מחאה למען שחרור גלעד שליט בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-63

יו"ר הכנסת הזכיר בדבריו את גלעד שליט, החיילים הנעדרים ויונתן פולארד. אחיו של שליט התפרץ לרחבה, הניף שלטים וקרא קריאות לשחרורו של גלעד

ניר חסון
הארץ
ג'קי חורי, שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
הארץ
ג'קי חורי, שירות ""

חגיגות יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל נפתחו הערב (שני) בטקס הדלקת המשואות המסורתי בהר הרצל בירושלים. מהלך הטקס הופרע במחאה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הזכיר בדבריו בעת השאת המשואה את גלעד שליט ואת החיילים הנעדרים רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, צבי פלדמן, גיא חבר ומג'די חלבי, "אשר יצאו בשליחותנו וטרם שבו ממשימתם, ואשר אנו מתפללים שנזכה לחוג עמם את חג העצמאות הבא, יחד עם אחינו, בשרנו, האסיר יונתן פולארד", אמר ריבלין.

יואל שליט וחברתו יערה מפונים בידי המשטרה הצבאית, הערב. תצלום: מיכל פתאל

זמן קצר לאחר מכן הפריעו יואל שליט, אחיו של גלעד, וחברתו יערה, למהלך טקס הדלקת המשואות כדי למחות על אוזלת היד של הממשלה, כדבריהם, בניסיון להחזיר את גלעד הביתה. השניים התפרצו למרכז הרחבה, הניפו שלטים עליהם נכתב "אבא שלי אח שכול, אני לא רוצה להיות גם" ו"ביבי העם החליט - ערבות הדדית ולהחזיר את גלעד שליט" וצעקו "גלעד עדיין חי". אנשי הביטחון לקחו מהם את השלטים ופינו אותם מן הרחבה בכוח. השניים הורחקו מן המקום ויו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, יצאה אליהם על מנת לשוחח עימם. הטקס המשיך להתנהל כרגיל כל העת.

שמשון ליבמן, יו"ר מטה המאבק למען שליט, סיפר ל"הארץ" כי המחאה במהלך הטקס היתה ביוזמת המשפחה, בהובלת יואל ויערה. לדבריו, "המשפחה הבינה שהבמה שמדברת על 'ערבות הדדית' הופכת למפגן צביעות אחד גדול בכל הקשור לשחרורו של גלעד". עוד הוסיף ליבמן כי "המשפחה הופתעה מהנחישות של המשטרה לפנותם מן הרחבה והלוואי שתהיה נחישות כזאת לשחרורו של גלעד". בראיון לערוץ 10 התייחס יואל שליט לפינויו בכוח מהרחבה ואמר כי לא צפה זאת, אך "בשביל גלעד אעשה הכל".

"רבים בתוכנו ראו בפסיפס הישראלי גזירה שיש להילחם בה"

ריבלין נאם בפתיחת הטקס והתגאה על היות ישראל "מדינה יהודית ודמוקרטית הזוהרת בגאון בליבו של מזרח תיכון מדכא ואכזרי". לדבריו, "לצד החשש המפוכח שמא נמצא עצמנו במזרח תיכון חדש רדיקלי ומסוכן אף יותר מזה שהכרנו, אנו בוטחים ובטוחים בעוצמתנו. ואולם כישראלים בני חורין איננו יכולים שלא להבחין בתעוזה של אותם רבבות מפגינים, אלה הנוטלים את גורלם בידיהם במאבק על זכותם לכונן משטר צודק".

יו"ר הכנסת התייחס גם לתחלואי החברה הישראלית. "לצערי נדמה כי בשנת ה-63 לעצמאותנו רבים וטובים בתוכנו, נבחרי ציבור ומעצבי דעת קהל, ראו בפסיפס הישראלי גזירה שיש להילחם בה ולא מציאות שיש לחיות איתה. כך למשל הוחתמה הפרהסיה שלנו בניסיונות לסרס את הוויכוח החי המתקיים בתוכנו... כך היה עם החרמות שהוטלו על ישראלים החיים בצד הלא נכון של המפה לכאורה, כך היה עם מכתבים שפוסלים מגזר מסוים בטענה של פסקי הלכה, כך עם דמגוגיה מסיתה בעד ונגד חרדים.

"למה? כי קשה לחיות בחברה שבה עדיין לא כולם הולכים לצבא. כי נעים יותר לחיות בחברה הומוגנית, כי קל יותר לחיות במדינה בה כולם שרים את התקווה בעיניים נוצצות... אך בל נטעה... לעולם לא נהיה מאוחדים בהשקפותינו ואל לנו לבקש זאת.

"ישראל של החרמות והנידויים, של ההתרסות והמכתבים, צועדת למבוי סתום. אף צד של המתרס, ימין ושמאל, אינו ראוי לחרם. אף מגזר אינו ראוי לנידוי. על דעת המקום ועל דעת הקהל נבקש שכל נדרי וחרמי וקונמי שהטלנו על עצמנו מיום העצמאות שעבר ועד יום העצמאות הזה, ומיום העצמאות הזה ועד יום העצמאות הבא עלינו לטובה יהיו בטלים ומבוטלים".

ריבלין: עלינו להזהר לא לגרום למחלוקת שאינה קיימת

מאוחר יותר התייחס ריבלין לאירוע בו התפרץ יואל שליט לטקס. "כולנו עם משפחת שליט בכאבם ובמאווייהם לראות את בנם בבית. מדינת ישראל מטפלת בכך באחריות רבה ואיננה חוסכת כל מאמץ לשם כך", אמר ריבלין.

"ישנו קונצנזוס ישראלי מלא ומוחלט שיש לעשות הכל כדי להשיב את גלעד, אך שחרורו תלוי בקשיים רבים שרובם אינם תלויים בנו", אמר ריבלין. "עלינו להיזהר שלא לגרום למחלוקת במקום שאינה קיימת, או ליצור רושם כאילו ישנו גורם בישראל שאינו רוצה את גלעד בבית".

ריבלין ציין כי "יש להמשיך ולהפעיל לחץ על העולם השותק. שחרור גלעד הוא הנושא הראשון שעולה בכל מפגש שאני מקיים עם אישיות בכירה, בארץ ובעולם. מחאה במקום שישנו קונצנזוס לאומי אינה מקדמת את המטרה, ואני מקווה שלא תביא חלילה לתוצאה הפוכה".

בין מדליקי המשואות: סבו של מוישי וחברו של אלעד ריבן

12 מדליקי המשואות, כנגד 12 שבטי ישראל, נבחרו השנה בהתאם לנושא הטקס והוא "שנת הערבות ההדדית". בין מדליקי המשואות נמנים הרב שמעון רוזנברג, איש תנועת חב"ד ששכל בנובמבר 2008 את בתו וחתנו בפיגוע טרור בבית חב"ד במומבאי; סער שפירא, מתנדב בצופי אש ותלמיד בית הספר הריאלי בחיפה שלמד עם אלעד ריבן, המתנדב הצעיר שנהרג בעת מבצע חילוץ בשריפה שהשתוללה בכרמל; אורית דרור, חברת קיבוץ לביא שתרמה עם בעלה את איבריו של בנה שנפטר לאחר מחלה קשה, תוך הצלת חייה של ילדה בת 13; זהבה דנקנר (אמו של איש העסקים נוחי דנקנר), פילנתרופית שתמכה בין היתר בתושבי עוטף עזה ומעורבת בנושאי חינוך, ביטחון ובריאות; ברברה גולדשטיין, נציגת ארגון נשות הדסה, המציין 100 שנה להיווסדו; יובי תשומה, פעילה חברתית בגרעין של צעירים מתנדבים ממשפחות של יוצאי אתיופיה, הפועלים לשיפור חייהם של בני העדה שנתקלו בקשיי קליטה.

טקס הדלקת המשואות בהר הרצל. תצלום ארכיון: תומר אפלבאום

מדליקי משואות נוספים הם כלאי אריג' ארכאב, עובדת סוציאלית בת העדה הדרוזית שמייצגת את שירות בתי הסוהר; מיכאל גולדמן - ניצול שואה ששימש כקצין משטרה והצטרף לצוות של גדעון האוזנר התובע במשפט אייכמן, זאת לציון 50 שנה למשפט; ח"כ לשעבר מתתיהו דרובלס, ניצול שואה שעלה מארגנטינה ושימש ראש המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית ופעל להקמתם של יישובים רבים בארץ; ד"ר זאב דשבסקי, נשיא "מחניים" (עמותה להקניית תרבות יהודית-ציונית לעולים), שהקים בחשאי במוסקווה חוגים לצעירים ללימוד עברית ויהדות.

כמו כן נמנים בין מדליקי המשואות גם עומר בר-לב, שמזה 13 שנה משמש יו"ר "אחרי- נוער מוביל שינוי", עמותה לטיפול בנוער בפריפריה המתמקדת בחיזוק המוטיבציה לשירות צבאי ובטיפוח מנהיגות צעירה; גדי בשארי, שהקים ביוזמתו ובמימונו מיזם התנדבותי העוסק בפעילויות של נתינה לחיילים, לילדים בעלי נכויות, לעולים חדשים ואחרים וכן אלוף-משנה יהושע פרידמן (שנבחר ע"י צה"ל) - מפקד חטיבת כרמלי ואיש חינוך שהקים ועומד בראש המכינה הקדם צבאית "בית ישראל" לצעירות ולצעירים דתיים וחילוניים.

חידון התנ"ך, טקס הענקת פרס ישראל ומטס של חיל האוויר

מחר בבוקר יקיים נשיא המדינה שמעון פרס את קבלת הפנים המסורתית ל-120 חיילי צה"ל המצטיינים בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון. מעל בית הנשיא יעבור מטס העצמאות של חיל האוויר שיחלוף תחילה מעל ערי הדרום, באר שבע, ירוחם, דימונה, ערד וקריית גת. לאחר מכן יטוס בשמי ירושלים ומשום לערי הצפון, בית שאן, עפולה, נצרת, טבריה, קצרין, צפת, כרמיאל, נהריה ומשם לאורך חופי ישראל. ב-12 וחצי יתקיים מופע הצוות האווירובטי מול מגדל האופרה בתל אביב, ומשם ימשיך המטס לאשקלון, שדרות, נתיבות ואופקים. צה"ל יקיים ביום העצמאות משט ספינות בקרבת החופים, מהשעה 10:00 בחיפה ועד השעה 14:20 באשקלון.

מחר יתקיים גם חידון התנ"ך בירושלים, תחת הכותרת "אהבת הארץ", בהשתתפות 52 בני נוער מ-20 מדינות. טקס הענקת פרס ישראל לשנה זו יתקיים מחר בערב בבנייני האומה בירושלים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ