העליון אסר על המדינה נטיעות בקרקע אל עראקיב

בדואים ערערו על ההפקעה והפינוי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בית המשפט העליון הוציא השבוע צו האוסר על המדינה לעשות כל פעולה שהיא בשטח חקלאי של היישוב הבדואי הלא-מוכר אל עראקיב, בנגב. בעקבות ערעור תושבים על פינוים מהיישוב, נתן שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר למדינה ארכה של שבועיים להשיב לצו, ולטענת המערערים שפעולות על קרקע זו יגרמו להם נזק ראייתי ופגיעה בסיכוייהם להוכיח את צדקת עמדתם עד להכרעה סופית בערעור.

את הערעור לבית המשפט העליון הגישו כמה תושבים משבט אבו-פריח, הטוענים לבעלות על שטח בגודל כ-1,300 דונם. זאת, במסגרת המאבק הציבורי והמשפטי של הבדואים באל עראקיב נגד הפקעת הקרקע ונגד פינוים מהמקום, לצורך נטיעות של קק"ל ומינהל מקרקעי ישראל.

תושבי אל עראקיב, משבט אבו-פריח ושבט אטורי, מסרבים להתפנות מהיישוב ותובעים בעלות על השטח בו. במקום היו לא פעם עימותים קשים בינם למשטרה ולפקחי המינהל. עו"ד מיכאל ספרד, המייצג את המערערים, אמר כי הערעור הוגש לאחר שבית המשפט המחוזי בבאר שבע הורה לרשום על שם המדינה קרקעות באל עראקיב, שמשפחת אבו-פריח טוענת לבעלות עליהן. החלטת בית המשפט המחוזי הסתמכה על קביעתו שלא ניתן לערער על צו הפקעה שיצא לקרקעות אלה בשנות החמישים של המאה ה-20.

בערעור לעליון נטען, שבית המשפט המחוזי טעה טעות משפטית, ושצו ההפקעה במקרה זה אינו חוקי. בין היתר נטען שלצורך ההפקעה גורשו בני השבט במרמה, תוך הבטחה שיוכלו לחזור למקום בתוך זמן קצר. על פי החוק, נטען, אלמלא התפנו אז בני השבט, לא היה אפשר להפקיע את הקרקע, שכן הפקעה היתה אפשרית רק לאדמות ריקות או נטושות.

עוד נטען כי מאז הפקעת השטח לא מומשה מטרת ההפקעה, ושמדינת ישראל לא פיתחה את השטח ולא עשתה בו כל שימוש. במצב כזה, נטען, כשהפקעה אינה ממומשת במשך 60 שנה, חלה חובה משפטית לבטלה.

"המדינה לא מחכה שבתי המשפט יכריעו למי שייכת האדמה, ובזמן שההליכים תלויים ועומדים היא מתחילה לנהוג בה כבעלים ומראה בכך שהיא מתייחסת להליך המשפטי כאל עניין טכני", טען עו"ד ספרד.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה, כי עמדת המדינה תואמת את החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, מיום 15 במארס 2011. עוד נמסר שנקבע בה כי הקרקע תירשם על שם המדינה ולא ניתן לשנות זאת. כפי שקבע בית המשפט, תעודת ההפקעה, שהוצאה מכוח חוק רכישת מקרקעין, היא תעודה חלוטה ולא ניתן להעלות טענות נגדה או נגד תוקפה. נמסר כי המדינה נערכת להשיב לצו הזמני, שניתן במעמד צד אחד, ותעשה זאת עד 15 במאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ