מקורב לנשיא סוריה אסד מאיים: אם לא תהיה כאן יציבות, לא תהיה יציבות בישראל

"לא אמרתי שתפרוץ מלחמה", אמר איל ההון רמי מחלוף, "אני אומר אל תדחפו את סוריה לעשות דברים שהיא לא רוצה לעשות"

ניו יורק טיימס
אנתוני שדיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אנתוני שדיד

רמי מחלוף, טייקון סורי שחלק גדול מזעם ההמונים מכוון נגדו, אמר ששלטון המיעוט העלאווי הוא הערובה ליציבות באזור. "אם לא תהיה כאן יציבות, לא תהיה יציבות בישראל ובשום מקום אחר באזור", אמר מחלוף בראיון נדיר לכתב ניו יורק טיימס. "בשום אופן לא. אף אחד לא יכול לדעת מה יהיה אם חס וחלילה יקרה משהו למשטר הנוכחי בסוריה".

מפגינים בסוריה. תצלום: רויטרס

"לא אמרתי שתפרוץ מלחמה", אמר מחלוף בתשובה לשאלה אם זה איום או אזהרה. "אני אומר: אל תתנו לנו לסבול, אל תפעילו לחצים רבים על הנשיא, אל תדחפו את סוריה לעשות דברים שהיא לא רוצה לעשות".

הממשלה החליטה להשיב מלחמה למורדים, הדגיש מחלוף, בן 41, ידיד ילדות ודודן מדרגה ראשונה של אסד. "אנחנו לא ניכנע. אנחנו נשב כאן ונילחם עד הסוף. הם צריכים לדעת שאם אנחנו נסבול, לא נסבול לבדנו".

גם בותיינה שעבאן, יועצת בכירה המשמשת כדוברת הנשיא אסד, השתמשה במונחים מלחמתיים כשהודיעה שלשום כי ממשלת סוריה ניצחה את המתקוממים שלחמו בשבעת השבועות האחרונים נגד המשטר. "אני מקווה שאנחנו עדים לסוף הסיפור", אמרה שעבאן בראיון שנמשך כשעה לעיתונאי שהורשה להיכנס לסוריה לשעות ספורות בלבד. "אני חושבת שעברנו את השלב המסוכן ביותר. אני מקווה שכן, אני חושבת שכן".

דבריה הם סימן ברור לנחישות הממשלה הסורית לדכא בכל האמצעים את ההפגנות, שהחלו להיחלש נוכח מאות ההרוגים והמעצרים ההמוניים, לעומת הופעותיה בשבועיים לפני כן כשנראה היה שהממשלה נרתעת מפני עמידותם של המפגינים בעשרות ערים ועיירות בכל המדינה.

הפעולות נגד המורדים התעצמו שלשום באחדים מפרברי דמשק, כולל מועדמיה שבמערב העיר, ובשלוש ערים נוספות ברחבי המדינה. כוחות הביטחון פשטו על מאות בתים ועצרו גברים בגילאי 18 45, מסרו ארגונים למען זכויות האדם, שהוסיפו כי הצבא פרס טנקים בבניאס, בטפאס שבדרום המדינה ובחומס שבה נותקו קווי הטלפון והחשמל. הבי-בי-סי מסר היום שטורי טנקים התקדמו לעבר חמה, במרכז המדינה, שהיתה זירה להפגנות רבות נגד הממשלה בשבועות האחרונים.

לפני כן מסר האו"ם כי הוא מודאג מהעובדה שאין באפשרותו להביא סיוע הומניטרי לדרעא, המנותקת מהעולם החיצון יותר משבועיים. בהתאם לידיעות, נהרגו בעיר עשרות בני אדם.

"אנחנו דואגים במיוחד לחייהם של 120 חולי סוכרת הזקוקים לאספקה מיידית של אינסולין. זה עניין של חיים ומוות", אמר הדובר כריס גאנס לבי-בי-סי.

מקור מקומי סיפר היום בראיון טלפוני כי טנקים נכנסו לכמה כפרים הסמוכים לעיר. לדבריו, הוא שמע יריות רבות אך לא ידוע לו אם היו נפגעים. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הודיע אתמול כי יותר מ 350 בני אדם בהם 48 נשים וילד בן עשר נעצרו בבניאס בתחילת השבוע וכי עשרות מהם מוחזקים במגרש כדורגל. לפחות תשעה חיילים ערקו בחומס, בהתאם לדיווחים שלא אושרו.

"הם רוצים לסיים הכל השבוע", אמר אחד הפעילים למען זכויות האדם בשיחה טלפונית מחומס, העיר השלישית בגודלה בסוריה. "לאף אחד במשטר אין מדיניות ברורה. הם לא יוכלו להמשיך בפעילות הזו לאורך ימים. אנחנו רוצים פיתרונות פוליטיים, לא טנקים".

לדברי אמנסטי אינטרנשיונל, יש לארגון שמות של 580 בני אדם שנהרגו מאז תחילת ההתקוממות באמצע מארס. שעבאן אמרה כי כמאה חיילים ואנשי כוחות הביטחון נהרגו בידי המורדים, שאותם היא מאשימה במניפולציה של "הדרישות הלגיטימיות של העם". "אנחנו חושבים שהם שילוב של פונדמנטליסטים, קיצונים, מבריחים, אסירים לשעבר ואנשים שמנוצלים לעשיית צרות", הוסיפה, והדגישה: "אי אפשר להתייחס בחביבות לאנשים שמורדים כשנשק בידם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ