אהוד אולמרט: שר הביטחון אהוד ברק משקר, הוא זה שטרפד את העסקה לשחרור גלעד שליט

מקורבי רה"מ לשעבר מאשימים כי ביקור ברק באוהל שליט פגע במו"מ, שהיה על סף הכרעה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האיבה הגלויה בין ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לבין שר הביטחון אהוד ברק התפרצה שוב בסוף השבוע. הראיון שהעניק ברק לגידי וייץ במוסף "הארץ", שבו האשים את אולמרט כי כשל בניהול המגעים עם החמאס לשחרור גלעד שליט, הרתיח את אולמרט ואת מקורביו. אלה טוענים כי דווקא ברק הוא זה שהביא לכישלון המגעים, כאשר ביקר באוהל המחאה של משפחת שליט, בעת רגעי ההכרעה של המשא ומתן לעסקה שהתנהל בקהיר במארס 2009.

בראיון ל"הארץ" אמר ברק כי "היה אפשר להחזיר את גלעד שליט לפני שלוש שנים", בשלהי כהונת אולמרט. ברק הטיל את האחריות על אולמרט וטען שטעה כאשר נתן לחמאס לקבוע את שמות האסירים שישוחררו.

"עקבתי כראש אמ"ן אחרי עסקאות קודמות", אמר ברק בראיון, "אנחנו מעולם לא הסכמנו לתת לצד השני לקבוע שמות. ברגע שאולמרט אמר 450 אנשים שאנחנו נבחר ו-450 שאתם תבחרו, אז הוא שם על זה כל מיני מגבלות".

ברק התייחס בדבריו לניסיון האחרון להביא לפריצת דרך במגעים לשחרור שליט, במארס 2009, כמה ימים לפני השבעת ממשלתו של בנימין נתניהו. הפער בין הצדדים עמד על כ-130 אסירים שחמאס דרש את שחרורם, ובהם אסירים שמרצים מאסרי עולם רבים על רצח ישראלים. סבב המגעים האחרון נועד לנסות ולהשיג פשרה סביב אותם אסירים.

אולמרט קרא את הראיון ורתח מזעם. בשלוש השנים האחרונות הוא תקף את ברק בחריפות יותר מפעם אחת, וגם הפעם החליט להגיב בביקורת חריפה על התקפתו של שר הביטחון.

"אחד הגורמים העיקריים אם לא העיקרי לכך שלא היתה עסקה במארס 2009 הוא אהוד ברק עצמו", אמרו מקורבי אולמרט, "הסיבה ששליט לא שוחרר היא אשמתו הישירה של אהוד ברק, והתנהגותו הנלוזה והבלתי אחראית. לצערנו, ברק לא אומר אמת גם במקרה הזה".

מקורבי אולמרט סיפרו את הסיפור הבא: "החמאס היה בלחץ אחרי מבצע עופרת יצוקה והיה צריך הישג דחוף לדעת הקהל בעזה. עקב כך השליח עופר דקל וראש השב"כ יובל דיסקין יצאו לקהיר במחשבה שאפשר לסגור עניין".

ב-10 במארס 2009, בשעה שדקל ודיסקין נמצאו בקהיר ומנהלים משא ומתן אינטנסיבי עם בכירי החמאס על השלמת העסקה, הגיע ברק בשעה 20:00, זמן שידור מהדורות החדשות בטלוויזיה, לאוהל המחאה של משפחת שליט כדי להביע את הזדהותו.

"התמונות של ברק באוהל המחאה שודרו לכל העולם וגם ברשתות הערביות", אמרו מקורבי אולמרט, "בכירי החמאס ראו אותו באוהל והחליטו שישראל רוצה עסקה בכל מחיר".

מקורבי אולמרט מספרים כי הן דקל והן דיסקין חזרו מקהיר רותחים מכעס על ברק ומשוכנעים שביקורו באוהל המחאה פגע במשא ומתן שניהלו. הדברים עלו גם בישיבת הממשלה שהתקיימה ב-17 במארס, לאחר כישלון השיחות.

לדברי מקורבי אולמרט, דיסקין וראש המוסד דאז מאיר דגן אמרו בישיבה כי ביקורי שרים באוהל המשפחה הביאו לכך שהעסקה תתפוצץ. "הם לא נקבו בשמות אבל היה ברור לכל מי שנכח בחדר למי הם התכוונו", אמרו המקורבים.

עוד ציינו כי הביקור של ברק באוהל המחאה נועד לצרכים פוליטיים. "הוא חשב שהולכת להיות עסקה ורצה לגזור קופון פוליטי", אמרו, "הוא שיחק אותה כאילו הוא מעדכן אותם, למרות שבאותה תקופה אולמרט כבר מידר אותו לחלוטין כי לא סמך עליו וחשב שידליף הכל".

מלשכת ברק נמסר בתגובה כי "מדובר בדברי הבל של אדם במצוקה, שעסוק כבר מזמן בשכתוב ההיסטוריה. נושא גלעד שליט חשוב מכדי להפוך אותו למוקד התנגחויות אישיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ