שר הביטחון, אהוד ברק, על תהליך השלום: דרושים 2 לטנגו ואין ביטחון שהפלסטינים ייענו

"עלינו לומר לידידינו במפורש שישראל המדברת על '2 מדינות ל -2 עמים' אכן מתכוונת לכך", אמר השר, שקרא לקהילה הבינ"ל ללחוץ על החמאס

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

שר הביטחון, אהוד ברק, קרא הערב לקהילה הבינלאומית לעמוד על כך שהחמאס יכיר במדינת ישראל, והוסיף כי "חובת ההוכחה היא על הרשות הפלסטינית". בנאומו המסורתי בקבלת הפנים של משרד הביטחון הוסיף ברק כי "צה"ל חזק ומרתיע מתמיד", והתייחס גם להצלחתה של כיפת ברזל. ברק הבטיח להרחיב את מטריית ההגנה מפני הטילים כך שתגן על רוב אוכלוסיית ישראל.

ברק באירוע במשרד הביטחון הערב. תצלום: אלון רון

"אל נוכח ניסיונות הפיוס בין הרשות לחמאס אומר רק זאת, חובת ההוכחה היא על הרשות הפלשתינית ובמעשיהם הם ייבחנו. אני קורא מכאן למדינות העולם, ובראשן ארה"ב, לתבוע מהחמאס לקבוע במפורש שהם מכירים בישראל ובהסכמים שנחתמו עם הרשות, מגנים את הטרור ופועלים לפרוק תשתיתו ב"עזה תחילה". אלו הם "תנאי הקוורטט" ויש לעמוד עליהם. אליהם הייתי מוסיף את הדרישה המובנת לכל בן תרבות לאפשר לפני הכול ל"צלב האדום" לראות את גלעד שליט", אמר. ברק הוסיף כי נפגש עם יואל שליט וחברתו לפני שפרצו לטקס יום העצמאות והבין שהיו בסערת רגשות.

"במוצאי יום העצמאות הזה, ישראל היא המדינה החזקה ביותר, 1,500 ק"מ מסביב לירושלים. ומעמדה זו של כוח וביטחון עצמי עליה לגבש תכנית פעולה מדינית אמיצה ורחבה, שתבלום את ה"צונאמי המדיני" המתרומם אלינו לקראת ספטמבר", אמר ברק בהתייחסו לתוכנית הפלסטינית להכריז על מדינה בספטמבר - בגיבוי של האו"ם.

"עלינו לומר לידידינו במפורש שישראל המדברת על '2 מדינות ל -2 עמים' אכן מתכוונת לכך, שאנו נכונים לקבל הכרעות קשות, כל עוד ביטחון ישראל ואיתו הקשר המיוחד עם ארה"ב נשמר ומתחזק".

"דרושים 2 לטנגו, ואין ביטחון שהצד השני שנשא בעיקר האחריות למבוי הסתום אכן ייענה. ייתכן גם שהמו"מ יוליד פתרון ביניים מדורג. אך לא נדע זאת אלא אם וכאשר נפעל, וחיוני שאזרחי המדינה שיידרשו להגן עליה במבחני העתיד, וכמוהם ממשלות וידידים בעולם, יידעו כי ממשלת ישראל נחנה באומץ לקבל החלטות, ובכוח להתייצב מאחוריהן ולבצען בדרך לשלום, וכי האחריות להתמשכות הסכסוך, אם אכן זו תהיה התוצאה, מוטלת על כתפי הצד השני".

כיפת ברזל הינו הישג יוצא דופן של המוח היהודי והתעשיות הביטחוניות. עם פוטנציאל פריסה כאן, ופוטנציאל יצוא. יחד עם שרביט קסמים ולצד בניין יכולות התקפיות, אני מתכוון לגבשה כתוכנית חירום של מערכת הביטחון, להגנת עיקר האוכלוסייה והיעדים החיוניים בכל המדינה, תוך כשנתיים וחצי לגבי "כיפת ברזל", ותוך כ-4 שנים לגבי "שרביט קסמים. לעולם אין בטחון מושלם של 100%, אך פריסה כזאת תשנה מהיסוד את בטחון אזרחי ישראל, את מציאות הפעולה בעורף, בשגרה ובחירום, ואת חופש הפעולה של הדרג המדיני במצבי אי וודאות ומשבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ