אהוד ברק על ההכרה בכבאים כחללי צה"ל: הם מסרו את נפשם בהקרבה אדירה ונמצא דרך לפתור את העניין

שר הביטחון הדגיש כי יש לקבל "החלטות שקולות" בהתייחס לסוגיית ההכרה בשלושת הכבאים שנספו באסון הכרמל כחללי צה"ל; רה"מ הקים ועדה שתבדוק את הנושא

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

"אני סבור שבהשתנות פני המלחמה, חלק גדול מהלחימה יהיה בעורף והאנשים שאנו דורשים מהם להציל חיים כמו מד"א, כוחות המשטרה וכיבוי אש צריכים לקבל אכסניה שוות ערך לזו שאנו מעניקים לאנשי כוחות הביטחון", כך אמר היום (ראשון) שר הביטחון אהוד ברק בישיבת הממשלה בהתייחס לשאלת ההכרה בכבאים שנהרגו באסון הכרמל - אורי סמנדייב, דני חייט והנער אלעד ריבן - כחללי מערכות ישראל.

"אסון השריפה בכרמל הינו מקרה מיוחד שבו שלושה אנשים חרפו נפשם כדי להציל חיי אדם באירוע שהוכרז כאסון לאומי", אמר ברק, "ואכן, השווינו את תנאי התגמולים והתשלומים שהוענקו למשפחות הנספים בכרמל למשפחות אנשי כוחות הביטחון. בעצם, הממשלה מוסמכת להתייחס אליהם כאילו הם אנשי ביטחון, בדומה לאנשי כוחות הביטחון".

ברק במהלך סיורו בדרום, היום. תצלום: אלי הרשקוביץ

נושא ההכרה בשלושת הכבאים כחללי צה"ל לא נידון בישיבת הממשלה, אך ראש הממשלה נתניהו הורה על הקמת ועדה מיוחדת, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, שתחליט בתוך חודשיים על אופן הנצחתם. "אני מבקש להנציחם בדרך ראויה, אשר תוקיר את פועלם והקרבתם", אמר ראש הממשלה בישיבה. לדבריו, "כבר בדצמבר 2010 הכירה הממשלה במעמד המיוחד של משפחות הכבאים, אשר מקבלים זכויות של משפחות שכולות. שאלת ההנצחה זה נושא רגיש וכאוב, המחייב התייחסות רצינית, אחראית וחוקית".

שר הביטחון התייחס בדבריו גם לוועדה שעל הקמתה הורה נתניהו ואמר כי "חשוב להבין את ההשלכות שיכולות להיות וחייבים לקבל החלטות שקולות משום שכל הרחבה שרירותית עלולה לגרור דרישות תגמולים מאז קום המדינה". עוד הוסיף ברק כי "אלו אנשים שמסרו את נפשם בהקרבה אדירה ואני מניח ומאמין שאנחנו נמצא דרך להטיל על קבוצת שרים או מטעם הממשלה לפתור את העניין הזה ולהביא הצעה מגובשת ומותאמת לכל הנסיבות. לא דין דברים שקורים בשגרה כדין דברים שקורים בחירום או בזמן אסון בהיקף לאומי, וכל הדברים האלה צריכים להילקח בחשבון".

בטקסי הזיכרון בעפולה ובמגדל העמק, בתיאום עם ארגון יד לבנים, צפויים להזכיר את שלושת נספי השריפה, כפי שמוזכרים חללי מערכות הביטחון. ואולם, איגוד הכבאים מאיים שלא ישלח כבאיות לטקסי יום הזיכרון במחאה על אי ההכרה בשלושה כחללי מערכות ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ