דיווח: חמאס הסכים לחידוש שיחות שליט

בארגון דורשים לחזור לנקודה בה הופסקו המגעים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמאס הודיע כי הוא מוכן לחידוש השיחות על עסקת שליט - כך דיווח אתמול העיתון הלונדוני אל-חיאת. לפי הדיווח, ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל עזב אתמול את קהיר לאחר תשעה ימים, בהם נפגש עם בכירים בשלטון המצרי החדש, מנהיגי האחים המוסלמים ונציגי תנועת המהפכה. הוא הסכים לחידוש השיחות על עסקת שליט בתיווך מצרי, בתנאי שיתחילו מהמקום שבו הופסקו בעבר ולא מהתחלה.

עוד נמסר כי ראש הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל-ג'עברי, שוהה עדיין בקהיר כדי להמשיך את השיחות עם המצרים על עסקת שליט. לפי גורם בכיר בחמאס, הארגון מתכוון שלא להעלות בתחילת השיחות את נקודות המחלוקת השונות עם ישראל: גירוש אסירים המיועדים לשחרור, הדרישה לשחרר את כל הנשים והאסירים ממזרח ירושלים ובקרב ערביי ישראל. בנוסף, יימנע הארגון מלדון בדרישה לשחרר את האסירים הנחשבים לבכירים ביותר מקרב המיועדים לשחרור.

בימים האחרונים התברר כי מצרים נטלה לידיה מחדש את תפקיד המתווך בין ישראל והחמאס. לטענת אתר האינטרנט של אל-ג'זירה, לקהיר יש מתווה חדש לעסקת שליט. משעל עצמו אמר שלשום לעיתון א-שרק אל-אווסט כי ארגונו ייקח בשבי חיילים נוספים אם ישראל לא תתקדם בעסקת חילופי האסירים. משעל התייחס גם להריגת בן לאדן, ואמר שהוצאתו להורג וקבורתו בים פגעה ברגשות כל המוסלמים בעולם.

המעורבות המצרית המוגברת במשא ומתן על עסקת שליט מתקבלת בסך הכל בברכה בישראל. עם זאת, במערכת הביטחון ממליצים להתייחס בזהירות לדיווחים בתקשורת הערבית על פריצת דרך הצפויה כביכול בקרוב במגעים ומזכירים כי פרסומים רבים דומים התבדו בחמש השנים האחרונות.

בישראל אכן מזהים נכונות חדשה של מצרים לקחת חלק במשא ומתן, לאחר שבמשך כשנה וחצי הורידה קהיר הילוך בפרשה והותירה את עיקר מאמצי התיווך למתווך הגרמני, גרהרד קונרד. השינוי קשור בחילופי המשטר במצרים: שלטון המעבר במדינה מבקש לשפר את מעמדה בעולם הערבי, בין השאר באמצעות חיזוק הקשר עם שלטון החמאס ברצועת עזה והבלטת יכולתה של מצרים להשיג התקדמות בתחומים שונים. מצרים היתה השושבינה המרכזית של הסכם הפיוס הפלסטיני בין הפתח לחמאס, שנחתם בשבוע שעבר.

להנהגת החמאס, שמרוצה משדרוג היחסים עם קהיר לאחר כמה שנים מתוחות מאוד עם שלטון מובארק, יש עניין ללכת לקראתה של מצרים, אם זו אכן תקדם יוזמה חדשה לחתימת עסקה. בד בבד, אם אכן ימומש הסכם הפיוס הפלסטיני ויתקיימו בחירות בשטחים, החמאס יהיה זקוק מאוד להציג הישגים לציבור - ושחרור מאות אסירים במסגרת עתידית תמורת שחרור החייל החטוף, עשוי לשרת אותו היטב במאבק על דעת הקהל הפלסטינית.

בתוך כך, ברשת הפייסבוק נפתח עמוד התומך בהמשך כהונתו של סלאם פיאד כראש הממשלה לאחר הקמת ממשלת האחדות בין פתח לחמאס. יותר מ-1,100 גולשים הצטרפו לעמוד שמופיע בכותרת: "פתח וחמאס היקרים, אני רוצה את סלאם פיאד כראש ממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ