר אם הנשיא בשאר אל-אסד יסולק מהשלטון, כי בכך יימנע הסיוע לחיזבאללה, תוחלש השפעת איראן, יחוזק המחנה הסוני במדינה ובעולם הערבי ותהליכים אלו יהיו טובים לישראל מבחינה אסטרטגית. הוא העריך כי אסד יילחם עד הסוף: "אין לו חלופה, לנצח או למות", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ