אבי יששכרוף

התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית נמשך גם בימים האחרונים, אחרי החתימה על הסכם הפיוס בין הארגונים הפלסטיניים. בסוף השבוע נערכה פגישה רמת דרג בין מפקדי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לעמיתיהם הישראליים. גם בדרגים נמוכים יותר נמשך הקשר בין מפקדי צה"ל והשב"כ לעמיתיהם הפלסטיניים באופן סדיר.

בשבוע שעבר דיווח חמאס כי כוחות הביטחון הפלסטיניים עצרו כמה מפעילי הארגון בשכם, ככל הנראה אחרי שנחשף בעיר מצבור אמצעי לחימה. העצורים ככל הנראה תכננו פיגוע נגד ישראל.

ביום שישי התקיימו תהלוכות פיוס בכמה מערי הגדה, בהשתתפות מאות פלסטינים. לראשונה מזה שנים, הונפו באופן רשמי דגלי החמאס ברמאללה, טול כרם וחברון כאשר המשטרה הפלסטינית מאפשרת זאת ואינה מפריעה או מתערבת. ביום חמישי קיים חמאס תהלוכה ראשונה בשכם בהשתתפות אחד מראשי הארגון בגדה, חאמד אל-ביתאווי.

בינתיים, ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הצהיר כי ארגונו יתאם את דרכי ההתמודדות העתידיות מול ישראל עם הפתח, בכפוף להסכם הפיוס הפנים-פלסטיני. בכך, רמז משעל כי ארגונו מתכוון להימנע מפגיעה במטרות ישראליות.

בראיון לוול סטריט ג'ורנל שנערך בקהיר, הדגיש משעל כי "כעת, לאחר החתימה, עלינו לנהל את המאבק מול ישראל מתוך הסכמה פנימית ובמחשבה מהי הדרך הטובה והיעילה ביותר להשגת מטרותינו, מתי להסלים את המאבק ומתי לנצור את נשקנו".

משעל הדגיש כי לרשות החמאס עדיין עומדת זכות המאבק האלים בישראל, אך הבהיר כי גם אפשרות זו, אם תתרחש, תתואם מעתה והלאה עם יתר הפלגים הפלסטינים.

בכלי התקשורת הפלסטיניים נמשך אתמול הדיון סביב שאלת זהותו של ראש ממשלת המומחים, שאמורה לקום בעקבות החתימה על הסכם הפיוס. בין השמות שעלו גם ג'מאל אל-חודארי, שר התקשורת לשעבר בממשלת חמאס, שנחשב בלתי-תלוי, מוחמד שביר, נשיא האוניברסיטה האיסלאמית בעזה והמיליארדר מוניב אל-מצרי.

ואולם, בכירים פלסטיניים שבים וטוענים כי יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יתעקש שסלאם פיאד יישאר בתפקיד ראש הממשלה גם עם כינונה של ממשלת המומחים. ההערכה הרווחת ברשות היא כי חמאס הסכים לחתום על הסכם הפיוס כצעד טקטי בלבד, ולא במסגרת החלטה אסטרטגית. החשש הוא שחמאס יבחן מחדש את ההסכם בעוד כשישה חודשים, לאחר שתתבהר התמונה האזורית הכוללת.

אותם גורמים העריכו כי גם לאחר כינונה של ממשלת אחדות, הסכם הפיוס לא ייצא לפועל בגלל פערים הניכרים בין הצדדים בשאלת יישום העקרונות המופיעים בו. לדבריהם, כמה ועדות אמורות לבחון את שלל הנושאים ועבודתן תתעכב בגלל המחלוקות, ולמעשה תמסמס את ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ