בעוד ישראל מסרבת, אירופה תעביר מיליונים לרשות

ההודעה על הסיוע הכספי באה בתום ביקורו של נתניהו באירופה, בו ניסה לשכנע מנהיגים להתנגד לפיוס בין פתח לחמאס

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. האיחוד האירופי הודיע שלשום כי יעניק לרשות הפלסטינית 85 מיליון יורו כדי לאפשר תשלום משכורות לעובדים חיוניים וסיוע למשפחות נזקקות. זאת, בעקבות סירובה של ישראל להעביר לרשות כספי מסים שנגבו. בשבוע שעבר מנעה ישראל העברת 105 מיליון דולר מכספי המסים לרשות, בגלל הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס.

הודעת האיחוד האירופי באה בתום ביקורו באירופה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. במשך שלושה ימים ניסה נתניהו לשכנע מנהיגים להתנגד להסכם בין פתח לחמאס, ולא לנהל מגעים עם ממשלת האחדות הצפויה, עד שתקבל חד משמעית את זכות הקיום של ישראל.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, מסרה בהודעה שפרסמה כי האיחוד מקדם את העברת הסכומים החדשים לבקשת ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, וציינה כי 45 מיליון יורו נועדו למשכורות ולתשלומי פנסיה של עובדים חיוניים, בעיקר רופאים, אחיות ומורים, וכי 40 מיליון יורו נוספים יועברו לטובת קצבאות רווחה למשפחות פלסטיניות נזקקות.

"חשוב שהגישה לשירותים ציבוריים חיוניים תימשך ללא הפרעה ותכובד הזכות לשירותי רווחה", נכתב בהודעה.

"החלטה זו מחדשת את מחויבותנו לתמוך בחלשים ביותר בקרב הפלסטינים, והיא חלק מהתמיכה שלנו בתוכנית לבניית מוסדות הרשות הפלסטינית, תוך תרומה למשכורות ולתשלומי הפנסיה של עובדי הרשות העובדים בענפי הבריאות והחינוך".

האיחוד האירופי מספק תמיכה כלכלית מכרעת לפלסטינים זה תקופה ארוכה, ומאז 2008 העניק לרשות סיוע בסך 762 מיליון אירו - נוסף ל-276 מיליון אירו, שהוענקו לרשות ישירות ממדינות שונות באיחוד האירופי. הסיוע הנוכחי בא נוסף ל-100 מיליון יורו שכבר אושרו ל-2011.

העברת כסף לרשות הפלסטינית גוררת ביקורת מצד ישראל. "כסף זה עלול לממן פגיעה באזרחים ובילדי ישראל", אמר שלשום סגן שר החוץ דני אילון, בפגישה עם מקבילו מנורווגיה. "חמאס חייב לקבל את תנאי הקוורטט, שהם ממילא חלק מהסכמי אוסלו. אנו תומכים בתהליך ומתנגדים לחד-צדדיות".

ישראל מנעה העברת כספים לרשות הפלסטינית משום שזה חסר היגיון להעביר כספים לארגון הנחוש להשמיד את ישראל, הסביר נתניהו בפגישותיו. בין פגישות עם ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, והנשיא ניקולא סרקוזי בפאריס, מצא נתניהו זמן להיפגש עם אורי גלר יליד ישראל.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ